W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bibliotekarka z Lublina laureatką Nagrody im. Olgi Rok

Bibliotekarka z Lublina laureatką Nagrody im. Olgi Rok
27.11.201910:13

26 listopada podczas odbywającego się w Łodzi X Kongresu Bibliotek „Różni. Równi. Ważni.” zostały wręczone nagrody im. Olgi Rok. Laureatką tegorocznej nagrody w kategorii bibliotek większych została Olga Wójtowicz, pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. 

"Kapituła była pod wielkim wrażeniem pomysłów i działań, zwłaszcza wrażliwości na potrzeby cudzoziemców i przywracania kobietom właściwego miejsca w historii." - czytamy w uzasadnieniu  decyzji przyznania nagrody bibliotekarce z Filii nr 18 MBP w Lublinie. 

Dziękując za przyznanie nagrody Olga Wójtowicz tak opowiadała o jednej z wielu inicjatyw, które opisała we wniosku aplikacyjnym do nagrody:

Rok temu we współpracy z lubelską organizacją pozarządową rozpoczęłam prowadzenie kursów języka polskiego dla cudzoziemców. Wśród moich uczniów są Ukraińcy, Białorusini, ale także osoby pochodzące z Albanii, Chorwacji czy Belgii. W ramach zajęć rozmawiamy o meandrach języka polskiego, ale też o życiowych sprawach. Gdzie załatwić PESEL, jak zapisać dziecko do szkoły, kto w mieście pomoże w sytuacji kryzysowej. Prezydent Lublina często podkreśla, że nie ma znaczenia, czy ktoś jest mieszkańcem naszego miasta od czterech pokoleń czy od czterech tygodni. Dla nas bibliotekarzy, dla instytucji kultury oznacza to, że musimy starać się odpowiedzieć na potrzeby wszystkich mieszkańców. Dzięki tym spotkaniom nasza biblioteka zyskała ważnych czytelników. Nowych mieszkańców naszego miasta, którzy dotychczas nie spodziewali się, że publiczna biblioteka ma im coś do zaoferowania.

Nagroda im. Olgi Rok finansowana jest ze środków funduszu wieczystego utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok. Celem Funduszu jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek oraz i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach placówek bibliotecznych większych i mniejszych. Ogólnopolski Kongres Bibliotek jest dorocznym spotkaniem bibliotekarek i bibliotekarzy organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Źródło informacji www.biblioteki.org >>>