W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Informacje drogowe 16 marca: skrzyżowanie Al. Racławickich/ ul. Poniatowskiego/ul. Sowińskiego

Informacje drogowe 16 marca: skrzyżowanie Al. Racławickich/ ul. Poniatowskiego/ul. Sowińskiego
11.03.202111:04

Od wtorku (16 marca) zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu Al. Racławickich z ul. Poniatowskiego i ul. Sowińskiego. Drogowcy przystąpią do przebudowy tego skrzyżowania, co stanowi kolejny etap prac prowadzonej przez Miasto inwestycji przebudowy Al. Racławickich. 

Ten etap przewiduje zamknięcie fragmentu Al. Racławickich, na odcinku od Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego do ul. Głowackiego, wraz z ul. Poniatowskiego, na odcinku od Al. Racławickich do ul. Popiełuszki. Dodatkowo nastąpi zamknięcie skrajnego pasa na ul. Sowińskiego, po stronie Bioteki. Ruch pojazdów na Al. Racławickich będzie się odbywał dwukierunkowo po jednym pasie w każdym kierunku, po stronie ul. Sowińskiego. W czasie trwania przebudowy pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu pozostaje na Al. Racławickich. Na wlocie z ul. Sowińskiego w Al. Racławickie obowiązywać będzie nakaz jazdy w prawo, w stronę centrum. 

Z uwagi na zamknięcie ul. Poniatowskiego wyznaczono objazdy. Do ul. Poniatowskiego objazd poprowadzono przez ul. Długosza i Popiełuszki. Dla jadących od ul. Głębokiej zalecany jest objazd przez ul. Radziszewskiego, Łopacińskiego, Al. Racławickie do ul. Długosza i Popiełuszki.

Na przebudowywanym skrzyżowaniu, na czas prowadzonych robót, istniejąca sygnalizacja świetlna zostanie zdemontowana, a uruchomione zostaną światła na skrzyżowaniu: Al. Racławickie i ul. Długosza.

Wprowadzona czasowa organizacja ruchu pozwoli wybudować warstwy konstrukcyjne nawierzchni, docelową sygnalizację świetlną oraz przebudować uzbrojenie sieci na tarczy skrzyżowania. Prace potrwają około 2 miesięcy.

Planowany etap prac jest częścią trwającej od kwietnia ubiegłego roku przebudowy Al. Racławickich. W ramach inwestycji zakończono już prace na al. Długosza, ul. Legionowej, ul. Spadochroniarzy, ul. Łopacińskiego oraz na fragmencie Al. Racławickich – od ul. Legionowej do ul. Lipowej na długości 1400m. Na wspomnianym odcinku Al. Racławickich wykonano również zatoki wraz z peronami oraz część ścieżek rowerowych. Zatoki przystankowe zlokalizowane przy KUL-u, Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji, Szpitalu Wojskowym, Spadochroniarzy, Liceum im. Staszica i jednostce wojskowej zyskały już nowe nawierzchnie. Na głównej arterii miasta powstała nowa infrastruktura gazowa – kompletna sieć wynosi ponad 2 km. Finalizowane są również prace w zakresie kanalizacji deszczowej. Jest ona już wybudowana w ponad 95%, do całości brakuje odcinka o długości 150 m, przy ul. Poniatowskiego. W miejscu zdemontowanej starej infrastruktury trakcyjnej wykonano zdecydowaną większość fundamentów pod nową trakcję oraz ustawiono słupy trakcyjne, na których zamontowano około 300 lamp. Oświetlenie działa po obu stronach na całej długości Al. Racławickich. Gotowe jest uzbrojenie podziemne do sygnalizacji wraz z częścią fundamentów dla nowych świateł. Aktualnie w ramach realizowanej inwestycji równolegle prowadzone są prace na ul. Lipowej. Tam finalizowana jest wymiana uszkodzonych komponentów zbiornika retencyjnego. Następnie drogowcy przystąpią do wykonania podbudowy nowej nawierzchni jezdni. Na skrzyżowaniu ul. Lipowej i Krakowskie Przedmieście trwa układanie chodników. Z kolei na ul. Głowackiego montowana jest sygnalizacja świetlna.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest w czerwcu br. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł, z czego 85% dofinansowania stanowią fundusze europejskie. Przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Honorowych Krwiodawców, ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipową to główny komponent projektu unijnego realizowanego z udziałem środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.