Zabytkowe ulice i place Lublina od wiosny do późnej jesieni, zamieniają się w scenerię ważnych wydarzeń artystycznych. Cyklicznie organizowane są festiwale teatralne. Miłośnicy muzyki klasycznej mają okazję uczestniczyć w koncertach i festiwalach, podczas których można wysłuchać światowej klasy artystów muzyki klasycznej. Zaś wielbicieli muzyki tradycyjnej i folkowej zapraszamy na folklor i muzykę ludową w najlepszym wydaniu. Wydarzenia artystyczne w Lublinie to niepowtarzalna atmosfera i energia, a wspaniała i zaangażowana publiczność nawiązuje znakomity kontakt z artystami, stając się niejednokrotnie częścią wydarzenia. Lublin to nie tylko miejsce licznych festiwali artystycznych, ale również cyklicznych spotkań ze sztuką oraz całorocznych projektów kulturalnych.
Z pewnością każdy znajdzie ofertę wydarzeń dla siebie !
Cykl „Bitwa o kulturę / literaturę” to cotygodniowy cykl otwartych dla publiczności spotkań. To dyskusje o najciekawszych zjawiskach kulturalnych, do których zapraszani są goście ze świata literatury i kultury: pisarze, reżyserzy, językoznawcy, postaci życia kulturalnego i publicznego, ale także zgromadzona w Teatrze Starym publiczność. Spotkania poświęcone są tematom budowanym wokół premier literackich, aktualnych zjawisk i fenomenów, jakie obserwujemy w kulturze.
Wszystkie spotkania są dostępne on-line na stronie video.teatrstary.eu
Organizator: Teatr Stary
Cykl „Spis Treści” to zaproszenie do wspólnego słuchania i rozmawiania o literaturze. Gośćmi spotkań są ludzie sceny, którzy opowiadają i prezentują swój literacki „spis treści”. Utwory im bliskie, ważne dla ich osobistej i artystycznej biografii. Swoich literackim „spisami treści” dzielili się m.in. Irena Jun, Stanisława Celińska, Jan Peszek, Beata Fudalej, Natalia Sikora, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Katarzyna Groniec, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Grażyna Szapołowska, Marcin Bosak, Joanna Szczepkowska, Ewa Skibińska, Ewa Konstancja Bułhak, Maja Komorowska, Dorota Landowska, Stanisław Brudny, Sandra Korzeniak, Anna Seniuk, Maria Peszek, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Figura i Gabriela Muskała. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.
Aby uzyskać więcej informacji o festiwalu, wejdź na oficjalną stronę internetową wydarzenia.
Organizator: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Studenckie Konfrontacje Filmowe to przegląd najciekawszych osiągnięć światowego kina odbywający się w sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Jego ideą jest prezentacja filmów nagrodzonych na najważniejszych światowych festiwalach, zdobywców Złotych Globów, Złotych Palm w Cannes czy Oscarów. Jednocześnie jednym z założeń Konfrontacji jest stanowienie alternatywy wobec silnie komercyjnego repertuaru naszych kin. Wszystkie tytuły Konfrontacji pojawiają się w Lublinie po raz pierwszy, a większość z nich także po raz pierwszy w Polsce. Impreza, która przyciąga tłumy miłośników kina, bardzo szybko wpisała się w pejzaż najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina. Twórcą i autorem programu Studenckich Konfrontacji Filmowych jest Piotr Kotowski - animator kultury filmowej w Lublinie.
Organizator: Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka
Galeria Saska to jedyna taka, plenerowa galeria w Lublinie. Poprzez swoją formę zachęca mieszkańców do aktywniejszego udziału w kulturze. Dla zaangażowania nowych kręgów mieszkańców do większego uczestnictwa w kulturze na zabytkowym ogrodzeniu Ogrodu Saskiego prezentowane są prace zasłużonych dla kultury artystów wizualnych. Cztery razy do roku prezentowane są monograficzne wystawy największych polskich twórców plakatu, grafiki i fotografii takich jak np.: Tadeusz Rolke, Michał Batory, Tomasz Tomaszewski, Andrzej Różycki, Rosław Szaybo, Andrzej Dudziński i wielu innych. Wystawom towarzyszą spotkania z twórcami. Kuratorem i inicjatorem wystaw jest profesor Leszek Mądzik, reżyser teatralny, scenograf, założyciel Sceny Plastycznej KUL.
Wysmakowana pod względem estetycznym i otwarta przestrzeń wystawiennicza stanowi wizytówkę nowoczesnego miasta, jakim jest Lublin, a także atrakcyjnego celu podróży i wypoczynku turystów z Polski i z zagranicy. Znacząco wpływa na wizerunek miasta, unaoczniając jego ukierunkowanie na kulturę i dialog.
