W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sierpniowe zajęcia z Warsztatami Kultury

26.07.202009:46

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w letnich warsztatach w ramach Lekcji sztuki dla małych i dużych oraz Lubelskiego Święta Kwiatów. W sierpniowym programie przewidziane zostały warsztaty dla dzieci i dorosłych. Będziecie mieli okazję m.in. wykonać wyjątkowe latawce, wianki, bukiety, łąkowe plakaty i zeszyty. Uszyjecie plecaki, które będziecie mogli wykorzystać podczas wakacyjnych wycieczek. Dowiecie się, czym się kierować przy zakupie roślin – jak wybrać odpowiednie stanowisko, podłoże i pojemniki dla konkretnych gatunków. Zapisy rozpoczynają się 27 lipca o godzinie 14.00 poprzez formularz on-line dostępny przy opisie każdego warsztatu na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl. Wszystkie wydarzenia odbędą się na Placu Litewskim, w punkcie warsztatowym przed budynkiem Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Uwaga! Będzie możliwość tłumaczenia warsztatów na Polski Język Migowy po uprzednim zaznaczeniu takiej opcji w formularzu zgłoszenia na dany warsztat.

 

Rośliny doniczkowe | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 3 sierpnia, godz. 17.00

Czym się kierować przy zakupie roślin? Jak wybrać odpowiednie stanowisko, podłoże i pojemniki dla konkretnych gatunków? Na warsztacie opowiemy o zasadach pielęgnacji domowych roślin, najczęściej popełnianych błędach i sposobach zwalczania popularnych szkodników. W trakcie części praktycznej poznamy zasady rozmnażania i przesadzania roślin doniczkowych.
Prowadzenie: Tomasz Iwanow
 

Warsztat tworzenia latawców | warsztat dla dzieci od 5 lat z pełnoletnim opiekunem
Kiedy: 4 sierpnia, godz. 17.00

W trakcie tego warsztatu czeka Was podróż w czasy dzieciństwa, bowiem Waszym zadaniem będzie wykonanie najpiękniejszego latawca na świecie. Każdy w waszej rodzinie zapewne posiada jakieś doświadczenie w tym temacie: ktoś świetnie biega powodując, że latawiec szybuje wysoko, ktoś inny ma smykałkę do konstruowania i stworzy świetny szkielet, jeszcze inna osoba pięknie rysuje, ma zmysł artystyczny i ozdobi latawiec. A jaka frajda będzie ze wspólnego puszczania takiego latawca!
Prowadzenie: Centrum Dobrego Wychowania
 

Wianki | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 5 sierpnia, godz. 17.00

W trakcie warsztatów każdy z uczestników zapozna się z techniką robienia wianka, a następnie z pomocą florystek wykona go w wybranej stylistyce: boho, rustykalnej lub klasycznej. Zajęcia będą obejmowały zapoznanie się z materiałem roślinnym, narzędziami florystycznymi oraz naukę tworzenia kwietnego nakrycia głowy, które później każdy z uczestników zachowa na pamiątkę.
Prowadzenie: Zuzanna Białoch i Aleksandra Rakowska – florystki z Hortus Deliciarum

 

Bukiety łąką malowane | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 6 sierpnia, godz. 17.00

Uczestnicy wykonają bukiet na oryginalnej, samodzielnie przygotowanej kryzie z naturalnych materiałów. Do bukietów zostaną użyte rośliny i kwiaty nawiązujące do piękna polskich pól i ogródków.
Prowadzenie: Izabela Jaworska z pracowni florystycznej Kwiatosfera
 

Warsztaty druku – łąkowy poster | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 8 sierpnia, godz. 10.00

Inspiracją do warsztatów są bogato ilustrowane stare atlasy botaniczne, w których każdy okaz jest rozrysowany z niezwykłą dokładnością szczegółów i dbałością o detale a  łacińskie nazwy są pięknie wykaligrafowane. Na zajęciach wykonamy plakaty botaniczne z motywami  z polskich łąk. Z przygotowanych w technice linorytu stempli przedstawiających różne rośliny łąkowe będziemy tworzyć własne kompozycje, zaprojektujemy i wydrukujemy plakat.  Do druku posterów posłużą nam profesjonalne farby drukarskie odporne na światło i papiery wysokiej jakości.
Prowadzenie: Joanna Kurkiewicz z pracowni Papier plus druk

 

Zszyj swój zeszyt | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 8 sierpnia, godz. 15.00

W myśl idei do it yourself, każdy z uczestników warsztatów własnoręcznie wykona pakiet trzech zeszytów w klimacie retro, z okładkami z nowej kolekcji botanicznej Papier plus druk. Część praktyczna poszerzy umiejętności i wiedzę uczestników z zakresu technik introligatorskich. Do zrobienia zeszytów posłużą nam papiery recyklingowe z owoców i skórzanych odpadów. Papiery te posiadają tzw. „wtrącenia”, które kojarzą się z charakterem zeszytów z okresu PRL-u, w jakich kiedyś pisali nasi rodzice.
Prowadzenie: Joanna Kurkiewicz z pracowni Papier plus druk

 

