W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania prozdrowotne w roku 2024

Działania prozdrowotne w roku 2024

Dlaczego utylizacja leków przeterminowanych jest tak ważna?

Prawidłowa utylizacja przeterminowanych leków jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla ochrony środowiska. Ważne jest, aby przestrzegać przepisów i podejmować odpowiedzialne działania w celu zapewnienia bezpiecznej i ekologicznej utylizacji leków. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad wytycznymi dla przemysłu farmaceutycznego, wspierającymi tworzenie substancji farmaceutycznych, które dzięki swoim właściwościom są mniej szkodliwe dla środowiska. Niemniej do tego czasu wszyscy musimy podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować szkodliwy wpływ leków na środowisko, w którym żyjemy.

Jak oddać przeterminowane leki?

Aby właściwie pozbyć się przeterminowanych leków, należy przestrzegać pewnych zasad. Oto aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę:

  1. Wyjmij leki z kartonowych opakowań;
  2. Kartonowe opakowania oraz ulotki wyrzuć do kosza na makulaturę;
  3. Leki zbierz i zanieś do punktu wyposażonego w specjalne pojemniki na przeterminowane leki;
  4. Do konfiskatora możesz wrzucić blistry z tabletkami lub kapsułkami, butelki, aerozole, maści i kremy;
  5. Do pojemnika na przeterminowane leki nie wyrzucaj strzykawek, zużytych środków opatrunkowych, igieł, termometrów rtęciowych.

Co trzeci z nas magazynuje przeterminowane leki w domu!

Czy zdarzyło Ci się wyjąć lek z domowej apteczki w przypadku nagłej potrzeby i zorientować się, że jest już od dawna przeterminowany? Spokojnie! Choć w teorii taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, to w praktyce co trzeci Polak nie sprawdza regularnie dat ważności swoich leków. Główną przyczyną jest brak czasu oraz brak świadomości wśród chorych. Nawet jeśli uda nam się posegregować leki i oddzielić te dobre od przeterminowanych, często nie wiemy co dalej z nimi zrobić.

Dlaczego nie mogę wyrzucić leków do kosza?

Wyrzucanie leków do kosza, wylewanie ich do zlewu albo toalety nie rozwiązuje Twojego problemu. W ten sposób rzeczywiście pozbywasz się ich z domu, jednak prędzej czy później wrócą one do Ciebie w innej postaci. Jeśli trafią one na wysypiska śmieci lub do ścieków, wchłoną się do gleby i wód, zanieczyszczając całe środowisko, w którym żyjesz. Udowodniono, że nawet małe stężenia leków w środowisku mogą być zabójcze, zarówno dla roślin i zwierząt, jak i nas samych.

Dlaczego karpie zdychają?

Karp zagościł na dobre na naszych stołach dopiero po II Wojnie Światowej. Niestety jego populacja, jak i innych ryb, stale maleje. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zanieczyszczenie środowiska, między innymi właśnie przez produkty farmaceutyczne. Wpływają one bezpośrednio i pośrednio na wszystkie poziomy troficzne ekosystemów wodnych, dewastując życie wodnych zwierząt i roślinności. Jeśli taki trend się utrzyma, w niedalekiej przyszłości wodny ekosystem ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

Wiele ośrodków badawczych skupia się obecnie na ocenie wpływu farmaceutyków na organizmy żyjące w wodzie. Okazuje się, iż narażenie samców ryb na niskie stężenia głównego składnika tabletek antykoncepcyjnych może powodować pojawienie się u nich cech żeńskich wskutek działania na układ hormonalny, co ma natomiast wpływ na zdolności reprodukcyjne całej populacji. Co więcej, ryby poddane niskim stężeniom niektórych leków przeciwdepresyjnych zmieniają zachowanie w sposób mogący wpłynąć na ich przetrwanie. Dodatkowo w wielu organizmach ryb i wydr stwierdzono obecność popularnej substancji przeciwbólowej – diklofenaku.

Woda pitna niezdatna do picia!

