W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Alicja Bielawska – Jeśli nie tutaj, gdzie?

Otwarcie wystawy: Alicja Bielawska – Jeśli nie tutaj, gdzie?
Data rozpoczęcia 2017-02-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Wystawa czynna do 9.04.2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Kurator: Waldemar Tatarczuk

Wystawa prezentuje twórczość Alicji Bielawskiej (ur. 1980), artystki nominowanej do Paszportów „Polityki” 2016 oraz w konkursie Spojrzenia 2015, absolwentki historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz rzeźby w Akademii Gerrit Rietveld w Amsterdamie.

Bielawska tworzy rzeźby, rysunki i instalacje z materiałów, takich jak tkanina, metal, drewno, linoleum czy glina. Chociaż powstałe z nich obiekty przypominają przedmioty znane z codziennego życia, to artystka niejednokrotnie zaburza ich proporcje i skalę oraz zmienia ich funkcje, zapraszając widza do wejścia z nimi w bezpośrednią relację. Interesuje ją to, co dzieje się z pamięcią, percepcją i wyobraźnią odbiorcy w kontakcie z jej pracami, które określa często mianem „przedmiotów”.

Na wystawie Jeśli nie tutaj, gdzie? artystka zaprezentuje prace przygotowane specjalnie dla Galerii Labirynt, a także dzieła starsze, które wprowadzone w inny kontekst zyskają nowy wymiar. Ważnym punktem odniesienia dla Bielawskiej jest specyficzna przestrzeń wystawiennicza Galerii Labirynt: „Przygotowując wystawę, myślę o inspirującej przestrzeni – o wysokości, objętości i świetle. Chciałabym, żeby prace funkcjonowały nie tylko na poziomie podłogi i ścian, ale też w przestrzeni, ponad głowami widzów. Pokażę nowe prace zestawione ze starszymi. Niektóre prace powstaną specjalnie do tej przestrzeni, co nie oznacza, że gdzie indziej nie będą mogły funkcjonować. Nie robię prac ściśle site-specific. Interesuje mnie wprowadzanie starszych prac w nowy kontekst. Wtedy prace żyją. Ważne jest dla mnie również stworzenie dialogu między pracami (nowymi i starszymi, rysunkami i rzeźbami) a przestrzenią oraz widzami”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej