W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy

Mocne strony:

  • potencjał naukowo-badawczy
  • wykwalifikowana i doświadczona kadra techniczna
  • zaplecze techniczno-infrastrukturalne
  • bogate tradycje lubelskiego przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego
  • bliskość rynków Europy Wschodniej

Współczesny Lublin to silny ośrodek przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego – funkcjonują tu przedsiębiorstwa produkujące m.in. ciągniki, przyczepy, samochody, a także systemy paliwowe, silniki, sprężyny i resory oraz części do pojazdów – kute matrycowo, odlewane i obrabiane mechanicznie.

Zaplecze naukowo-badawcze

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy na Lubelszczyźnie wpierany jest przez liczne ośrodki naukowo-badawcze. W ich ofercie można znaleźć szeroką gamę usług: od informacyjnych po laboratoryjne. Z uwagi na dynamiczność rozwoju tej gałęzi gospodarki w Lublinie powstają kolejne centra będące inkubatorami innowacyjności dla lokalnego, nowoczesnego przemysłu. Zachęcamy do zapoznania się z profilem działalność poszczególnych centrów.

Potencjał intelektualny

Przemysł motoryzacyjny znajduje wsparcie w dobrym zapleczu techniczno-infrastrukturalnym i w profesjonalnej kadrze, którą w dużej mierze rekrutuje się spośród absolwentów Politechniki Lubelskiej. Na związanych z branżą kierunkach studiuje ponad 7 tys. osób. To właśnie naukowcy z Politechniki w 2012 roku zaprezentowali pierwszy w Polsce samochód zasilany wodorem.

Tabela ze studentami i absolwentami kierunków mechanicznych
Rok akademicki 2018/2019
Kierunek studiów Liczba studentów 2018/2019 Liczba absolwentów 2017/2018
Elektrotechnika 955 284
Mechanika i budowa maszyn 952 253
Zarządzanie i inżynieria produkcji 766 210
Transport i logistyka 2 311 541
Inżynieria materiałowa 94 71
Robotyzacja Procesów Wytwórczych 47 0
Mechatronika 351 104

Źródło: Opracowanie własne Urzędu Miasta Lublin na podstawie danych zebranych od uczelni, 2019

Między innymi ze względu na bogate  tradycje przemysłu samochodowego w Lublinie, wielu młodych ludzi, już na etapie ponadgimnazjalnym, wybiera szkoły techniczne. Mogą być pewni, że znajdą w nich pełne i rzetelne przygotowanie w dziedzinie motoryzacji, maszynoznawstwa i pokrewnych.

Tabela z uczniami szkół technicznych z kierunków mechanicznych
Rok szkolny 2018/2019  
Szkoły średnie Liczba uczniów 2018/2019
Technik pojazdów samochodowych 380
Technik elektronik 380
Technik mechanik 61
Technik mechatronik 191

Źródło: Opracowanie własne Urzędu Miasta Lublin na podstawie danych zebranych od uczelni, 2019

Nauka i biznes to połączenie, które wypełnia przestrzeń pomiędzy teorią a praktyką, odpowiadając na potrzeby zróżnicowanego sektora gospodarczego. R&D to dziś nieodłączny element lubelskiego przemysłu. Dowodem na to mogą być te innowacyjne projekty, rozwijane przez studentów oraz kadrę naukową Politechniki Lubelskiej.

Auto na wodór
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej, pod kierownictwem prof. Mirosława Wendekera, opracowali uniwersalny system zasilania samochodów wodorem. Dzięki niemu, możliwe jest wykorzystanie tego gazu w dowolnym silniku o zapłonie iskrowym. Samochód na wodór jest ekologiczny oraz tańszy. Litr wodoru to koszt ok. 4 zł – benzyny 6 zł Dodatkowo nie jest potrzebne instalowanie specjalnego silnika na wodór – wystarczy w bagażniku auta zamontować butlę na gaz. Po dwóch latach badań, w maju 2012 roku, naukowcy zaprezentowali prototyp tak dostosowanego auta marki Opel.

Dwupaliwowy silnik Diesla
Silnik Diesla zasilany olejem napędowym i sprężonym gazem ziemnym to nowoczesne rozwiązanie, które zaproponował doktorant Politechniki Lubelskiej - Michał Biały. Za tę koncepcję zajął on III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Student – Wynalazca” oraz otrzymał brązowy medal na 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Pomysł ma realną szansę na wdrożenie. Dzięki dotacji na poziomie 3 mln PLN z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zespół prof. Mirosława Wendekera z Wydziału Mechanicznego PL prowadzi dalsze badania.

Silnik z nowatorskim systemem spalania
Przewiduje się, że już za kilka lat nowatorska technologia silników o samoczynnym zapłonie benzyny (HCCI lub CAI) może znaleźć się w silnikach pojazdów produkowanych seryjnie. Badania w tym kierunku są obecnie dominującym światowym trendem rozwojowym, a zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem dra hab. inż. Jacka Hunicza dołączył do tego elitarnego grona, realizując pionierskie w Polsce prace naukowe. Badania finansowane są obecnie ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Nasze projekty