W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Biotechnologia

Mocne strony:

  • wysokiej jakości zaplecze naukowo-badawcze
  • innowacyjnie zorientowane zespoły badawcze
  • zaawansowana współpraca pomiędzy lokalnymi uczelniami i biznesem
  • szeroka dostępność wykwalifikowanych specjalistów

Biotechnologia to jedna z branż, która w Lublinie ma najdogodniejsze warunki rozwoju. Dynamika tej gałęzi gospodarki jest coraz bardziej intensywna i stanowi wypadkową wielu czynników.

Siłą napędową jej rozwoju jest tutejsze zaplecze naukowo-badawcze.
Na terenie miasta Lublin działa blisko 120 laboratoriów badawczych i analitycznych o różnych specjalizacjach. Ponad 300 przedsiębiorstw biotechnologicznych z satysfakcją korzysta z usług oferowanych przez te ośrodki, a ich liczba ciągle rośnie.
Realizacja projektów o dużym potencjale komercyjnym to znak rozpoznawczy lubelskich uniwersytetów. Wynalezienie tzw. sztucznej kości, szczepionka na malarię, mutanaza, ektoina, czy szereg badań związanych choćby z opracowaniem nowych leków, polimerów i technologii energetycznych są efektem prac lubelskich naukowców. Sukces badań, a następnie ich realny wpływ na przemysł i gospodarkę zależy od współpracy przedsiębiorców ze środowiskami uniwersyteckimi. Taka forma nadaje kierunek badaniom naukowym, a to z kolei stymuluje przedsiębiorców do dalszej aktywności i angażowania się w nowe projekty.

Kolejną zaletą Lublina jest jego kapitał ludzki.
W Lublinie już na trzech uczelniach wyższych kształci się młodych biotechnologów - rocznie mury uczelni opuszcza ponad 230 absolwentów wykształconych w tej dziedzinie.  „Inżynieria biomedyczna”, „Bioinżynieria” oraz „Zielarstwo i terapie roślinne” to kierunki, których absolwenci również znajdują zatrudnienie w branży biotech. Jednak w tej branży równie ważną rolę odgrywają studenci innych dziedzin nauki, takich jak: biologia, chemia, weterynaria czy farmacja. Wszystkie placówki są otwarte na współpracę z biznesem np. w zakresie badań biotechnologicznych, czy doskonalenia wiedzy studentów w praktyce. Dzięki temu studenci mają okazję przygotować się do pracy w nowoczesnej firmie. Nie brakuje pasjonatów biotechnologii, ludzi zafascynowanych tą dziedziną przemysłu, czego dowodem może być aktywna działalność kół naukowych biotechnologów.

Tabela ze statystykami studenckimi
Rok akademicki 2018/2019
Kierunek studiów Studenci
Biotechnologia 708
Kosmetologia 555
Dietetyka i żywienie człowieka 888
Analityka medyczna 199
Biologia 423
Bioinżynieria 123
Chemia 709
Farmacja 758
Inżynieria biomedyczna 249
Zielarstwo i terapie roślinne 123

Źródło: Opracowanie własne Urzędu Miasta Lublin na podstawie danych zebranych od uczelni, 2019

Nasze projekty