W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O Lublinie w paryskim ratuszu

O Lublinie w paryskim ratuszu
13.12.201520:43

W poniedziałek (7 grudnia 2015 r.) odbyła się prezentacja działalności Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” w paryskim ratuszu (Hôtel de ville de Paris).

Wizyta delegacji z Bramy Grodzkiej odbyła się na zaproszenie Merostwa Paryża oraz „Farband" - Union des Sociétés Juives de France (Federacji Stowarzyszeń Żydowskich we Francji). Pretekstem do wizyty stało się 25-lecie Ośrodka. Miejsce spotkania zaproponowane przez francuskich organizatorów nadało mu niezwykłą rangę - prezentacje instytucji w paryskim ratuszu należą do rzadkości.

Podczas prezentacji obecni byli między innymi zastępczyni mera Paryża – Catherine Vieucharier, ambasador RP w Paryżu - Andrzej Byrt, oraz honorowy przewodniczący CRIF - Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich we Francji, Ryszard Prasquier. Podczas swoich przemówień zarówno ambasador jak i gospodarze spotkania wypowiadali się z wielkim uznaniem o działaniach Ośrodka związanych z zachowywaniem pamięci o żydowskich mieszkańcach Lublina.

W ramach prezentacji delegacja Bramy Grodzkiej opowiadała o pracy nad pamięcią w Lublinie. Tomasz Pietrasiewicz szczególnie podkreślił wagę projektu „Lublin. 43 tysiące”. Historyk Jean-Charles Szurek wygłosił natomiast wykład na temat historii żydowskiego Lublina. W programie znalazł się także spektakl „Opowieści z Bramy” wykonany przez Witolda Dąbrowskiego, a całość zwieńczył występ pieśniarki jidisz Talili, której akompaniował Teddy Larcy.

Prezentacja była także okazją do zaproszenia potomków żydów z Lublina i Lubelszczyzny na planowany na rok 2017 Zjazd Lublinerów. Przez wieki Żydzi współtworzyli historię i kulturę Lublina, kształtując jego tożsamość. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej stanowili jedną trzecią mieszkańców miasta. W 2017 roku Lublin obchodzi siedemsetną rocznicę lokacji. Urodziny miasta są okazją, by przypomnieć o wspólnym dziedzictwie i spotkać się na nowo.

Podróż do Francji była też okazją do spotkania z dyrekcją i pracownikami Mémorial de la Shoah (Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu). Delegacja Bramy Grodzkiej odwiedziła także obóz internowania w Drancy, gdzie Żydzi francuscy byli przetrzymywani w oczekiwaniu na transport do obozów zagłady, głównie do Auschwitz-Birkenau, ale także na Majdanek i do Sobiboru.

Szczególną i niezwykle emocjonalną była także wizyta na cmentarzu w podparyskim Bagneux, gdzie mieszczą się zbiorowe groby „Dzieci Lublina” - członków lubelskich i podlubelskich ziomkostw żydowskich, oraz grób Anny Langfus, francuskiej pisarki, laureatki Nagrody Goncourtów, która urodziła się i do roku 1946 mieszkała w Lublinie.

Rozmowy przeprowadzone z przedstawicielami wszystkich francuskich instytucji dają nadzieję na współpracę w przyszłości, wyjątkowo istotną szczególnie w kontekście obchodów 700-lecia Lublina.