W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

AZS UMCS najlepszy podczas Memoriału Henryka Kosakowskiego

AZS UMCS najlepszy podczas Memoriału Henryka Kosakowskiego
13.02.201710:21

Pływacki Memoriał Henryka Kosakowskiego na Aqua Lublin był pierwszą w tym roku próbą dla zawodników na pływalni olimpijskiej. Zawody te były też o tyle ważne, że stanowiły symboliczny początek przygotowań do majowych seniorskich Mistrzostw Polski. Te z kolei są jedyną przepustką dla najlepszych zawodników w kraju na lipcowe Mistrzostwa Świata na długim basenie w Budapeszcie.

Nie powinno więc dziwić, że na zawody do Lublina przyjechało kilku uznanych pływaków z Polski. Byli to Konrad Czerniak, Anna Dowgiert, Marcin Stolarski, Tomasz Polewka oraz Kacper Majchrzak. Wszyscy wymienieni zawodnicy mają za sobą starty na ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Warto podkreślić, że memoriał był także dobrym sprawdzianem dla lubelskich klubów, z których najlepiej spisał się AZS UMCS Lublin.

Podopieczni Jacka Kasperka zajęli 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Najlepiej w rywalizacji kobiet poradziła sobie Julia Adamczyk, która przegrała tylko z olimpijką Anną Dowgiert. 18-latka wygrała 3 z 6 startów, w tym na swoim koronnym dystansie 400 metrów stylem zmiennym. W tej konkurencji miała ponad 8 sekund przewagi nad klubową koleżanką Wiktorią Samułą.

Czy zapas na razie jest? Pewnie jest. Jak na ten okres, to jest naprawdę dobry wynik (4:57.22 – dop. red). Jestem naprawdę zadowolona, ale jeszcze zobaczę swoje międzyczasy. Myślę, że to jest rezultat, który doprowadzi mnie może do minimum. Na razie jest to duża przewaga, ale mnie taka różnica jeszcze bardziej motywuje – podkreśla zawodniczka lubelskiego klubu Julia Adamczyk.

Dalej w klasyfikacji znalazła się Kamila Andrzejewska. Zawodniczka AZS UMCS startowała trzykrotnie na 200, 400 i 800 metrów dowolnym. Tylko na tym ostatnim dystansie dopłynęła do ściany jako druga. Kolejna na liście była Wiktoria Samuła. Żabkarka zaliczyła w sumie 6 startów, z czego wygrała wszystkie 3 stylem klasycznym.

Na początku chcemy się sprawdzić w jakiej jesteśmy formie. Bardziej na tych zawodach przygotowywałam się do moich stylów, czyli do żabki czy nawet zmiennego. Chciałam się sprawdzić czy jestem na jakimś wyższym poziomie i co jest jeszcze do poprawy. Przed mistrzostwami ważne jest też, żebym postartowała na innych zawodach, przyzwyczaiła się do tego – tłumaczy Wiktoria Samuła.

Bardzo mocną reprezentację miała w Lublinie poznańska Warta. Klub prowadzony przez Michała Szymańskiego ma w seniorskim składzie tylko trzech zawodników: Kacpra Majchrzaka, Annę Dowgiert oraz Marcina Stolarskiego. Jeszcze przed igrzyskami w Rio w Termach Maltańskich w Poznaniu trenował tylko ten pierwszy. Po zakończeniu imprezy do Kacpra Majchrzaka dołączyła pozostała dwójka. Ostatnio na treningi przeniósł się tam także Konrad Czerniak.

Zawsze trenowałem sam z trenerem Michałem Szymańskim. Później dołączyła Ania i Marcin. W tym roku przyszedł jeszcze Konrad i jest doskonale. Jest to korzyść nie tylko dla niego, ale także dla mnie. Rywalizujemy na każdym odcinku i obaj nie lubimy odpuszczać i przegrywać. To jeszcze bardziej nas nakręca – mówi olimpijczyk z Rio Kacper Majchrzak.

Duże korzyści z treningów ma na pewno Anna Dowgiert. Zawodniczka przeniosła się do Poznania ze Śląska Wrocław, bo jak sama mówiła, tam osiągnęła już maksimum swoich możliwości. Na memoriale w Lublinie pokazała, że jest w coraz lepszej dyspozycji, bo na 5 startów wygrała 2: na 50 motylkiem i 100 kraulem.

Ta ściana była przed rozpoczęciem obozów kadrowych. Kiedy rozpoczęłam współpracę z trenerem Szymańskim, to nagle udało mi się wdrapać na tę ścianę i ją całkiem dobrze przeskoczyć, z wielkim zapasem – akurat był rekord Polski, poprawiłam czasy na 50 i 100 kraulem. Nic tylko się cieszyć – ocenia zawodniczka Warty Poznań Anna Dowgiert.

Rywalizację panów zdominowała czwórka najbardziej utytułowanych pływaków na zawodach. Najlepiej spisał się Tomasz Polewka z AZS AWF Katowice. Uczestnik grudniowych Mistrzostw Świata w kanadyjskim Windsor zdominował sprinterskie konkurencje na 50 i 100 grzbietem, ale pokazał się także na 100 i 200 metrów kraulem oraz na 50 motylkiem, gdzie był w czołówce. Zaraz za jego plecami znalazł się Kacper Majchrzak, który wygrał 2 wyścigi, z czego jeden bardzo mocno obsadzony – na 200 metrów stylem dowolnym. Oprócz niego w tej konkurencji wystartowali Konrad Czerniak i Tomasz Polewka. Puławianin pływający w barwach AZS UMCS Lublin zajął w tym wyścigu 2. miejsce.

W zasadzie wszyscy najlepsi, którzy przyjechali tutaj startowali to 200 kraulem, z czego część zawodników bardziej treningowo. Poziom był bardzo wysoki. Na pewno zwycięzca uzyskał bardzo dobry rezultat (Kacper Majchrzak – 1:49.87 – dop. red). Dla mnie też myślę, że był to dobry wyścig – 2. pozycja i czas nienajgorszy (1:52.51 – dop. red) – mówi pływak AZS UMCS Lublin Konrad Czerniak.

Bardzo ciekawie wyglądała również rywalizacja żabkarzy. Wspomniany Marcin Stolarski z Warty Poznań okazał się najlepszy na trzech dystansach: 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym. Musiał się jednak mieć na baczności, bo za jego plecami dobrze pływali zawodnicy AZS UMCS: Konrad Kadrow, Krzysztof Rutkowski oraz Oliwier Paczyński.

Na razie skupiam się na kwalifikacjach do Mistrzostw Świata, na przygotowaniach do tych Mistrzostw Polski, żeby jak najlepiej się tam pokazać przed polską publicznością. Potem zobaczymy co będzie na Mistrzostwach Świata. To prawda, że polskiej żabce potrzebne są medale, bo od 2006 roku, od złota Sławka Kuczki na 200 klasycznym tych medali nie mieliśmy. Zobaczymy, może mi się uda – mówi kolejny z olimpijczyków Marcin Stolarski.

Memoriał Henryka Kosakowskiego przyciągnął w sumie 360 zawodników z 47 klubów. Nie zabrakło także i pływaków z Ukrainy oraz Słowacji. Najważniejszą imprezą w kalendarzu Polskiego Związku Pływackiego są tegoroczne Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. Aby się na nie zakwalifikować, trzeba najpierw osiągnąć wymagane minima, a te będzie można zdobyć na majowych Mistrzostwach Polski, które odbędą się na pływalni Aqua Lublin.

======

Szczegółowe wyniki wszystkich konkurencji znajdziecie pod poniższym adresem:

http://live.megatiming.pl/bujak/2017/02_12_lublin/index.html

Żródło: azs.umcs.pl

WYDARZENIA POLECANE