W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Architektura i widoki miasta na plakatach

Architektura i widoki miasta na plakatach
18.01.201712:19

Muzeum Lubelskie w Lublinie obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejski rozpoczyna od specjalnej wystawy w Muzeum Historii Miasta Lublina. Tematem nowej wystawy czasowej w Bramie Krakowskiej są widoki Lublina na dawnych plakatach. Obrazy miasta pokazane poprzez charakterystyczną architekturę – najstarsze budowle będące świadkami 700-letniej historii Lublina. Wystawa startuje w piątek (20 stycznia) o godzinie 12:00, wstęp wolny.

Lublin to nie tylko architektura, ale przede wszystkim układ ulic i budynków tworzących obraz miasta, który funkcjonuje w naszej wyobraźni. Znane budynki urosły do rangi symbolu i stały się punktem odniesienia w przestrzeni miasta, a także miejscem spotkań lublinian. Wystawa „Architektura i widoki Lublina na plakatach” ukazuje obraz miasta poprzez znane budowle: Bramę Krakowska, zabudowę Wzgórza Zamkowego i kościoły Śródmieścia, które były głównym tematem XIX-wiecznych pocztówek lubelskich oraz plakatów turystycznych dwudziestolecia międzywojennego. Są to budowle najstarsze i zarazem najpiękniejsze, świadkowie wydarzeń z historii 700-letniego miasta.

Zainteresowanie charakterystycznymi dla miasta widokami wiąże się z rozwojem turystyki i mody na podróżowanie w XIX w., co ułatwiło otworzenie linii kolejowej w Lublinie w 1877 r. W dobrym tonie było wysłanie znajomym kartki z miejsca pobytu. Wśród pocztówek z tego czasu przeważają widoki miasta, ciągi komunikacyjne zwieńczone gmachami zabytkowymi, place miejskie. Te same motywy były powtarzane na plakatach. Nie ukazują one pełnego obrazu Lublina, lecz jego najciekawsze i najbardziej zadbane fragmenty, przez co obraz miasta jest nieco wyidealizowany i upiększony.

W 1935 r. Zarząd Miejski w Lublinie ogłosił konkurs na afisz propagandowo-turystyczny promujący Lublin. Zasady zostały jednoznacznie określone w regulaminie. Plakat miał zawierać „jeden lub kilka zabytków architektonicznych m. Lublina, jak: Brama Krakowska, Zamek, Katedra,

Wnętrze Kościoła Św. Trójcy na Zamku, Kościół powizytkowski, sylwetka m. Lublina, lub inne”. Na konkurs wpłynęło 31 prac, na których przeważała sylwetka Bramy Krakowskiej. Pozostałe plakaty pokazywały widoki Lublina ogólnie oraz zabytkowe kościoły Śródmieścia. Plakaty z tego konkursu, autorstwa Witolda Chomicza i Juliusza Kurzątkowskiego, można oglądać na obecnej wystawie.

Wiele plakatów powstało z okazji Dni Lublina. Po raz pierwszy zorganizowano je w czerwcu 1939 roku. Z tej okazji powstał plakat „Dni Lublina, Zamościa i Lubelszczyzny”. Po wojnie kontynuowano świętowanie rocznicy lokacji, a okrągłe daty obchodzono bardzo uroczyście.

Chociaż miastu przybyło w ostatnich latach wiele okazałych budowli, jak gmach filharmonii, port lotniczy czy budynki uniwersyteckie, to jednak zabytki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem artystów. Można to zobaczyć na plakatach promujących współczesne wydarzenia artystyczne organizowane w mieście, jak Lublin Dance Festival czy Planeta Lublin. Dawna architektura w nowym ujęciu przeważa wśród prac prezentowanych na Międzynarodowym Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie w 2015 roku w kategorii 700. rocznica lokacji miasta. Prace konkursowe pokazują, że architektura i widoki Lublina to temat wciąż niewyczerpany i atrakcyjny.

Kuratorem wystawy – Anna Syta

Szczegóły wydarzenia na stronie: www.muzeumlubelskie.pl