Zapraszamy na spacer wzdłuż Ogrodu Saskiego.
Organizator: Miasto Lublin oraz Centrum Spotkania Kultur
W okresie Wielkiego Postu ze swoją muzyczną propozycją do mieszkańców Lublina wychodzą Dominikanie. W Bazylice przez cały ten okres, usłyszymy nie tylko lubelskich artystów, ale i zaproszonych gości. Wielkopostne śpiewanie to cykl koncertów połączonych z krótkimi rozważaniami wygłaszanymi przez ojców dominikanów. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę Wielkiego Postu w Bazylice oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na lubelskim Starym Mieście. Koncerty uświetniają swoimi występami zespoły, chóry i soliści z całej Polski.
Organizator: Fundacja Restaurare Basilicam
Festiwal Globtroterski „Dookoła Świata” to impreza dla wszystkich tych, którzy są ciekawi świata i uwielbiają poznawać nowe miejsca. Trzy dni festiwalu to spotkania, filmy, warsztaty oraz wystawy. To również ciekawe opowieści podróżników, którzy odsłaniają przed nami piękno i różnorodność świata oraz podpowiadają, jak odpowiednio zaplanować i przygotować się do wyprawy.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
Cykl Koncertów „Harmonie Starego Miasta” ukazuje twórczość muzyczną w bogatym kontekście kultury polskiej i światowej, promuje tradycję i nowoczesność, szerokie spektrum gatunków i form, technik i praktyk wykonawczych. Przywołują wielowiekową tradycję Lublina – miasta urodzin Henryka Wieniawskiego, genialnego skrzypka, kompozytora i pedagoga, miejsca na styku Wschodu i Zachodu, gdzie od wieków krzyżowały się nurty muzyczne i tendencje artystyczne, mieszały obyczaje i religie. Koncerty adresowane są do różnych grup wiekowych, mieszkańców miasta – centrum i przedmieść, do wszystkich, którym bliska jest idea dialogu poprzez sztukę, do turystów z kraju i ze świata. „Harmonie Starego Miasta” promują utalentowanych artystów młodej generacji – laureatów wielu znaczących konkursów muzycznych w kraju i za granicą. Podkreślają bogactwo różnorodności kulturowej Lublina.
Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Ogólnopolski Przegląd Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim to cykliczna impreza odbywająca się co roku w ostatni weekend lutego lub pierwszy weekend marca. Podczas którego młodzież z całej Polski prezentuje inscenizacje w formie monologu, dialogu lub występu grupowego, trwające od 5 do 20 minut. Co roku zdobywcy nagrody Grand Prix wyjeżdżają w czasie wakacji na tydzień do Anglii i oglądają dwie sztuki w dwóch najsłynniejszych teatrach świata: Royal Shakespeare Company w Stratford-upon-Avon i The Globe Theatre w Londynie.
Pomysł lubelskiego Przeglądu był prosty: młodzież szkolna ma prezentować sceny z dramatów, poematów oraz sonety w krótkich formach trwających od 5 do 20 minut. Scenariusze były gotowe, by można było je przenosić na scenę w niezmienionej formie lub adaptować tekst w zależności od stopnia trudności.
Od samego początku istnienia Przeglądu towarzyszą mu dwa stałe wydarzenia. Konkurs na najciekawszy plakat, wykonany przez uczestników oraz konkurs dla publiczności i uczestników na temat życia i twórczości Williama Szekspira, którego temat jest każdego roku inny, a na zwycięzcę zawsze czeka nagroda – niespodzianka.
Miłośników twórczości Williama Szekspira zapraszamy na stronę: www.przegladszekspirowski.pl. Znajdziecie tam m.in. obszerne fragmenty spektaklu pt. Romeo and Juliet... in Fair Verona w wykonaniu Teatru Panopticum z MDK Pod Akacją w Lublinie.
Organizator: Fundacja RATIONE FORTES
SANS "Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku" - MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD TEATRÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH to jedyne na taką skalę wydarzenie w Europie środkowo-wschodniej! Co roku na scenie Przeglądu prezentuje się kilkanaście grup teatralnych z Polski i zagranicy.
W ramach Przeglądu odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty i omówienia spektakli dla instruktorów, Bal dla Artystów, Parada Artystów ulicami Lublina, Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie”, wystawy plastyczne i fotograficzne, Konkurs na strój… i wiele innych!
