W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin 4. ekosystemem startupowym w Polsce i miastem z najwyższym wzrostem liczby startupów

Lublin 4. ekosystemem startupowym w Polsce i miastem z najwyższym wzrostem liczby startupów
06.12.201911:13

Lublin znalazł się na 4. miejscu wśród największych ekosystemów startupowych w kraju według raportu „The Polish Tech Scene. 5 years” Fundacji Startup Poland, analizującego rynek startupowy w Polsce. Tym samym udało się utrzymać wysoką pozycję z poprzedniego roku.

Fundacja Startup Poland już od 5 lat przygotowuje raport, który w kompleksowy sposób opisuje sytuację rynku innowacyjnych, młodych firm w Polsce. Lublin ujmowany jest w analizie od pierwszego wydania w 2015 roku. W poprzedniej edycji raportu uzyskał wysokie 4. miejsce wśród największych ekosystemów startupowych w Polsce. W tym roku Miasto utrzymało pozycję i znalazło się wśród 5 głównych ośrodków, w których rozwija się łącznie 65% polskich startupów. Przed Lublinem uplasowała się Warszawa, Wrocław i Kraków, natomiast dalsze miejsce zajęło Trójmiasto. W badaniu wzięło udział 1235 respondentów, czyli 12% więcej niż w ubiegłym roku.

Lublin pojawił się na wysokich pozycjach w podkategoriach raportu:
    1. miejsce wśród regionów o najwyższej postrzeganej możliwości uzyskania finansowania – aż 60% respondentów odpowiedziało, że w roku 2019 łatwiej było pozyskać inwestora w porównaniu do roku poprzedniego,
    2. miejsce ex aequo z Krakowem jako miasto z najwyższym wzrostem liczby startupów na poziomie 20%,
    3. miejsce pod względem koncentracji startupów względem liczby mieszkańców (z wynikiem 1 startup / ok. 5300 mieszkańców).

Autorzy raportu „The Polish Tech Scene. 5 years” szacują, że aktualnie w Polsce działa od 4300 do 4700 startupów, z czego około 60% zajmuje się rozwiązaniami z branży IT/ICT. Spośród badanych firm zdecydowana większość jest zarejestrowana jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Najczęściej prowadzą je osoby w wieku od 30 do 39 lat z wykształceniem wyższym.

Spośród dziesięciu najczęściej wymienianych przez respondentów obszarów, w Lublinie startupy działają przede wszystkim w zakresie edutech, robotyki i elektroniki, productivity, CRM i ERP, Internet of Things, a także AI i machine learning. Poza tym według raportu „The Polish Tech Scene. 5 years” wśród topowych ośrodków akademickich, z którymi współpracowali respondenci, znalazł się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, której wsparcie oceniono na satysfakcjonujące i bardzo dobre. W czołówce uplasowały się również uczelnie warszawskie, krakowskie i wrocławskie.

Startup Poland jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych think tanków technologicznych w Europie Środkowej. Powstał w 2014 r. z inicjatywy grupy młodych polskich przedsiębiorców i założycieli startupów. Reprezentuje polskie startupy w dialogu z rządem, parlamentem, Komisją Europejską i samorządowymi organami władzy. Przełamuje bariery między dużym biznesem a społecznością startupową. Dzięki sieci ambasadorów we wszystkich województwach w Polsce Startup Poland dociera do startupów w całym kraju.
Raport jest do pobrania na stronie Startup Poland.

Nasze projekty