W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

OT KOT. Wystawa i promocja monograficznego albumu o twórczości Andrzeja Kota

OT KOT. Wystawa i promocja monograficznego albumu o twórczości Andrzeja Kota
Data rozpoczęcia 2016-02-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka), Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

W Światowy Dzień Kota i pierwszą rocznicę śmierci niezwykłego lubelskiego grafika Andrzeja Kota Do Słów zaprasza na  promocję albumu OT KOT, autorstwa Jarosława Koziary. Promocji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy o tym samym tytule, na której zaprezentowane zostaną znane i nieznane prace artysty. 

Bezpośrednio po promocji albumu odbędzie się projekcja trailera nowopowstającego filmu dokumentalnego o Andrzeju Kocie „Życie na papierze” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, natomiast w całości pokazany zostanie dokument z 2000 roku „Alfabet Kota” tego samego reżysera. W czasie spotkania pokażemy również stronę internetową poświęcona twórczości Andrzeja Kota.

Wystawa: OT-KOT. Znane i nieznane prace Andrzeja Kota.
Na wystawie zaprezentowane zostaną dwa oblicza twórczości Andrzeja Kota: Z jednej strony przemyślane, precyzyjnie zaprojektowane grafiki, z drugiej rysunki które powstały w czasie silnych stanów chorobowych schizofrenii. Dotąd rysunki te nie były prezentowane publicznie, podarowane niegdyś przez autora Mirkowi Białemu przeleżały 25 lat na strychu. Druga część to wybór rysunków i prac graficznych, powiększonych i reprodukowanych w technice serigrafii. Prace te były wybrane i sygnowane przez Andrzeja Kota  i służyły jako cegiełki na produkcję albumu, w który Andrzej od początku był zaangażowany.  

O książce:
OT KOT, monograficzna publikacja o życiu i twórczości lubelskiego grafika Andrzeja Kota (1946-2015), została przygotowana przez Jarosława Koziarę. Jest to unikatowe, wykonane z troską o detal wydawnictwo albumowe, zrealizowane na specjalnie dobranych papierach i z wykorzystaniem różnych technik druku. Wszystko po to, by jak najlepiej pokazać złożoną i różnorodną twórczość Andrzeja Kota.  Z gigantycznego dorobku artystycznego Kota, Koziara wybrał pokaźną ilość reprezentacyjnych grafik i poszeregował według kilku motywów przewodnich. 
Andrzej Kot bardzo zabiegał o to, by jego prace nie przepadły, rozsyłał je pocztą, obdarowywał wszystkich znajomych i przyjaciół, jeśli mógł - sprzedawał. Jego ostatnim marzeniem było wydanie albumu ze swoimi grafikami. Dzięki staraniom Koziary udało się to marzenie spełnić już po śmierci artysty, i tak oto jego bogaty dorobek artystyczny został po raz kolejny zmultiplikowany i na pewno już nie przepadnie.
Andrzej Kot  urodzony 21 listopada 1946 w Lublinie w którym mieszkał i żył rysowaniem do śmierci 17 lutego 2015. Grafik, kaligraf, zecer, typograf, miłośnik liter, ilustracji i satyry, w Lublinie znany był głównie jako twórca exlibrisów, znaków graficznych i satyrycznych rysunków, którymi zasypywał osoby z którymi się przyjaźnił. W świecie był docenianym grafikiem. Na niepowtarzalny styl jego grafik, rysunków, liternictwa zwróciły uwagę najważniejsze wydawnictwa branżowe tamtego czasu: niemiecka Scriptura, Magyar Grafik, Das alphabet. Die Bildwelt der Buchstaben von A bis Z, nowojorski Upper &LowerCase, kalifornijski Fried Caligrafic, Sarmatian Houston czy Idea z Tokio.

Jarosław Koziara urodzony w 1967 roku , performer, artysta plastyk z Lublina, wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych, plenerowych i telewizyjnych. Twórca monumentalnych, kilkuhektarowych landartów. Autor kilkuset okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych, felietonista w „Zoom-ie” . Sprawca zabawnych happeningów i performance’ów w przestrzeni miejskiej oraz instalacji w galeriach. Właściciel firmy i wydawnictwa „Tararara” (Kokoryny – czyli opowieści dziwnej treści).

Grzegorz Linkowski reżyser, scenarzysta, producent, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Rozstaje Europy", vice-przewodniczący Rady Programowej OTVP Lublin, kieruje Lubelskim Funduszem Filmowym. Animator wielu przedsięwzięć artystycznych i polikulturowych, współautor debat społeczno-kulturalnych, autor programów telewizyjnych o teatrze i kulturze. Autor wielu filmów o dialogu kultur i religii m. in.: Bracia tego samego Boga, ...wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż, Wybaczyć wszelkie zło i Bo jestem stąd. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. Finalist Certificate Award New York Festivals 2004 , prestiżowych – Fundacji Pol-Cul za twórczość filmową na rzecz tolerancji w 1998 r. i Nagrody Pojednania im bł. E. Kowcza za promocję dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego w 2010 r.