W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin w hołdzie Armii Krajowej

14.02.2018

W środę, 14 lutego, o godz. 14.00, przedstawiciele władz Miasta i Województwa, z udziałem kombatantów, oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych instytucji państwowych i społecznych złożą kwiaty, zapalą znicze na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza, na Placu Litewskim w Lublinie, w 76. rocznicę powołania Armii Krajowej.

To zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego powstało na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego z 14 II 1942 r., którym przemianował on Związek Walki Zbrojnej, działający od 13 listopada 1939 r., w Armię Krajową. Z kolei ZWZ zastąpiła Służbę Zwycięstwu Polski, utworzoną 27 IX 1939 r., w broniącej się przed niemieckim najeźdźcą Warszawie.

Ta krótka uroczystość przy pomniku sławiącym męstwo i oddanie żołnierza polskiego na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny będzie hołdem wszystkim żołnierzom podziemnej armii okresu II wojny światowej.

Wartę honorową przy Pomniku Nieznanego Żołnierza zaciągną żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, formacji nawiązującej do tradycji Armii Krajowej.