W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin doceniony w Europie
03.03.201614:52

Lublin ma jedną z najlepszych strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych w Europie. Zajął 3-cie miejsce w kategorii „Strategia pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w małych miastach od 100 tys. do 350 tys. mieszkańców” w prestiżowym rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/17” publikowanym corocznie przez należący do grupy Financial Times, fDi Magazine.

Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index - najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie. Od ponad 10 lat fDI Magazine na podstawie danych analitycznych zestawia ze sobą potencjały miast i regionów, tworząc mapę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych stanowiącą miarodajne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 481 lokalizacji, ocenianych min. pod kątem potencjału ekonomicznego, efektywności kosztowej oraz warunków prowadzenia biznesu. Poza Lublinem w rankingu znalazły się tylko 4 polskie miasta – Warszawa, Katowice, Poznań i Wrocław.

- Wysoka pozycja Lublina w rankingu jest rezultatem przemyślanej, długofalowej strategii pozyskiwania inwestycji poprzez koncentrację na wybranych branżach, zabezpieczenie wysokiej jakości infrastruktury komunikacyjnej i przestrzeni dla biznesu, skuteczną promocję potencjału gospodarczego miasta oraz zapewnienie korporacyjnych standardów obsługi inwestora. To kolejne tak ważne dla nas wyróżnienie, przypomnę, że Miasto jest także czwartą pod względem jakości życia polską metropolią wg ubiegłorocznego rankingu fDi Magazine, a brytyjski tygodnik The Economist w swoim raporcie Polska – Złoty Wiek określił Lublin jako siłę napędową Polski Wschodniej. - mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przyjęta przez Miasto strategia przyciągania inwestycji przynosi wymierne rezultaty. Bezpośrednim skutkiem jej wdrażania od 2010 roku jest niespotykany w całej gospodarczej historii miasta wzrost dynamiki bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W ciągu ostatnich 5 latach na obecność w Lublinie zdecydowały się 53 nowe firmy. Rekordowy pod względem nowych inwestycji był rok 2015 przynosząc 20 nowych inwestorów. Stały wzrost liczby inwestorów i zainteresowanie ze strony kolejnych stawia Lublin w gronie najbardziej atrakcyjnych polskich destynacji inwestycyjnych.

Koncentracja na wybranych branżach

Gospodarczy obraz Lublina determinowany jest poprzez rozwój branż priorytetowych i pomocniczych. Wyróżniającym miasto sektorem gospodarki są nowoczesne usługi dla biznesu powiązane istotnie
z dostępnością do zasobów ludzkich kreowanych przez prężny ekosystem akademicki. Lublin postrzegany jest obecnie jako kluczowa lokalizacja dla sektora BPO/SSC oraz branży ICT w Polsce Wschodniej, będąc jednym z 6 największych ekosystemów informatycznych w kraju. Pozostałe istotne dla miasta branże to min. przemysł motoryzacyjny i maszynowy, biotechnologiczny oraz przetwórstwo żywności.

- Lublin przykłada ogromną wagę do globalnej promocji swojego potencjału inwestycyjnego oraz budowy relacji z uważnie profilowanymi partnerami biznesowymi. Należą do nich kluczowe firmy doradcze – Deloitte, Jones Lang LaSalle, PWC oraz Cushman & Wakefield. Działania marketingowe koncentrują się na dostarczaniu eksperckiej, wyczerpującej informacji zarządczej, wsparciu technicznym oraz sieciowaniu. Prowadząc dialog z partnerami, miasto porusza się w obrębie standardów, form i kodów komunikacji przyjętych w świecie biznesu. Realizując te założenia, w strukturach miasta funkcjonuje dedykowana komórka pełniąca rolę agencji inwestycyjnej, w której specjalizujący się w konkretnych branżach Account Managerowie wspierają inwestora na każdym etapie procesu, od fazy rozeznania rynku po lokacją biznesu w Lublinie. – ocenia dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Infrastruktura dla biznesu

Lublin jest miastem dobrze skomunikowanym z Polską i Europą. Port lotniczy Lublin za pośrednictwem 9 destynacji łączy miasto ze światem, a zmodernizowana kolej umożliwia dotarcie do Warszawy w 2 godziny. Nowa obwodnica za pośrednictwem krajowej drogi ekspresowej S17 wkrótce połączy Polskę Wschodnią ze stolicą. Proekologiczny transport publiczny oparty jest w znacznym stopniu o tabor elektryczny, który uzupełnia drugi co do wielkości w Polsce, liczący 82 stacje z 820 rowerami system roweru miejskiego.

Jeden z najwyższych poziomów pomocy publicznej w kraju sięgający 70% zapewnia, strategicznie położona i w pełni uzbrojona, stanowiąca część Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC Podstrefa Lublin. Na 128 ha ulokowało się 42 inwestorów, z których aktualnie 22 prowadzi działalność zatrudniając ponad 2.5 tys. pracowników. Łączny poziom nakładów inwestycyjnych to 865 mln zł.

Lublin to aktualnie największe zagłębie nowoczesnych powierzchni biurowych oraz nieruchomości pod inwestycje przemysłowe we wschodniej części kraju, a jednocześnie ósmy rynek biurowy w Polsce. Oferta nieruchomości to 41 nowo-powstałych biurowców, a skumulowana podaż nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi 170 tys. m2. Nowe projekty inwestycyjne zwiększą jej zasoby do 300 tys m2 w ciągu najbliższych kilku lat. Wg najnowszego raportu Cushman & Wakefield, Lublin jest liderem dynamiki wzrostu zasobów powierzchni z prognozowanym 23% przyrostem w 2016 roku oraz jedną z najniższych stóp pustostanów wynoszącą 7.7%. Lublin jest także jednym z 4 polskich miast oferującym powierzchnię biurową w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Pliki do pobrania

Nasze projekty