W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Logistyka

Mocne strony:

  • stale udoskonalana infrastruktura komunikacyjna
  • położenie geograficzne ułatwiające rozwój biznesu w kierunku na wschód
  • doświadczenie wielu firm zadowolonych ze współpracy z miastem

Realizowane na poziomie miasta Lublin i Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego inwestycje drogowe powodują, że Lublin jest bardzo dobrym miejscem dla rozwoju branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). Dzięki otwartej już obwodnicy i lotnisku cały czas zwiększa się dostępność komunikacyjna miasta. Port Lotniczy Lublin poza rozwojem siatki połączeń planuje uruchomienie terminala cargo.  

Lublin ma także doskonałe położenie geograficzne dla firm, które pragną rozwijać swój biznes na Wschodzie. Znajduje się bowiem na szlaku tranzytowym między Europą Zachodnią i Wschodnią. Region wyróżnia się też wolną przestrzenią pod budowę magazynów o relatywnie niskich cenach. Ponadto, warto podkreślić, że Lublin jako silny ośrodek akademicki zapewnia dostępność wykwalifikowanej kadry. Uczelnie kształcą tu rocznie ponad 2 tys. specjalistów ds. transportu i logistyki.

Miasto nie poprzestaje na dotychczasowych działaniach, ale wciąż angażuje się w rozwój infrastruktury, tak aby region był jeszcze bardziej przyjazny inwestycjom. Mając na uwadze takie uwarunkowania Lublinowi zaufało już wiele firm z branży logistycznej. Oto kilka przykładów firm, które skorzystały z dogodnych warunków do inwestowania w Lublinie.

  • Poczta Polska wybrała na swoje centrum logistyczne właśnie Lublin. Lubelski węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy to jeden z ośmiu takich węzłów w kraju, ale jedyny we wschodniej Polsce. Sortownia zajmuje obszar ok 1,7 ha. W ciągu jednej doby sortownia może przepracować 25 tys. listów poleconych, 500 tys. przesyłek zwykłych oraz od 8 do 12,5 tys. paczek.
  • Kolejną firmą, która doceniła Lubelszczyznę jest Biedronka i Jeronimo Martins. Przedsiębiorstwo dystrybuuje swoje towary na całą Polskę Południowo-Wschodnią z terenu Podstrefy Lubartów, znajdującej się pod Lublinem. Centrum Dystrybucyjne to przede wszystkim hala logistyczna o powierzchni ok. 2 ha, wyposażona w kilkadziesiąt doków załadowczo-wyładowczych dla samochodów obsługujących sieć handlową.
  • Raben – przedsiębiorca świadczący usługi logistyczne, magazynowe i spedycyjne, działający w Europie Środkowo-Wschodniej, także zainwestował w Lublinie. Tutaj funkcjonuje jedno z największych centrów magazynowych firmy w Polsce. Lubelskie hale Raben mają łączną powierzchnię około 16 tys. m2
  • Także kompleksowy operator ROHLIG SUUS Logistics SA, przedłużył łańcuch logistyki kontraktowej na wschód, doceniając potencjał i strategiczne położenie Lublina. Magazyn wysokiego składowania znajduje się w nowoczesnym parku logistycznym na terenie miasta, a w ramach współpracy możliwe są usługi składowania, kompletacji, przeładunków, e-commerce czy dystrybucji.
  • Wraz z rozwojem gospodarczym oraz rozwojem dostępności komunikacyjnej miasta, Lublin jest wymieniany na magazynowej mapie Polski jako jedna z najbardziej perspektywicznych lokalizacji dla nowych inwestycji. W chwili obecnej obserwujemy powstawanie nowoczesnych obiektów przemysłowych i logistycznych na wynajem, takich jak: Centrum Logistyczne Mełgiewska (ulokowane przy ul. Mełgiewskiej 30 F oraz Tokarskiej 2), Goodman Lublin Logistics Centre, Lubelskie Centrum Logistyczne GO EAST, Centrum Logistycznego Vetterów, MLP Lublin, Panattoni Park Lublin. Uzupełnieniem oferty dla inwestorów jest funkcjonowanie parków przemysłowo – magazynowych realizowanych przez takie firmy jak: Orion lub JK Property.

Nasze projekty