W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin dla wszystkich

Lublin przez wieki był miastem wielokulturowym. Także dzisiaj stara się być jak najbardziej przyjaznym miastem do życia, niezależnie od narodowości, pochodzenia etnicznego czy wyznawanej przez jego mieszkańców i mieszkanki religii.

W 2013 roku Rada Miasta Lublin przyjęła Strategię Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, która zakłada m.in.:

  • Realizację stałego programu zarządzania wielokulturowością.
  • Budowanie dobrych relacji i współpracę 
z mniejszościami narodowymi.
  • Prowadzenie działalności edukacyjnej związanej z wielokulturową historią miasta, jego tożsamością i dziedzictwem.

Od 2008 roku nasze miasto ma również zaszczyt być jednym kilkudziesięciu Miast Międzykulturowych Rady Europy, co nakłada na nas liczne obowiązki w zakresie integracji międzykulturowej mieszkańców i mieszkanek Lublina. Dzięki przynależności do sieci, zrealizowaliśmy do tej pory projekt „Lublin dla Wszystkich”, w ramach którego powstał lubelski system zarządzania różnorodnością kulturową oraz kampania społeczna Twarze Lublina – Lublin dla Wszystkich. Mieliśmy również zaszczyt pracować z innymi europejskimi miastami nad lokalnymi kampaniami antyplotkowymi w ramach projektu "C4i - Komunikacja dla integracji".

Kwestia otwartości na inne religie czy narody była także istotną częścią aplikacji Lublina podczas kandydowania do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Zarządzanie różnorodnością kulturową w lublinie
Partycypacyjny system zarządzania różnorodnością kulturową w Lublinie zbudowany został w ramach partnerskiej współpracy Lublina i szwajcarskiego kantonu Neuchatel w ramach projektu "Lublin dla Wszystkich". Potrzeba zbudowania takiego systemu wynika wprost ze Strategii Rozwoju Lublina 2013 - 2020, gdzie OTWARTOŚĆ jest jednym czterech głównych obszarów rozwojowych.

 

Na zdjęciu: grupowy portret Twarzy Lublina - uczestników i uczestniczek kampanii społecznej "Lublin dla Wszystkich. Twarze Lublina" , wrzesień 2014
Zdjęcie: Jarosław Dudziak

Do pobrania