W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

IX Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”

IX Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”
12.07.201914:23

Dzisiaj pozornie nie trzeba ruszać się z domu, żeby mieć poczucie uczestnictwa w kulturze. Wystarczy tylko włączyć komputer, telewizor albo radio. Nasz festiwal wymaga obecności fizycznej. Trzeba wyjść na spotkanie z ludźmi i na kilka godzin podczas dwóch festiwalowych dni dać się poprowadzić za rękę organizatorom i zaproszonym wykonawcom.

Obiecujemy, że ten czas pozwoli na chwilę przenieść się do innego, lepszego świata. Pełnego empatii i szacunku dla drugiego człowieka. Damy naszym gościom do ręki specjalny klucz. Tym kluczem, którym otworzą wszystkie, przygotowane przez nas artystyczne zamki jest słowo „Pamięć”. Pamięć o tych, którzy byli przez tych, którzy są. I w jakiejś perspektywie pamięć o tych, którzy są przez tych, którzy będą. Bo tej pamięci musimy się nauczyć. Naszym przewodnikiem będzie Izaak Baszewis Singer, od 8 lat patron tego festiwalu, który swoją twórczością literacką ocalił pamięć o świecie, który kiedyś tutaj był. Ale przez zło, które jest niestety częścią naszego człowieczeństwa świat ten został unicestwiony. Można i trzeba o nim mówić, co jest z kolei dobrą stroną naszej ludzkiej natury. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas artystyczne propozycje uczynią niezapomnianymi te dwa festiwalowe wieczory. Że dostarczą wiele emocji, śmiechu, wzruszeń. Wierzymy też, że poza tym dostarczą również pewnej wiedzy na temat  „małych ojczyzn”. Ale najbardziej zależy nam na tym, aby uczestnictwo w naszych wydarzeniach wywołało w naszych widzach potrzebę pamiętania. I to nie tylko o najbliższych, których znamy z imienia i nazwiska, ale także o tych, którym odebrano życiorysy. Żeby stali się dla nich bliżsi. Bo przecież przez setki lat żyli wśród nas.

Harmonogram

W tym roku festiwal "Śladami Singera" zawita do dwunastu miast. Trasa przedstawia się następująco:

  • 13 - 14 lipca: Kraśnik
  • 14 - 15 lipca: Bychawa
  • 15 - 16 lipca: Kock
  • 16 - 17 lipca: Piaski
  • 17 - 18 lipca: Janów Lubelski
  • 18 - 19 lipca: Szczebrzeszyn
  • 19 - 20 lipca: Józefów
  • 20 - 21 lipca: Biłgoraj
  • 21 - 22 lipca: Tyszowce
  • 22 - 23 lipca: Goraj
  • 23 - 24 lipca: Krasnobród
  • Na koniec trasy, 25 lipca festiwal zawita do Lublina.

