W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Yves Saint Laurent w Warsztatach Kultury

Yves Saint Laurent w Warsztatach Kultury
07.11.201813:16

Jesienny cykl filmowy Miasto Movie w Warsztatach Kultury zabiera nas w świat mody, czyli jednego z najbardziej fascynujących, wieloznacznych i dyskutowanych zjawisk kulturowych w dziejach.

Jak daleko sięgają korzenie mody czy też świadomego kreowania stroju oraz wizerunku? Czym to zjawisko jawi się na tle dzisiejszej popkultury i czemu miliony ludzi na całym świecie wciąż za nim podążają, tworząc nowe style, trendy i kreacje? Podczas pokazów postaramy się uchwycić najciekawsze wątki, zaczynając od mody, jako ogólnej kategorii, portretując jej mikroświat pełen blichtru, przepychu, ale też w wielu przypadkach sztuczny, snobistyczny, bezlitosny i gorzki. Poznamy historie legendarnych projektantów, najsłynniejszych modelek czy też kultowych ikon elegancji, wyznaczających nową jakość. Spojrzymy na modę z przymrużeniem oka, w ujęciu komediowym, jak również ukażemy poważne dramaty, problemy i zagrożenia czyhające w tym specyficznym środowisku. Wreszcie spróbujemy dotknąć zjawiska od strony społecznej, gdzie moda ma swoje istotne miejsce m.in. w subkulturach, ruchach rewolucyjnych, mniejszościach kulturowych, czy choćby w dzisiejszej, współczesnej tkance wielkomiejskiej.

Program na listopad:
7 listopada 2018, godz. 19.00 – „Yves Saint Laurent” reż. Jalil Lespert, czas 104’, 2014 r.
14 listopada 2018, godz. 19.00 – „American Hustle”, reż. David O. Russell, czas 138’, 2014 r.
21 listopada 2018, godz. 19.00 – „Neon Demon”, reż. Nicolas Winding Refn, czas 110’, 2016 r.
28 listopada 2018, godz. 19.00 – „McQueen”, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, czas 111’, 2018 r.

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

Yves Saint Laurent

W ostatnich latach powstało kilka filmowych biografii Yves’a Saint Laurenta, zarówno tych luźno opartych na wątkach z jego życia, jak i tych w formie rzetelnego dokumentu filmowego. W naszym cyklu pokażemy francuską produkcję fabularną, starającą się uchwycić całościowo rozwój kariery oraz najważniejsze wątki z życia osobistego tego wybitnego kreatora mody. Historia zaczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy bohater tworzy swoją pierwszą kolekcję dla słynnego domu mody Dior. Od tej chwili pnie się coraz wyżej w hierarchii projektantów i zostaje okrzyknięty przez środowisko nowym geniuszem i cudownym dzieckiem paryskich salonów. Przełomem na jego artystycznej drodze były słynne sukienki inspirowane malarstwem Mondriana, które na stałe wpisały się w historię mody. Z wątków osobistych najbardziej wyeksponowana jest wieloletnia relacja i burzliwy związek artysty z Pierrem Bergé, kuratorem i managerem Saint Laurenta.

American Hustle

Reżyser David O. Russell z biegiem lat stał się jednym z najlepszych obserwatorów i komentatorów amerykańskiej obyczajowości. Zarówno w filmach „Joy”, „Poradnik pozytywnego myślenia”, jak i wyświetlanym w naszym cyklu „Fighterze”, poza losami głównych postaci, artysta nakreślił w drugim planie ciekawy, wielowarstwowy obraz społeczny. Akcję „American Hustle” osadza w słynnej epoce disco, czyli na przełomie lat 70./80. XX wieku. Bohaterami filmu czyni zaś grupę mniej lub bardziej utalentowanych oszustów, naciągaczy i zawodowych kłamców, na czele z Irvingiem Rosenfeldem. „American Hustle” to doskonała pocztówka ze świata mody, wystroju wnętrz i stylu tamtej pamiętnej epoki.

Neon Demon

Gatunkowa i stylistyczna mieszanka spod ręki duńskiego mistrza kina współczesnego – Nicolasa Windinga Refna. Reżyser bawi się konwencją i kliszami kina rozrywkowego, łącząc je z elementami arthousowymi, sztuką współczesną czy estetyką wideoklipu. Autor, znany choćby z trylogii „Pusher”, „Bronsona” oraz przede wszystkim głośnego „Drive”, dobrze odnajduje się w tej żonglerce, od lat konsekwentnie tworząc własny styl i język filmowy. Fabuła „Neon Demon” opiera się na znanym kinowym schemacie – młoda, ładna i naiwna dziewczyna z prowincji jedzie do Hollywood, z głową pełną marzeń o zrobieniu kariery modelki i zostaniu światową gwiazdą. Brzmi banalnie, ale Refn skutecznie wciąga widza w swoją grę, hipnotyzując wystudiowanymi obrazami, aurą tajemniczości i klimatyczną ścieżką dźwiękową autorstwa Cliffa Martineza.

McQueen

Jeden z najlepszych filmów mijającego roku i wielki triumf współczesnego kina brytyjskiego. Dokument przedstawia losy i błyskotliwą karierę Aleksandra McQueena – uznawanego za jednego z najbardziej oryginalnych, kontrowersyjnych i bezkompromisowych twórców mody przełomu wieków. Poznajemy historię chłopaka z ubogiej rodziny, gdzieś z przedmieść Londynu. Ojciec taksówkarz, matka nauczycielka, pięcioro rodzeństwa i doskwierająca bieda. Można zadać pytanie, jak to możliwe, że w takich warunkach narodził się geniusz i rewolucjonista współczesnej mody? Twórcy filmu szukają na nie odpowiedzi na kilku poziomach. Pracowitość, wytrwałość i poświęcenie to cechy, z których słynął McQueen. Nic by jednak nie dały, gdyby nie ogromny talent, pomysłowość i odwaga projektanta. To właśnie dzięki brawurowym wizjom i kreacjom artysta podbił świat mody oraz sztuki współczesnej, w okresie swojej świetności ubierając m.in. rodzinę królewską czy gwiazdy pokroju Nicole Kidman i Rihanny.

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała