W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
CSR w praktyce
10.03.202113:31

Jak wygląda CSR w praktyce oraz o pomocy lubelskiemu Stowarzyszeniu Samopomocy Terytorialnej w Lublinie rozmawialiśmy z Panią Agnieszką Kruk z Inetum oraz Panią Jolantą Terlecką – Bogusiewicz, Prezesem Stowarzyszenia.

Jedną z misji (ale też wartości) w Waszej firmie jest odpowiedzialność społeczna. Świetnym przykładem realizacji tego jest ostatnia zbiórka dla lubelskiej organizacji - Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej w Lublinie. Dlaczego zdecydowaliście się wspomóc akurat tę organizację?
Agnieszka Kruk:
Tak to prawda, odpowiedzialność społeczna jest jedną z wartości, którymi kierujemy się w Inetum Polska. Wybraliśmy Lublin ponieważ chcemy wspierać miasta, w których znajdują się nasze biura, nasi pracownicy i ich rodziny. Jednocześnie chcieliśmy pomóc osobom starszym, które chyba najbardziej ucierpiały podczas pandemii Covid-19. O Stowarzyszeniu Samopomocy Terytorialnej dowiedziałam się od koleżanki z biura lubelskiego, która rekomendowała wsparcie właśnie tej organizacji. Rozmawiałam z Panią Prezes i jestem pod wrażenie tego, co stowarzyszenie robi dla potrzebujących.

To nie pierwsza tego typu akcja - jakie dotychczas realizowaliście Państwo działania CSRowe niosące pomoc?
Mamy kilka akcji, które cieszą się ogromnym powadzeniem – jedną z nich jest „Bike to Work”, którą również prowadzę. Pamiętam pierwszy dzień pracy: mój ówczesny szef Tomek dał mi pierwsze zadanie „Aga – rozruszaj proszę grupę Bike2Work”. Po pół roku, tak się ta grupa przysłowiowo „rozruszała”, że mieliśmy 50 osób stale dojeżdżających rowerem do pracy (śmiech).

Na czym ta akcja polega?
Pracownicy poprzez aplikację naliczają kilometry przejechane do pracy rowerem. Kilometry przeliczamy na pieniądze, które następnie razem przeznaczamy na wybrany cel charytatywny. Zdarzało się, że w puli znajdowało się nawet 15 tysięcy złotych. Grupa rowerowa ma pod opieką Wojtusia cierpiącego na zespół Downa, sponsoruje mu rehabilitację i logopedę. Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że to jedna z najpiękniejszych akcji charytatywnych jaką prowadzimy w naszej organizacji. W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń Covid-19, dlatego pracujemy 100% z domu, ale wierzę, że nasza grupa B2W jeszcze nie raz pomoże potrzebującym.

Skąd pomysł na tak ważną i ciekawą inicjatywę?
To jest pierwsza firma w której pracuję, gdzie realną i realizowaną wartością w organizacji są działania społeczne. To jest wpisane w DNA firmy, które ja tylko kontynuuję. Myślę, że oprócz społecznej odpowiedzialności, drugim ważniejszym czynnikiem jest kultura organizacji, czyli wychowywanie w duchu odpowiedzialności. Proszę zauważyć, że większość naszego zespołu to ludzie młodzi, dla wielu Inetum jest pierwszą pracą. Przykładamy dużą wagę do tego aby ludzie tu czuli się dobrze. Celem firmy jest danie każdemu możliwości rozwoju, który pojmujemy szerzej niż kompetencje IT. Rozwój to także ta szczególna wartość jaką jest odpowiedzialność za drugiego człowieka oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Spodziewaliście się, że pracownikom uda się zebrać aż 10 tysięcy złotych?
Grudzień jest u nas w firmie miesiącem, w którym zawsze dużo się dzieje w kontekście społecznym. Przed pandemią były w biurach organizowane jarmarki świąteczne, loterie, pracownicy przynosili swoje miody, wypieki, oczywiście za kawałek ciasta trzeba było wrzucić do skarbonki tzw. przysłowiową złotówkę (śmiech). W każdym biurze co roku ubieramy choinkę, a nasze ściany przystrojone były rysunkami namalowanymi przez dzieci naszych pracowników. Jednym słowem działo się! W tym roku było trochę inaczej. W związku z tym, że praktycznie 100% pracujemy zdalnie, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie aukcji online dla Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej i jak się okazuje, udało się.

Podczas organizowania aukcji dowiedziałam się, że moi koledzy i koleżanki mają pasje, o które nawet ich nie podejrzewałam np. na aukcję kolega dostarczył obraz złożony z 1500 puzzli, koleżanki, de facto specjalistki IT, zrobiły na szydełkach przepiękne makramy, koleżanka zaoferowała nalewkę z własnej spiżarki, kolega z Warszawy wystawił na aukcję własnoręcznie robione eco mydła z pokrzywy i olejki z lawendy, inny przyniósł samorzielnie warzone piwa. Wylicytować można było również sesję fotograficzną, czy przepięknie, własnoręcznie namalowane obrazy. Świat IT z takimi ludźmi na pokładzie nie jest nudny! (śmiech).

Łącznie na konto Stowarzyszenia wpłynęło 20 tysięcy złotych. Dlaczego zarząd zdecydował się podwoić kwotę?
To taka nasza tradycja. Nasi pracownicy mają świadomość tego, że jak przekażą przysłowiową złotówkę na cel charytatywny to Zarząd ją podwoi, dlatego też chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych.