Artyści

  • Buba Badjie Kuyateh - wirtuoz instrumentu strunowego o nazwie kora, kompozytor z Gambii. Stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Współpracował z polskimi artystami, m.in. Stanisławem Soyką, Milo Kurtisem, Marią Pomianowska, Aliną Mleczko. Jednocześnie Buba kontynuuje karierę solową.
  • Konrad Biel - aktor Teatru Andersena w Lublinie. Przez wiele lat związany z programami telewizyjnymi dla dzieci. Ma na swoim koncie kilka epizodów w filmach fabularnych, dokumentalnych i serialach telewizyjnych. Jest wykładowcą w Lubelskim Studiu Teatralnym UMCS. Reżyser tegorocznego festiwalowego spektaklu „Przyjaciele Sztukmistrza”.
  • Aude Cattin - artystka cyrkowa urodzona w Szwajcarii. Jako nastolatka uczyła się cyrku we Francji, a potem w Kanadzie. Po uzyskaniu dyplomu Szkoły Cyrkowej w Quebec w 2015 roku, występowała w różnych projektach artystycznych w Kanadzie, USA i Europie. Jej specjalnością są: Cyr Wheel (metalowa obręcz) i żonglerka.
  • Maciej Hanusek - gitarzysta, kompozytor i menedżer muzyczny, znany z takich przedsięwzięć, jak Muzyka Sfer, The Gate, Street Art Masters. Pomysłodawca i twórca projektu Budka Nietelefoniczna. Przez lata związany z Teatrem „Gardzienice”. Współzałożyciel zespołu Tara Gayan.
  • Sofiia Popova - pochodzi z Ukrainy, jest studentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, wydział artystyczny, kierunek taniec, specjalność tancerz-choreograf. Od 2018 roku pracuje w Teatrze V6 w Łodzi jako tancerka i wokalistka. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów i festiwali na Ukrainie, w Polsce, w Bułgarii i na Białorusi.
  • Jan Żórawski - aktor, magister Muzykologii UJ, absolwent Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Od 2010 r. ściśle związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, gdzie w spektaklach Włodzimierza Staniewskiego wciela się w wiodące role. Występował na wielu kultowych scenach w Polsce i za granicą.
  • Agnieszka Mendel - wokalistka, aktorka, trener głosu i obecności scenicznej. Ukończyła Etnologię i Antropologię Kulturową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Od lat zbiera pieśni z różnych stron świata i zgłębia różnorodne techniki wokalne. Jest liderką kilku grup muzycznych, m.in. Tara Gayan i Yaron Trio.
  • Lital Natanzon - izraelska tancerka, która łączy ogień z óżnymi stylami tańca w wyjątkowy, autorski sposób. Studiowała tańce z różnych tradycji Indii i Persji, Turcji i Afryki, aby użyć ich w połączeniu z ogniem. Cały swój czas i energię oddaje dla tworzenia wyjątkowych choreografii do pokazów na scenie. Ta pasja wciąż jest miłością jej życia.
  • Krzysztof Kostera - aktor cyrkowy i teatralny, absolwent Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku ze specjalizacjami: wolna drabina ekwilibrystyczna, trapez statyczny, żonglerka. Gra stale m.in. w warszawskim teatro – kabarecie „Pożar w Burdelu”. Jest menedżerem „Warszawskiego Cyrku Magii i Ściemy” oraz aktywnym animatorem cyrkowym. Swoje pokazy prezentował m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Czechach, Niemczech oraz w Polsce.
  • Nicole Lewicka - od 7 roku życia trenuje akrobatykę sportową, zdobyła 2 złote medale na Olimpiadzie Młodzieży. Po zakończeniu kariery w akrobatyce zaczęła trenować fitness (tytuł Mistrzyni Świata w Fit-Kid do lat 16). Występuje z widowiskiem estradowo-cyrkowym pt. „magia areny”. Uczy się w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej w Julinku, gdzie przygotowuje specjalizację - latające trapezy, czyli pallot.
  • Stefania Jabłońska - absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii na ASP w Krakowie. Twórczyni instalacji podczas tegorocznego festiwalu. Miłośniczka rzemiosła, meandrująca między formą, a formułą.
  • Witold Dąbrowski - dyrektor festiwalu nieprzerwanie od I edycji.

Strona festiwalu: teatrnn.pl/sladamisingera
Profil na Facebooku: www.facebook.com/sladamisingera

Izaak Baszewis Singer - wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1978), urodził się 14 lipca 1904 roku. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, część w oryginale, większość w przekładach na język angielski. W obszernym dorobku szczególne miejsce zajmują opowiadania utrzymane w tonie ludowej baśni, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, bluźnierstwo z głęboką wiarą, tradycja z nowoczesnością, makabra z humorem, dobro ze złem, a ludzie żyją w niezwykłym świecie rządzonym pozornie przez zjawiska nadprzyrodzone. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed wybuchem II wojny światowej. Odtwarzał zaginiony żydowski świat z czasów przedwojennych. Akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach lubelszczyzny. Zmarł 24 lipca 1991 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane