W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Biblioteka na Poziomie z prestiżowymi nagrodami

Biblioteka na Poziomie z prestiżowymi nagrodami
14.01.202109:22

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie stają się miejscami, gdzie nie tylko wypożycza się książki czy płyty. Coraz więcej z nich prezentuje się jako przykłady ciekawych i nagradzanych rozwiązań w zakresie urządzania wnętrz. Projekt Filii nr 40, noszącej nazwę Biblioteka na Poziomie, jest laureatem nagród w dwóch konkursach architektonicznych: 11. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL oraz prestiżowego International Property Award.

– Otwarta w czerwcu 2018 roku Biblioteka na Poziomie to jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce. Jest obiektem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Lublina, co z pewnością wiąże się nie tylko z tym, że oferuje bogate zbiory książek, audiobooków i prasy, ale także z jej wyjątkowym wystrojem. Wnętrza dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także rodziców, którzy przychodzą tu z dziećmi. Spokojny kąt znajdą również osoby, które w ciszy chcą posłuchać książek czytanych, bądź skorzystać z Internetu. Popularność Filii nr 40 wskazuje na to, że profesjonalny projekt architektoniczny, uwzględniający potrzeby mieszkańców danej dzielnicy oraz nowoczesne wzornictwo, ma wpływ na ilość odwiedzin biblioteki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Biblioteka na Poziomie charakteryzuje się przestronnością i otwartością. Zastosowano w niej ciekawe rozwiązana architektoniczne, które dodały wnętrzu lekkości i pozwoliły na zwiększenie powierzchni użytkowej lokalu. Wnętrze biblioteki ma charakter open space. Pozostawiono odkrytą więźbę dachową, nie wprowadzono podziału przestrzeni ścianami pionowymi. W pierwotnie jednokondygnacyjnym lokalu wybudowano dwie antresole, do których prowadzą drewniane schody z przeszklonymi balustradami. Antresole to element szczególny i rozpoznawczy Filii nr 40 – stały się inspiracją dla nazwy biblioteki oraz pozwoliły na zwiększenie powierzchni użytkowej. Efektownym rozwiązaniem są umiejscowione w podłodze antresoli tzw. przezrocza, czyli przezroczyste panele, przez które widać pomieszczenie znajdujące się poniżej. Konieczność ostrożnego dysponowania przestrzenią stała się impulsem do niestandardowego umieszczenia schodów prowadzących na antresolę na regałach na książki. Wystrój bibliotecznego wnętrza tworzą białe regały, elementy konstrukcyjne z jasnego drewna i szklane panele. Ich stonowaną kolorystykę przełamują intensywne barwy siedzisk i foteli, dywanów oraz elementy roślinne.

Na kondygnacji parterowej znajduje się część właściwa biblioteki wraz ze stanowiskiem bibliotekarza. Jest tu także strefa dla rodziców z dziećmi. Między regałami z półkami znajdują się oświetlone siedziska, a na najmłodszych czeka specjalna przestrzeń z miękkim dywanem i pufami. Specjalne, wytłumione pomieszczenie przeznaczone jest do słuchania audiobooków. Również na tej kondygnacji znajdują dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami toalety. Na antresolach zlokalizowane zostały strefa relaksu oraz stanowiska komputerowe. Biblioteka zaprasza również osoby poruszające się z psami przewodnikami.

Projekt wnętrza Filii nr 40 MBP w Lublinie autorstwa GK-Atelier Grzegorz Kłoda jest laureatem dwóch nagród w konkursach architektonicznych. W 2019 r. został nominowany do 11. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL w kategorii Polska Architektura Wnętrza publiczne i zdobył drugie miejsce w głosowaniu internautów. Plebiscyt organizowany jest przez Grupę Sztuka Architektury, a jego celem jest podsumowanie mijającego roku w polskiej architekturze. Natomiast w grudniu 2020 odbyła się uroczysta gala online, na której ogłoszono zwycięzców prestiżowego International Property Award. Projekt naszej biblioteki otrzymał nagrodę w kategorii Public Service Interior Poland. International Property Award to przyznawany od 27 lat, światowej sławy znak doskonałości. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych projektów architektury i wnętrz na świecie. Nagroda przyznawana jest m. in. dla najlepszych projektów designerów i wizjonerów pochodzących z krajów europejskich (European Property Awards). GK-Atelier Grzegorz Kłoda jest również autorem projektu „zielonej" biblioteki, czyli Bioteki otwartej 11 stycznia, w której znajduje się siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.

Zbiory Biblioteki na Poziomie to 9173 książek drukowanych, 24 tytuły czasopism oraz 724 audiobooki. Z ich treścią można się zapoznać w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu z odsłuchami. Pracownicy w razie potrzeby pomagają wybrać konkretne tytuły. Ich dostępność można sprawdzić przed przybyciem do biblioteki w dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami wzroku katalogu na stronie: www.opac.mbp.lublin.pl. Dzwoniąc do wypożyczalni pod nr 81 511 10 76 można poprosić o odłożenie wybranych pozycji. Skorzystać tu można z bezpłatnego publicznego dostępu do Internetu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane