W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o kulturę: Co słychać w świecie, czyli pomiędzy Japonią a Biłgorajem

Bitwa o kulturę: Co słychać w świecie, czyli pomiędzy Japonią a Biłgorajem
Data rozpoczęcia 2017-01-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Kategoria Spotkania

prowadzenie: Grażyna Lutosławska
gość: Maria Pomianowska

Skrzyżowanie Kultur to nie tylko nazwa festiwalu, którym kieruje. Na skrzyżowaniu kultur najłatwiej zastać prof. Marię Pomianowską, multiinstumentalistkę, kompozytorkę, wokalistkę. Jak brzmi zrekonstruowana przez nią staropolska suka biłgorajska, na której zagrała na dworze cesarza Japonii? Co łączy polską muzykę ludową z tą z Pakistanu, Senegalu czy Korei?
Grażyna Lutosławska

Maria Pomianowska – doktor hab. sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 r., wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997–2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką, Branfordem Marsalisem i in.W 2010 r. otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 r., wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, tworzy unikatowe programy bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Artystka wydała 21 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W grudniu 2014 r. wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt. „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”.Ważniejsze odznaczenia i nagrody: Paszport Chopinowski, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego (2011), Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, nominacja do Nagrody Norwida (2014). 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej