Zakończyły się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio de Janeiro 2016

22.09.201613:39

Zakończyły się XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, na których startowało sześcioro lubelskich reprezentantów. Adam Dudka oraz Piotr Sawicki (obydwaj ICSiR Start Lublin) występowali w łucznictwie, a Iwona Podkościelna, Aleksandra Wnuczek, Michał Ładosz i Marcin Polak (KKT Hetman) w kolarstwie tandemowym. Fantastycznie zaprezentowały się Podkościelna i Wnuczek, które w wyścigu tandemów w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego zdobyły złoty medal. Warto wspomnieć, że jest to pierwszy medal w historii startów paraolimpijczykow z Lubelszczyzny w tej imprezie - i od razu złoty!

Piotr Sawicki (łuk klasyczny) rozpoczynał olimpijskie zmagania w turnieju indywidualnym od pojedynku z Malezyjczykiem Hasihinem Sanawim w 1/16 finału. Polak znakomicie rozpoczął swój udział w turnieju, pokonując rywala aż 6:0. W 1/8 finału spotkał się z reprezentantem Mongolii - Ankhbayarem Amarbayasgalanem, ponownie wygrywając, tym razem 6:2. W 1/4 finału na jego drodze stanął Irańczyk Ebrahim Ranjbarkivaj. Niestety, okazał się lepszy od Piotrka, zwyciężając 7:3. Tym samym, Piotr Sawicki zakończył swój udział w Igrzyskach na ćwierćfinale.

W turnieju mikstów Piotr Sawicki i Milena Olszewska w 1/8 finału łuku klasycznego spotkali się z parą z Iraku, którą pokonali 6:2. Niestety, swój występ zakończyli na ćwierćfinale, gdzie ulegli reprezentantom Mongolii 4:5.

Adam Dudka (łuk bloczkowy) rozpoczął olimpijskie zmagania od 1/16 finału, gdzie jego rywalem był Fin Jere Forsberg. Niestety, nasz reprezentant przegrał 136:141 i na tym etapie zakończył swój udział na turnieju olimpijskim.

Marcin Polak i Michał Ładosz wystartowali w eliminacjach wyścigu na dochodzenie na dystancie 4000m w kolarstwie torowym. Niestety, nie zakwalifikowali się do finału, zajmując 11. pozycję. Również żeńska para – Iwona Podkościelna i Aleksandra Wnuczek odpadły w eliminacjach - uplasowały się na 8. miejscu w wyścigu na dochodzenie na dystansie 3000m i na 9. miejscu w wyścigu na 1000m. Lepiej było zajęły w jeździe indywidualnej na czas – tandemy, gdzie dziewczyny zajęły 5. miejsce. Brązowy medal był bardzo blisko, gdyż do 3. miejsca zabrakło niewiele ponad 20 sekund. W jeździe indywidualnej na czas - tandemy panów Marcin Polak i Michał Ładosz zajęli 11. pozycję.

W wyścigu ze startu wspólnego na szosie Podkościelna i Wnuczek nie miały już sobie równych, zdobywając złoty medal olimpijski. Zawodniczki Kolarskiego Klubu Tandemowego Hetman przejechały liczącą 69km trasę w czasie 1:58,02. Drugie na mecie reprezentatki Irlandii straciły do Polek 59 sekund, brązowy medal przypadł dla Nowozelandek, które uzyskały czas 1:59,33. Panowie Polak i Ładosz nie ukończyli swojego wyścigu.

Złoto Podkościelnej i Wnuczek to dziewiąty złoty medal paraolimpijski biało-czerwonych w Rio de Janeiro. Łącznie zdobyli 38 krążków (9 złotych, 18 srebrnych i 11 brązowych), co dało Polakom 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.