W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ustawiono odłownie na dziki
03.11.201614:36

W związku ze zwiększającą się liczbą interwencji dotyczących dzików w mieście i szkód przez nie wyrządzanych jakie kierowane są do Wydziału Ochrony Środowiska i Straży Miejskiej miasto rozpoczęło odłów redukcyjny dzików, który realizowany będzie w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

W Lublinie odłów będzie realizowany przy pomocy przenośnych odłowni, do których zwierzęta będą nęcone m.in. kukurydzą. Żerujące w odłowni zwierzęta uruchamiają zapadnię, która uniemożliwia im wyjście. Schwytane dziki będą wywożone poza miasto na teren obwodów łowieckich dzierżawionych przez Koła Łowieckie z którymi Gmina Lublin posiada stosowne porozumienia. Będzie to akcja pilotażowa, która pozwoli nam na ocenę skuteczności tej metody odłowu. Dzików nie można odławiać przez cały rok. Okres ochronny obejmuje czas, kiedy warchlaki są najbardziej uzależnione od lochy.

Dziki są problemem niemal w każdym polskim mieście

O ile w lesie są to pożyteczne zwierzęta, o tyle w mieście są bardzo uciążliwe ponieważ niszczą uprawy, trawniki, rozgrzebują śmietniki w poszukiwaniu jedzenia i zwiększają ryzyko wypadków na drogach. Ponadto mogą być nosicielami chorób przenoszonych na inne zwierzęta , a przede wszystkim wzbudzają poczucie zagrożenia o zdrowie i życie ludzi.

Liczba dzików w miastach w ostatnich latach intensywnie wzrosła, między innymi ze względu na łagodne zimy, wydłużony okres rozrodczy i obniżony wiek loch, które w wieku kilku miesięcy mogą wydać potomstwo. Łagodne zimy przyczyniają się do tego, że lochy mają po dwa mioty, zamiast jednego. Przeciętna ilość młodych w miocie to 5 - 8 szt. Podczas łagodnej zimy łatwo zwierzętom pozyskać pokarm np. żołędzie, które nie są przykryte śniegiem lub lodem, łatwo też znaleźć dżdżownice.

Zmieniła się również struktura upraw rolnych, stanowiąca łatwo dostępne źródło pożywienia dla dzików. Z uwagi na rozwój miast i postępującą urbanizację, wkraczamy z zabudową na tereny zamieszkiwane wcześniej przez dzikie zwierzęta. Najwięcej dzików jest na obszarach sąsiadujących z terenami łowieckimi, zakrzaczeniami czy nieużytkami.

Dziki dobrze czują się w mieście nie tylko dlatego, że znajdują tu pokarm, ale praktycznie nikt i nic im nie zagraża. W mieście nie muszą martwić się o pożywienie. Wystarczy, że zajrzą do śmietnika lub przekopią ogródek. Zdarza się także, że resztkami pożywienia dokarmiają je sami mieszkańcy. Karmiony dzik przyzwyczaja się do takiej sytuacji i przekazuje wyuczone postawy swojemu potomstwu. W celu uniknięcia sytuacji, w których dziki pojawiają się wśród ludzi jest przede wszystkim zabezpieczenie odpadków i prawidłowe ich składowanie.

Dziki nigdy nie były zwierzętami wyłącznie leśnymi, zawsze wychodziły poza las w poszukiwaniu pożywienia. Oprócz populacji leśnej, która okresowo wychodzi na tereny miejskie, wykształciły się populacje stale bytujące w mieście na nieużytkach, w zaroślach i zaniedbanych ogrodach.

Wiele osób boi się dzików, mimo że dzik nie jest z natury zwierzęciem agresywnym. Natomiast sprowokowane może zaatakować. Podobnie szczególną ostrożność należy zachować w okresie rui i odchowywania młodych.

Jak unikać spotkań z dzikami?

  • należy utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości,
  • regularnie likwidować zachwaszczenia i zakrzaczenia,
  • usuwać opadłe owoce z przydomowych sadów, gdyż stanowią one przysmak dzików,
  • zadbać o umocnienie ogrodzeń, w szczególności ogrodów działkowych ,
  • nie wolno wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • pojemniki na odpady przetrzymywać na nieruchomości, a wystawiać do pasa drogowego w dniu odbiory przez firmę wywozową,
  • kosze/pojemniki na śmieci muszą być zamykane, aby dzik nie mógł się do nich dostać i nie wyczuł zapachu pożywienia,
  • przebywając z psem w miejscach gdzie może dojść do spotkania z dzikiem należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy,
  • unikać miejsc bytowania dzików, które łatwo można poznać po zrytym terenie.

Pamiętajmy!

Próba nakarmienia dzika może sprowokować jego atak. Ryzyko jest większe gdy zwierzę jest chore, ranne, opiekuje się potomstwem lub znajduje się w okresie godowym.

Co robić, gdy zobaczysz dzika? Najlepiej powoli i po cichu się oddalić!

  • Nie wolno panikować, zachowywać się głośno, robić gwałtownych i zamaszystych ruchów.
  • Dziki nie są agresywne, atakują tylko, gdy czują się zagrożone lub sprowokowane.
  • Trzeba jednak uważać, gdy locha jest z warchlakami, gdyż w tym okresie łatwo wzbudzić jej niepokój.
  • Dzik, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, w dalszym ciągu jest niebezpieczny - nie wolno karmić go ani podchodzić do niego!

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie