W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Branża BPO/SSC/IT

Mocne strony:

  • obecność wykwalifikowanych kadr
  • rosnąca liczba studentów zagranicznych (6 352 w roku akademickim 2018/2019)
  • niskie ryzyko rotacji pracowników w porównaniu do innych metropolii (10%)
  • dynamicznie rozwijający się rynek powierzchni biurowych (207 874 tys. m2, stan na sierpień 2019 r.)
  • stawki wynajmu konkurencyjne w stosunku do centralnej i zachodniej Polski
  • bardzo wysoka jakość życia
  • bardzo dobra współpraca między uczelniami, władzami miasta i biznesem
  • najwyższy dopuszczalny poziom pomocy publicznej w Polsce
  • Port Lotniczy Lublin z bogatą siatką połączeń do europejskich metropolii

Inwestorzy z branży nowoczesnych usług biznesowych znajdują w Lublinie pewny fundament dla swoich firm w postaci potencjału akademickiego oraz rozwijającej się infrastruktury biurowej i komunikacyjnej.

Przy ogóle populacji na poziomie około 340 tys. liczba studentów wynosząca około 62 tys. wydaje się imponująca. Stawia to Lublin w pozycji jednego z liderów wśród miast ludzi młodych, dobrze wykształconych i ambitnych. Ponieważ jest on silnym ośrodkiem akademickim – kształcą się tu specjaliści z różnych dziedzin. Pracodawcy z sektora specjalistycznych usług informatycznych i biznesowych opartych na wiedzy i nowoczesnych technologiach znajdą tu pracowników z wyższym wykształceniem. Są to absolwenci m.in. kierunków administracyjnych, filologicznych, ekonomicznych, czy informatycznych. Lubelskie uczelnie kształcą ponad 5 tys. studentów informatyki i edukacji techniczno-informatycznej. Mieszkańcy Lublina, a przede wszystkim studenci, są wielojęzyczni. Aż 91% studentów mówi po angielsku, 20% po rosyjsku i 31% po niemiecku. Mniej popularne języki, takie jak np. francuski, portugalski, bułgarski czy chiński, dla części lubelskich studentów wcale nie są takie „obce”. Coraz więcej studentów w Lublinie to osoby z zagranicy, w bieżącym roku akademickim jest ich ponad 6,3 tys. Tym samym Lublin posiada najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia studentów w Polsce.

W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się aktywność firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz IT. Obecnie działa tu już kilkadziesiąt centrów z branży BPO/SSC/IT, które zatrudniają w Lublinie już ok. 8 000 osób. Należą do nich m.in.: Asseco Business Solutions, Billennium, Britenet, Capgemini, CompuGroup Medical Polska, eLeader, Comarch, Infinite, Genpact, Lingaro, Predica, DataArt, Sollers Consulting, PKO BP, Orange, Generali, Concentrix, Phlexglobal, Embiq, RTV EURO AGD, Sii, Mobica, VentureDevs, Team International, Transition Technologies i wiele innych. Prognozuje się, że w kolejnych latach do firm korzystających z dogodnych warunków inwestycyjnych Lublina w tej branży dołączą następne. Miasto dostosowuje się do rosnących potrzeb w zakresie powierzchni biurowych wymienionych firm i systematycznie alokuje środki na inwestycje w tym zakresie. Aktualnie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Lublinie wynoszą 207 874 m2. Wynik ten plasuje miasto na 8. miejscu w skali kraju oraz na 1. miejscu w Polsce Wschodniej. Na lata 2019-2020 planowana jest realizacja kolejnych obiektów biurowych, m.in. Wojciechowska 9A (6,7 tys. m2), CZ Office Park 3U (15 tys. m2) czy G7 (16 tys. m2).

Innym czynnikiem zachęcającym do lokowania działalności w mieście są relatywnie niskie koszty najmu nowoczesnej powierzchni biurowej. Kształtują się one na poziomie 9-13 euro/m2/miesiąc (klasa A i B). W porównaniu do innych miast regionalnych w Polsce lubelskie stawki pozostają na niższym poziomie.

Nasze projekty