W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto Lublin intensyfikuje współpracę międzynarodową w obszarze medycyny i zdrowia

Miasto Lublin intensyfikuje współpracę międzynarodową w obszarze medycyny i zdrowia
10.03.202111:07

W dniu 5 marca 2021 roku odbyło się spotkanie członków Klastra Lubelska Medycyna i partnerskiego klastra z Łotwy - Latvian Health Tourism Cluster, którego celem jest intensyfikacja współpracy międzynarodowej w obszarze medycyny i zdrowia.

– Zdrowie i medycyna w interdyscyplinarnym powiązaniu z innymi branżami gospodarki, ze szczególnym podkreśleniem roli technologii cyfrowych, są jednym z niekwestionowanych priorytetów rozwojowych, szczególnie w czasie pandemii i po pandemii. Potrzebujemy przyśpieszyć w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które zapewnią lepszą opiekę nad pacjentami i poprawią komfort życia nas wszystkich – mówi Marzena Strok-Sadło, kierownik referatu ekosystemów gospodarczych i infrastruktury biznesu w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, członek zarządu Klastra Lubelska Medycyna.

Klaster Lubelska Medycyna to inicjatywa koordynowana przez Gminę Lublin i Uniwersytet Medyczny w Lublinie, w ramach której współpracuje 160 podmiotów z Lublina i województwa lubelskiego związanych z medycyną i zdrowiem. Do obu klastrów należą między innymi uniwersytety, szpitale publiczne i prywatne, podmioty prywatne świadczące usługi medyczne, firmy produkcyjne i startupy z branży. Daje to możliwość podjęcia współpracy na wielu płaszczyznach w w prawie każdej z dziedzin medycyny.

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 Michał Szabelski widzi we współpracy z łotewskimi partnerem możliwości w zakresie wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz realizacji w przyszłości wspólnych projektów między innymi z Pauls Stradins Clinical University Hospital w Rydze, co powinno przełożyć się na wyższą jakość świadczeń dla pacjentów.

Gunta Uspele, menadżer Latvian Health Tourim Cluster i Izabela Witkowska, kierownik biura ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pracują nad programem kolejnych spotkań członków klastrów dedykowanych innowacyjnym rozwiązaniom, między innymi w zakresie telemedycyny, diagnostyki, rehabilitacji w poszczególnych dziedzinach medycyny. W spotkaniach będą uczestniczyli zarówno naukowcy z lubelskich uniwersytetów jak i przedsiębiorcy. Ważnym dla wszystkich tematem będzie również profilaktyka i promocja zdrowia, efektywne zarządzanie procesami i bezpieczeństwo pacjentów.

Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin wspiera rozwój ekosystemu innowacji w naszym mieście. Dlatego dobrą wiadomością dla startupów, które pracują nad rozwojem swoich produktów i usług w Lublinie, jest możliwość testowania tych rozwiązań w profesjonalnych ośrodkach za granicą (w tym przypadku na Łotwie).

Osoby, instytucje i firmy zainteresowane współpracą z Łotwą zapraszamy do kontaktu z biurem Klastra Lubelska Medycyna prowadzonym przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin mailowo: info@medycyna.lublin.eu lub telefonicznie: +48 81 466 25 05. Osoba udzielająca informacji: Marzena Strok-Sadło, Kierownik referatu ekosystemów gospodarczych i infrastruktury biznesu, Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Nasze projekty