Odpowiedzi na zadawane pytania
Na tej stronie publikowane są odpowiedzi na pojawiające się pytania związane I Kongresem Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin oraz wyborami do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Jeśli masz pytanie napisz: ngo@lublin.eu bądź zadzwoń 81 466 1954.
1. Załącznikiem do formularza zgłoszenia organizacji na I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Co oznacza aktualny? Czy jest data, po której odpis traci aktualność?
Odpis musi być zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym, niezależnie od tego, kiedy został wydany.
2. Czym są inne równoważne dokumentu wspomniane jako załącznik do formularza zgłoszenia organizacji na I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin?
Zgłosić udział w Kongresie mogą organizacje pozarządowe oraz inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czyli:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
3) spółdzielnie socjalne - w myśl art. 3, ust. 3a ustawy przepisy dot. rad działalności pożytku publicznego nie dotyczą spółdzielni socjalnych i nie mogą one zgłosić kandydatów do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin ani brać udziału w głosowaniu;
4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoichczłonków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Nie wszystkie one są rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zapis o innych równoważnych dokumentach odnosi się do tych podmiotów, które nie są rejestrowane w KRS.
3. Czy w Kongresie może wziąć udział więcej niż jedna osoba z organizacji?
Tak. W Kongresie może wziąć udział dowolna liczba osób z danej organizacji. Jednakże, organizacja zgłaszając swój udział w Kongresie musi wskazać jedną osobę która będzie reprezentowała oficjalnie organizację. Osoba taka zgłaszana jest na formularzu zgłoszenia organizacji na I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin. Pozostałe osoby powinny zgłosić się indywidualnie za pomocą formularza zgłoszenia osoby na I Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin. Formularze te wraz z opisaną procedurą zgłoszenia dostępne są na stronie: http://www.lublin.eu/Konkursy_zakonczone-1-1057-60-1303_1306.html.
4. Czy udział w Kongresie jest bezpłatny?
Tak.
5. Czy wszystkie osoby zgłaszające się zostaną przyjęte na Kongres?
Tak. Jedynym ograniczeniem jest pojemność sali obrad. Aula Zespołu Szkół Nr 5 mieści ok 350 osób.
6. Czy budynek w którym odbywa się Kongres jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach?
Tak. Budynek nie ma barier architektonicznych, które uniemożliwiałyby udział w kongresie osób poruszających się na wózkach.
7. Jakie podmioty wymienia art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?
Inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie to:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o tosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
3) spółdzielnie socjalne;
4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
8. Dlaczego dokumenty zgłoszeniowe na Kongres oraz zgłoszenie kandydata do Rady można składać osobiście do 3 lutego a wysyłać do 4 lutego? Skąd to różnica dat?
Różnica wynika z tego, że 4 lutego jest to sobota i wtedy Biuro Obsługi Mieszkańców nie funkcjonuje. Aby zachować termin przewidziany uchwałą tj. zgłoszenie uczestnictwa organizacji w kongresie oraz kandydata bądź kandydatki do Rady do 14 dni przed Kongresem, musimy pozostawić możliwość zgłoszeń w sobotę 4 lutego. W przypadku zgłoszeń wysyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.
9. W jaki sposób powinien być potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis z Krajowego Rejestru Sądowego bądź innego rejestru?
Na kopi odpisu powinny znaleźć się pieczątki i podpisy osób reprezentujących organizację tak jak to przewiduje statut, pieczęć firmowa, data oraz adnotacja „za zgodność z oryginałem od 1 do ... strony”. Jeśli organizacja nie ma pieczątek imiennych dla członków władz wystarczy czytelny podpis tych osób. Pieczątki wystarczy przystawić na pierwszej stronie.
10. Czy stowarzyszenie zwykłe, niezarejestrowane w KRS, może zgłosić swój udział w Kongresie?
Tak. Stowarzyszenie zwykłe, prowadzące działalność na terenie Miasta Lublin, mogą zgłosić swój udział w Kongresie na zasadach takich samych jak stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. W sprawie załącznika do zgłoszenia stowarzyszenia zwykłego proszę kontaktować się z p. Jadwigą Furmaniak, Wydział Spraw Administracyjnych, ul. Leszczyńskiego 20, Urząd Miasta Lublin, 81 466 3651, jfurmaniak@lublin.eu.
11. Kto będzie przewodniczył obradom Kongresu i kto zdecyduje o programie?
Zespół organizacyjny przygotowuje projekt regulaminu Kongresu i porządku obrad oraz dokumentację dotyczącą kandydatów na członków Rady. Kongres wybiera Prezydium Kongresu, w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz oraz co najmniej trzyosobową Komisję Skrutacyjną. Do momentu wyboru Prezydium obradom przewodniczy Prezydent Miasta Lublin bądź osoba przez niego wskazana.
12. Czy można jednocześnie być członkiem komisji skrutacyjnej i kandydować do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin?
Z uwagi na jawny konflikt interesu nie można łączyć tych funkcji.
13. Czy spółdzielnie socjalne mogą uczestniczyć w Kongresie?
Tak, ale nie w pełnym zakresie. Spółdzielnie socjalne są zaproszone na Kongres, ale nie mogą zgłosić kandydata do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin oraz brać udziału w wyborach członków Rady.
14. Kto może zasiadać w Prezydium Kongresu?
W Prezydium Kongresu mogą zasiadać wszystkie osoby uczestniczące w Kongresie, łącznie z osobami nie reprezentującymi oficjalnie organizacji.
15. Z uwagi na zmianę terminu Kongresu nie będę mogła uczestniczyć w nim. Jestem osobą zgłoszoną do reprezentowania mojej organizacji. Czy może reprezentować ktoś inny?
Tak. Uchwała mówi: W przypadku zmiany osoby reprezentującej organizację na Kongresie osoba zastępująca winna posiadać przy sobie zgłoszenie określone
w załączniku nr 1, podpisane przez osoby posiadające prawo reprezentacji organizacji.
