W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Standardy piesze w naszym mieście

Standardy piesze w naszym mieście
20.05.201612:29

Główne osie piesze w Lublinie w relacjach centrum-centrum, dzielnica-centrum oraz dzielnica-dzielnica były tematem czwartkowej dyskusji związanej z realizacją projektu „Lubelskie standardy piesze. Kierunki rozwoju ruchu pieszego w Lublinie”.

Przedstawiciele wykonawcy projektu, biura projektowo-konsultingowego TransEko sp.j., Urzędu Miasta Lublin oraz strony społecznej analizowali wspólnie przedstawioną przez wykonawcę wstępną wersję głównych osi pieszych dla Lublina. Założenia osi opierały się na m.in. na tzw. „linii życia” obejmującej centrum miasta, głównych połączeniach w kierunku dzielnic i między nimi, a także wykorzystaniu zielonych połączeń i suchych wąwozów.

Poszczególne trasy dotyczyły ruchu codziennego dom-praca-szkoła, rekreacyjnego i turystycznego, dojść do głównych węzłów i przystanków komunikacji zbiorowej i najważniejszych obszarów tj. Stare Miasto i Miasteczko Akademickie.

W trakcie dyskusji zwrócona została uwaga na zasadność wprowadzenia podziału tras na najszybsze i najbardziej atrakcyjne, uwzględniające preferencje użytkowników którzy chcieliby poruszać się ciągami omijającymi główne trasy ruchu kołowego.

W ramach osi pieszych uwzględniane powinny być nowe kładki niwelujące różnice wysokości i skracające drogę, rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo społeczne, w tym doświetlanie ciągów pieszych, skrócenie czasów oczekiwania na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i określenie czasów przejść pomiędzy węzłami w sieci.

Kolejne spotkanie w ramach realizowanego projektu Lubelskich standardów pieszych, obejmujące warsztaty i seminarium z prezentacjami tematycznymi, planowane jest w połowie czerwca.