W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

65 lat Teatru im. H. Ch. Andersena

65 lat Teatru im. H. Ch. Andersena
28.01.201917:06

Miło nam poinformować, że Teatr im. H. Ch. Andersena obchodzi w tym roku Jubileusz 65 lecia działalności. Pierwsza premiera w teatrze odbyła się 6 grudnia 1954 roku od przedstawienia Andrzeja Ejsmunda pod tytułem "Złota Kula", w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszy dyrektorem teatru. Dokładnie dziesięć lat później ówczesny Teatr Lalki i Aktora przyjął imię Hansa Christiana Andersena. Współczesny Teatr Andersena otwiera się na widza młodego i dorosłego, konsekwentnie wprowadza nową dramaturgię i nie boi się różnorodności tematycznej ani mieszania konwencji.

Z tej okazji zostało odświeżone logo Teatru oraz strona internetowa. Powstało także logo okolicznościowe.

Aktualnie w repertuarze Teatru prezentujemy klasyczne baśnie dla dzieci: "Baśń o zaklętym kaczorze" na podstawie Marii Kann - opowieść o miłości, magii i wielkich sercach oraz "Calineczkę" na podstawie baśni naszego patrona H. Ch. Andersena (wg tłumaczenia Bogusławy Sochańskiej). Te spektakle są bardzo dobrym pretekstem dla rodziców i nauczycieli do rozmowy o wartościach, uczuciach i  postawach ludzkich. To świetna lekcja wychowawcza dla dzieci, a także materiał dydaktyczny dla nauczycieli. Dla starszych dzieci przewidzieliśmy „Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia” – lekcję o tym jak być asertywnym, otwartym i pewnym siebie.

Dział Edukacji dba o to, żeby dzieci ze szkół i przedszkoli odwiedzające teatr, rozmawiały o tematach ważnych poruszanych w spektaklach jak: miłość, przyjaźń, dobro i zło. Dlatego stworzyliśmy specjalny program edukacyjny Akademia Andersena, otwarty dla grup zorganizowanych, do którego można zgłaszać się przez cały rok. 

Szkoły i przedszkola odwiedzają Teatr im. H. Ch. Andersena w ciągu tygodnia, ale weekendy zarezerwowane są dla rodzin. To czas na spektakle całe rodziny na warsztaty rodzinne z cyklu Rodzinne Podróżowanie. Każdy warsztat to „wyprawa na wyspę”, na której dzieci i ich rodzice oraz opiekunowie wspólnie tworzą maski i lalki. To też świetna okazja dla dorosłych, żeby nauczyli się jak ciekawie można bawić się z dziećmi w domu.