Czyli ciekawie jest pracować dla Inetum Polska?
To muszą ocenić nasi pracownicy. Ale z pewnością warto przyjść i przekonać się samemu.
Obecnie poszukujemy do naszych projektów deweloperów, programistów, którzy chcą pracować zdalnie. Warto zajrzeć na naszą stronę i zaaplikować: https://inetum.pl/pl/kariera/praca/ Zapraszam serdecznie!

Dziękuję bardzo za rozmowę, teraz oddamy głos beneficjentowi Waszej akcji: Stowarzyszeniu Samopomocy Terytorialnej.

Może zacznijmy od tego, jaka jest geneza Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej?
Jolanta Terlecka – Bogusiewicz:
Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej powstało w roku 2004 w celu pomagania ludziom w różny sposób pokrzywdzonym przez los (samotnym, starszym, chorym, nieporadnym życiowo oraz wykluczonym społecznie). Od 2012 roku Stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Organizacja nie zatrudniała i nie zatrudnia pracowników etatowych – wszyscy dobrowolnie poświęcają swój czas, pomagając innym. Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej jest organizacją charytatywną mającą na celu wspieranie osób fizycznych i prawnych dla osiągnięcia poprawy warunków życia.

A jakie są główne obszary Państwa działalności?
Od 12 lat razem z Bankiem Żywności, Stowarzyszenie organizuje w kwietniu, we wrześniu i w grudniu zbiórki artykułów spożywczych w sklepach. Z zebranych artykułów wolontariusze robią paczki i przekazują je osobom z niskimi dochodami bądź bez dochodów, osobom starszym, chorym i samotnym. Również z Bankiem Żywności realizujemy program pomocy żywnościowej PEAD (Europejski Program Dostarczania Żywości Osobom Najuboższym). Dzięki powyższym przedsięwzięciom pomoc otrzymuje ok. 1500 osób rocznie. Żywność z programu PEAD wydawana jest na podstawie wniosków składanych do stowarzyszenia przez pracowników socjalnych z MOPR-ów i GOPS-ów.

Dla naszych beneficjentów organizujemy również warsztaty kulinarne, na których pokazujemy jak przetwarzać i przechowywać otrzymaną żywność. Organizujemy dla nich spotkania wigilijne, spotkania noworoczne, spotkania z okazji Dnia Matki i Dziecka, Babci i Dziadka, wyjazdy na łowisko rybne itp. Wolontariusze stowarzyszenia organizują również zbiórki odzieży i środków czystości.

Na prośbę zainteresowanych raz w miesiącu organizujemy spotkania o charakterze edukacyjnym pod nazwą „Ciekawi Ludzie, Miejsca i Wydarzenia”. Każdego roku członkowie stowarzyszenia uczestniczą w uroczystościach związanych z upamiętnieniem różnych wydarzeń historycznych, składają kwiaty i zapalają znicze. Dbają o miejsca pamięci narodowej.

Czy jest jakaś grupa, do której w szczególności kierujecie Państwo swoje działania?
Szczególną opieką stowarzyszenie otacza grupę senioralną, organizujemy spotkania o różnym charakterze, pomagamy również w załatwianiu wielu trudnych dla seniorów spraw.

Czas pandemii znacznie ograniczył ilość spotkań i wyjazdów – seniorzy odizolowani od przyjaciół i bliskich czują się bardzo osamotnieni. Wolontariusze Stowarzyszenia pomagają seniorom poprzez robienie i dostarczanie zakupów, leków i innych niezbędnych do funkcjonowania rzeczy. Bardzo często dzwonimy do nich albo oni do nasz by choć przez chwilę porozmawiać. Zgłaszają nam swoje potrzeby, które staramy się na bieżąco realizować. Taki kontakt jest bardzo cenny, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i bycia zaopiekowanym.

Proszę powiedzieć czy współpracują Państwo z innymi instytucjami?
Stowarzyszenie współpracuje z Fundacją Aktywności Obywatelskiej (FAO), Lubelskim Bankiem Żywności, Fundacją Familijka, Miejskimi Ośrodkami Pomocy Rodzinie (MOPR), Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej (GOPS), te ośrodki kierują do nas osoby o niskich dochodach, osoby bez pracy i osoby potrzebujące innej formy pomocy. Współpracujemy również ze szkołami, osiedlowymi przedszkolami, domami kultury, bibliotekami oraz osobami związanymi z kulturą, sztuką, prawem, zdrowiem i turystyką.

Jak planują Państwo wykorzystać pomoc od firmy INETUM?
Dzięki wsparciu finansowemu od firmy INETUM będziemy mogli dalej realizować swoje cele statutowe (opłaty czynszowe dot. biura, magazynu, paliwa do samochodu, którym rozwozimy żywność zakupione leki, bilety i inne rzeczy niezbędne do funkcjonowania osobom potrzebującym). Będziemy mogli bardziej zaopiekować się naszymi seniorami. Składamy serdecznie podziękowania Zarządowi i Pracownikom Firmy INETUM, za okazaną pomoc.

Jakimi środkami można wspierać Państwa działalność?
Każdy może wpierać działania Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej – zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Zachęcamy do angażowania się w nasze działania poprzez aktywny wolontariat lub przekazywanie 1% podatku na cele statutowe czy wpłacanie darowizn (darowizny można odpisać od podatku). Z góry dziękujemy za okazane serce, życzliwość i zrozumienie.

Nasze projekty