W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin – początki kariery
09.01.201723:02

Pierwszego stycznia rozpoczęliśmy obchody siedemsetnej rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Z okazji jubileuszu miasta przez cały rok mieszkańcy mogą spodziewać się specjalnych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, edukacyjnych, m.in. cyklu konferencji na temat Lublina. 

Pierwsza z nich, poświęcona najdawniejszej historii miasta, odbędzie się 19-20 stycznia w Teatrze Starym w Lublinie. Konferencję zatytułowaną „Lublin – początki kariery miasta do XV wieku”, z udziałem archeologów i historyków z Polski i zagranicy organizują prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS oraz dr hab. Marcin Wołoszyn z Instytutu Archeologii UR / GWZO Lipsk. Kokowski zastrzega jednak, że nie będzie to „nadęte” wydarzenie dla zamkniętego grona naukowców, ale „żywa opowieść o mieście”. – Zebrałem zespół, który potrafi mówić do ludzi interesująco. Konferencja adresowana jest bowiem do szerokiego kręgu odbiorców mających zainteresowania historyczne – głównie młodzieży szkół średnich, studentów i miłośników dziejów Lublina. 

Udział w konferencji potwierdzili specjaliści z różnych ośrodków naukowych w Polsce i Europie. Lublin reprezentować będą prof. Andrzej Kokowski, prof. dr hab. Marian Harasimiuk, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, dr hab. Marek Florek, prof. dr hab. Ryszard Szczygieł oraz dr Tomasz Dzieńkowski. Z Rzeszowa przyjadą prof. dr hab. Michał Parczewski oraz dr hab. Marcin Wołoszyn. Warszawski ośrodek naukowy reprezentować będzie prof. dr hab. Andrzej Buko. Z perspektywy międzynarodowej na Lublin spojrzą prof. dr hab. Christian Lübke z niemieckiego Lipska, doc. dr István Petrovics z Szeged na Węgrzech, prof. dr hab. Aleksandr Musin z Petersburga, dr hab. Konstantin Jerusalimskij z Moskwy. 

Prelegenci będą mówić m.in. o tym, jak Lublin był postrzegany i oceniany jako ośrodek polityczny, społeczny, kulturalny przez inne ośrodki w Polsce i Europie. Dowiemy się co spowodowało, że właśnie nad Bystrzycą powstał Lublin – jak przygotowywano to miejsce do roli ważnego punktu administracyjnego na mapie Polski, czy był to proces łatwy, czy na jego drodze stawały przeciwności próbujące zniweczyć wybór? 

Nie zabraknie też atrakcji dodatkowych. Zobaczymy pokaz militariów i akcesoriów z czasów początków kariery miasta, przygotowany przez Drużynę Grodów Czerwieńskich. 
Dokładny harmonogram wydarzenia dostępny jest na stronie umcs.pl/pl/archeo.htm oraz lublin.eu Wstęp wolny. 

Konferencja „Lublin – początki kariery miasta do XV wieku” otworzy cykl podobnych wydarzeń, na które już teraz zapraszamy: 
• 25-26 maja 2017 – „Lublin w kulturze – kultura w Lublinie. Dziedzictwo kulturowe miasta od średniowiecza do dziś”. 
• 21-22 czerwca 2017 – „Żydzi w historii i kulturze Lublina – przeszłość, pamięć, teraźniejszość”.
• 22-23 września 2017 – „Lublin w gospodarce Polski i Europy – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.
• 12-13 października 2017 – „700-lecie Lublina – Lublin ośrodkiem władzy, administracji i wymiaru sprawiedliwości”. 
• 20-21 października 2017 – „Miastotwórcza funkcja uniwersytetów. W poszukiwaniu najlepszych praktyk i modeli współpracy: na przykładzie Lublina i jego 15 miast partnerskich”. 
• 27-28 października 2017 – „Sztuka Lublina. Od średniowiecza do współczesności”.
• listopad 2017 – „Ludzie Lublina. Środowiska – instytucje – osobowości”.