Warsztaty sitodruku | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 9 sierpnia, godz. 10.00

użycie tylko dwóch kolorów, wykorzystanie geometrycznych form i prostych, wycinanych ręcznie kształtów, pozwoli nam zbudować graficzne kompozycje odnoszące się do idei Bauhausu czy sztuki abstrakcyjnej. Nasze warsztaty oparte będą o ideę recyklingu i nawiązywać będą do nowej kolekcji grafik i okładek notesów marki papierniczej Papier plus druk, której najnowsze wzory powstały ze ścinków i wycinanek z papieru. Do wykonania projektów abstrakcyjnych kompozycji posłużą uczestnikom papierowe materiały pozostałe z produkcji notesów i grafik manufaktury. Każdy z uczestników przygotuje 2 szablony, które wykorzysta do druku dwukolorowej grafiki. Z ich pomocą w drugiej części warsztatów wykona 3 odbitki zaprojektowanego przez siebie wzoru.
Prowadzenie: Łukasz Sokołowski

 

Papierowe mobile | warsztat dla dzieci od 7 lat wraz z pełnoletnim opiekunem
Kiedy: 9 sierpnia, godz. 15.00

Na warsztatach wykonamy lekkie, przestrzenne kompozycje, które świetnie sprawdzą się jako ozdoba zawieszona pod sufitem w pokoju dziecięcym. Warsztaty oparte zostały na idei upcyklingu. Do zrobienia papierowych mobili posłużą nam ścinki papierowe pozostałe z produkcji zeszytów i grafik marki papierniczej Papier plus druk. Aktywność zaplanowana została do wspólnej pracy dzieci i ich opiekunów. W zespołach rodzic + dziecko wykonamy delikatne papierowe konstrukcje, które będą nawiązywać do rzeźb – mobili Joan Miro. Oparte na stelażu kompozycje będą swobodnie poruszać się na wietrze i cieszyć oczy domowników.
Prowadzenie: Joanna Kurkiewicz z pracowni Papier plus druk

 

Wakacyjny plecak | warsztat dla dzieci od 6 lat wraz z pełnoletnim opiekunem
Kiedy: 10.08.2020, godz 17.00

Podczas warsztatu zaprojektujemy i stworzymy plecak, w którym dziecko może nosić swoje skarby. Plecak będzie też idealny na książki do angielskiego, strój na basen lub inne zajęcia fizyczne.
Prowadzenie: @lui.zaporowska


Warsztat projektowania hotelu dla owadów | warsztat dla dzieci od 5 lat wraz z pełnoletnim opiekunem
Kiedy: 11 sierpnia, godz. 17.00

Hotelik dla owadów to popularna forma pomocy owadom pożytecznym, których działalność jest nieoceniona w ogrodzie. Jeśli nie macie własnego ogródka, możecie hotelik sprezentować dziadkom lub krewnym. Podczas warsztatu każda rodzina wspólnymi siłami wykona hotelik dla owadów, który zabierze ze sobą, by zaprosić do niego małych gości. Prowadzenie: Centrum Dobrego Wychowania


Warsztaty perfumiarskie | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 12 sierpnia, godz. 17.00

Podczas warsztatów komponowania naturalnych perfum poznacie podstawy tworzenia pachnideł w oparciu o naturalne surowce zapachowe. Dowiecie się czym są olejki eteryczne i jaką skrywają moc. Zapoznacie się z teorią kompozycji perfum, nutami zapachowymi, właściwościami aromaterapeutycznymi poszczególnych olejków eterycznych. W części praktycznej wybierzecie zapachy, które najlepiej z Wami harmonizują i skomponujecie unikatowe, naturalne perfumy.
Prowadzenie: Ola Liśkiewicz – Mushka Perfumelab

 

Warsztat szycia – plecak typu worek | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 17 sierpnia, godz. 17.00

Podczas warsztatu zaprojektujemy i uszyjemy plecak, który świetnie sprawdzi się w podróży, na rowerze i w górach. Będzie też idealny na wszystkie miejskie wycieczki. Bardzo lekki i wygodny, wykonany z materiału wodoodpornego.
Prowadzenie: @lui.zaporowska

Myślenie wizualne | warsztat dla dzieci od 7 lat wraz z pełnoletnim opiekunem
Kiedy: 18 sierpnia 2020, godz.17.00

Czym jest myślenie wizualne? To technika porozumiewania się za pomocą obrazów, piktogramów, prostej grafiki. I tego będziemy się uczyć na warsztatach. Dowiecie się, jak w prosty sposób narysować, to co macie na myśli. Każdy potrafi rysować, Ty też!
Prowadzenie: Renata Saba
 

Haftowane konstelacje | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 25 sierpnia godz. 17.00

Podczas warsztatów własnoręcznie wykonamy banery z kosmicznym motywem, idealne do zawieszenia w domu. Wykorzystamy do tego technikę nowoczesnego haftu ręcznego oraz koraliki i cekiny. Przypomnimy sobie proste ściegi, nauczymy się nowych technik i użyjemy ich do stworzenia niezwykłych konstelacji.
Prowadzenie: Sylwia Kur

 

Makramowe kwietniki | warsztat dla osób pełnoletnich
Kiedy: 26 sierpnia, godz. 17.00

Makrama to znana od starożytności sztuka ręcznego wyplatania przedmiotów bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Ta przez lata zapomniana technika znów zyskuje popularność jako element przedmiotów użytkowych i wystroju wnętrz. Podczas warsztatu uczestnicy poznają podstawowe węzły i techniki oraz samodzielnie wykonają wiszące sznurkowe kwietniki na domowe rośliny.
Prowadzenie: Ewelina Kruszyńska