W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”

Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”
08.09.201912:49

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”. 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, bezpłatnie udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy lokalne.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

Harmonogram wydarzeń w BIBLIOTECE 

  • Filia nr 28, ul. Nadbystrzycka 85 

6 - 30.09.2019 - „Oblicza Lublina” – wystawa fotografii Janusza Maruszaka
Wystawa prezentuje 30 fotografii ukazujących architekturę miasta od najstarszych budowli po najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne. Wiodącym celem wystawy jest pokazanie zmian zachodzących w procesie urbanizacji miasta.
Autor wystawy Janusz Maruszak – rodowity mieszkaniec Lublina, pasjonat sztuki fotograficznej, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego od wielu lat współpracuje z naszą biblioteką. Zakochany w swoim mieście, które uwiecznia na swoich fotografiach. Zdobył I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego dla amatorów „Lubelskie i Münsterland w obiektywie” za fotografię pt. „Lublin- ludzie i zdarzenia”. Autor wielu wystaw prezentowanych w MBP m.in. „Lublin z przeszłości dalekiej i bliskiej”, „Zabytki kultury technicznej Lublina”. 

  • Filia nr 29 Jana Kiepury 5A 

7.09.2019, godz. 10.00 - Artystyczny pejzaż – warsztaty z podstaw plecenia makatek 
9.09.2019, godz. 13.00 - Artystyczny pejzaż – warsztaty z podstaw plecenia makatek 

  • Biblioteka Na Poziomie Filia nr 40, ul. Sławin 20

Biblioteka Na Poziomie zaprasza na cykl spotkań pod hasłem "Lubelskie wątki w polskim splocie". Motywem przewodnim całego cyklu jest lokalna tradycja ludowa – odmienna dla każdego regionu, a jednocześnie wyraźnie polska, nie do pomylenia z żadnym innym zakątkiem świata. 

* 9 - 13 września - warsztaty tkactwa "Co Ty pleciesz?"

Co to są makramy? jakie są tajniki ich powstawania? i jakie miejsca mogą zdobić? – odpowiedzi na te pytania znajdą uczestnicy warsztatów tkackich organizowanych przez Bibliotekę Na Poziomie w Lublinie. W czasie warsztatów uczniowie będą mieli okazję wcielić się w tkaczy i własnoręcznie upleść makramy. Zostaną również oprowadzeni po wystawie tkanin z Polesia. Warsztaty przeznaczone są dla szkół podstawowych (klasy II-VIII). Terminy spotkań są ustalane indywidualnie dla każdej z grup. Przewidywany czas trwania zajęć to 2-3 godziny zegarowe.

* 13 września, godz. 17:30 - wernisaż wystawy „Polski splot”
Wystawa przedstawia rękodzieło z Lubelszczyzny. Autorką tkanin użytkowych była Sabina Krzywda (1932-2017), mieszkanka Opola w powiecie Parczewskim. Utkane przez nią materiały wypożyczyła bibliotece córka Pani Sabiny, Urszula Krzywda-Żuk, która będzie również prezentować wystawę podczas wernisażu. Przedstawione rękodzieło powstawało w latach 1954-1974. Oprócz charakterystycznych wzorów narzut, kap i obrusów przedstawiony zostanie również proces powstawania tkaniny, od pierwszego ziarna lnu aż po efekt końcowy. Wystawę będzie można oglądać w tygodniu poprzedzającym wernisaż, od 9 września 2019, w godzinach pracy biblioteki.

* 14 września, godz. 10:00 - warsztaty tkackie dla dorosłych (BRAK MIEJSC)
W czasie warsztatów uczestnicy poznają technikę tkania gobelinów. Na krosnach stworzą swoje własne projekty przy użyciu włóczki. Sobotnie spotkanie będzie miało charakter instruktażowy, prace częściowo powstaną w domu, a w bibliotece będą organizowane konsultacje z instruktorem. Wszystkie materiały zapewnia biblioteka (można przyjść z własną włóczką), krosna będą wypożyczone na czas trwania projektu. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych i dorosłych z dziećmi. Zapisy przyjmowane są w bibliotece, liczba miejsc ograniczona.