Według aktualnych doniesień, pozostałości farmaceutyków wykrywane są zarówno w wodach powierzchniowych, jak i wodach pitnych. Przodują głównie hormony, w tym estradiol, etynyloestradiol, hydroksyestradiol, estron i testosteron. Ich toksyczne działanie na nasz organizm związane jest z długą ekspozycją, na co ma wpływ ich oporność na biodegradację. Długa ekspozycja powoduje, że związki te kumulują się w organizmach, powodując feminizację samców w środowisku, wpływ na rozrodczość, działanie kancerogenne oraz teratogenne.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Aby ograniczyć negatywny wpływ leków na nasze środowisko, a co za tym idzie – na nasze zdrowie, musimy przestrzegać kilku zasad ich prawidłowej utylizacji. Problem często pojawia się już na początku, gdyż wielu z nas po prostu nie wie, co należy z nimi zrobić i jak właściwie ich się pozbyć.

Tego rodzaju odpady należy dostarczać do specjalnych punktów – zazwyczaj są to apteki. Wszystkie takie punkty wyposażone są w specjalne pojemniki – konfiskatory – które mają przemyślaną konstrukcję, zabezpieczającą przed ewentualnym przeciekaniem oraz uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości osobom niepożądanym. Takie konfiskatory odbierane są przez specjalistyczne firmy, a następnie trafiają do miejsca, w którym są w bezpieczny sposób utylizowane.

Źródło materiałów: leki.pl

Wykaz aptek na terenie Lublina gdzie znajdują się pojemniki na przeterminowane leki w poniższym linku:

LINK

Do pobrania

W trosce o zdrowie seniorów

W dniu 14 marca 2024 r. odbyła się się konferencja „Lublin – miasto zdrowego seniora”, której organizatorem był Wydział Zdrowia i Profilaktyki. Tematyka konferencji poświęcona została problematyce zdrowia osób starszych. Spotkanie miało na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród seniorów, którzy byli adresatami konferencji.

Podczas wystąpień ekspertów i specjalistów podkreślano, że najważniejszymi elementami w dbaniu o zdrowie seniora jest prawidłowa edukacja, profilaktyka, dieta, aktywność fizyczna, umysłowa, społeczna oraz bezpieczeństwo otoczenia.

W trakcie spotkania przybliżona została także tematyka nowoczesnych technologii, które stają się coraz bardziej przyjazne dla seniorów, pomagając im w codziennym funkcjonowaniu i przyczyniają się do poprawy jakości ich życia. Temat ten spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

„Lublin - miasto zdrowego seniora”

Miasto zaprasza na konferencję „Lublin - miasto zdrowego seniora”. Wydarzenie zorganizowane z myślą o najstarszych mieszkankach i mieszkańcach odbędzie się w czwartek (14 marca) w Hotelu Arche Lublin.

– Kontynuujemy pracę na rzecz rozwoju polityki senioralnej w Lublinie. Tym razem zapraszamy najstarsze mieszkanki i mieszkańców naszego miasta do udziału w konferencji poruszającej tematykę związaną z dbaniem o własne zdrowie oraz kondycję. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję dowiedzieć się jak dbać o równowagę psychiczną, jaką stosować dietę, by cieszyć się siłą fizyczną, czy też jak podążać za nowymi technologiami medycznymi – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Konferencja skierowana jest do mieszkanek i mieszkańców Lublina w wieku senioralnym. Podczas wydarzenia specjaliści, eksperci oraz pracownicy lubelskich instytucji i organizacji działających na rzecz osób starszych podzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie pracy na rzecz osób starszych. Poruszane na spotkaniu tematy będą dotyczyć, m.in.: dbania o dobrostan psychiczny i fizyczny, innowacyjnych technologii medycznych poprawiających jakość życia osób starszych oraz tworzenia przyjaznej przestrzeni domowej w życiu seniora. Dodatkowo uczestniczki i uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać z punktów konsultacyjno-informacyjnych przygotowanych przez podmioty działające w branży zdrowia, wykonać bezpłatne badania oraz zapoznać się z formami pomocy, które oferują lubelskie instytucje prowadzące działania na rzecz wsparcia osób starszych.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek (14 marca) o godz. 10.00 w Hotelu Arche Lublin przy ul. Zamojskiej 30.