Organizator: Fundacja Nieprzetartego Szlaku
„Bruno4ever” to hasło, pod którym od ponad dziesięciu lat odbywają się w Lublinie wydarzenia poświęcone Brunonowi Schulzowi oraz schulzowskim inspiracjom w kulturze i sztuce. Międzynarodowe spotkania artystów, naukowców i pasjonatów, wystawy, spektakle, dyskusje, promocje książek, koncerty to tylko nieliczne z atrakcji, jakie czekają na uczestników wydarzenia. Część kwietniowo - lipcowa nawiązuje do urodzin pisarza, zaś edycja listopadowa upamiętnia rocznicę jego śmierci. Uczestnicy mają możliwość wyjazdu do Drohobycza (Ukraina), aby wziąć udział w programie artystycznym „Druga Jesień”, organizowanym przez stronę ukraińską (koncerty, wystawy, spektakle) oraz w spotkaniu ekumenicznym w miejscu tragicznej śmierci autora „Sklepów cynamonowych”.
Organizator: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza
Międzynarodowy Festiwalu Renesansu to niecodzienne wydarzenie, podczas którego przeniesiemy się do epoki Złotego Wieku, na spotkanie z tańcem, muzyką, teatrem, żywą historią i żonglerką flagami. W ramach festiwalu zapraszamy na warsztaty artystyczne i taneczne, wykłady, grę miejską a także tematyczne spacery po Lublinie. Wiodącą atrakcją będą występy artystyczne znanych i cenionych w świecie zespołów muzyki i tańca dawnego, a także komedii dell'arte. Tanecznie i teatralnie zachwycją nie tylko organizatorzy wydarzenia, ale także wiele sławnych, profesjonalnych zespołów tańca dawnego m.in Zespół Ver Vetustatis, Akademia Tańca Dawnego z Warszawy, Zespół Muzyki Dawnej i Tańca Historycznego „Capella Nicopolensis” z Mikołowa.
Organizator: Fundacja Belriguardo.
Festiwal Wschody jest ogólnopolskim festiwalem muzycznym. Organizatorzy redefiniują piosenkę artystyczną – stawiając ją ponad gatunkami. Najważniejsze są: mądre słowo, dobry dźwięk i ciekawa ekspresja. Wschody to Konkurs Piosenki Artystycznej dla rozwijających się muzyków z całego kraju, dla których Lublin staje się na jeden kwietniowy weekend stolicą polskiej piosenki. Wschody to też koncerty najciekawszych polskich artystów. Dotychczas m.in. Katarzyny Nosowskiej, Voo Voo, L.U.Ca, Spiętego (Lao Che), Czesława Mozila, Katarzyny Groniec czy duetu Poniedzielski & Podsiadło.
Data: 6-9 maj 2021
Organizator: Biuro Festiwalu Wschody
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” powstał, aby łączyć i przenikać tradycję muzyki archaicznej z nowoczesnymi poszukiwaniami. Współcześni kompozytorzy i muzycy improwizujący, zarówno w formie, jak i środkach wyrazu, niejednokrotnie nawiązują do archaicznych form dźwiękowych. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie, pokazują ich zbliżenie i przenikanie. Na festiwalu spotykają się wybitni muzycy, kompozytorzy muzyki współczesnej, przedstawiciele awangardowego jazzu, a także muzycy tradycyjni i twórcy rekonstruujący archaiczne tradycje muzyczne. Na „Kodach” wystąpili m.in. Laurie Anderson, Bill Laswell, John Zorn, Philip Glass, Meredith Monk, Evelyn Glennie, Iva Bittová, Thurston Moore, Kronos Quartet, Bang On A Can, Cocorosie, David Lang.
Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Pomysł, by na jednym festiwalu prezentować i mainstream, i free jazz, sprawdza się już od ponad dziesięciu lat. Lublin Jazz Festiwal największy festiwal jazzowy w Lublinie. Od pierwszej edycji (2008 r.) prezentuje najciekawsze polskie i światowe projekty – zarówno najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sceny jazzowej od nurtu głównego po muzykę improwizowaną i młodych początkujących artystów. Nieodłącznym elementem imprezy jest kilkudniowy cykl “Jazz w mieście”, na który składają się kameralne koncerty jazzowe odbywające się poza Centrum Kultury – w kawiarniach, antykwariatach i niewielkich instytucjach kulturalnych.
W ramach festiwalu do tej pory wystąpili m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Mikołaj Trzaska, Marcin Masecki, John Scofield, The Ex, Ken Vandermark, Dave Douglas, Hamid Drake, Jazzanova, Ravi Coltrane, Mike Stern, Randy Brecker, Steve Smith, Victor Wooten, Satoko Fujii, Marilyn Mazur, Jimi Tenor, Manu Katché, Peter Brötzmann, Viktor Tóth, Louis Moholo-Moholo, Dennis Chambers, Marc Ribot, Bill Evans i wielu innych światowej klasy jazzmenów.
Wincenty Pol, Józef Czechowicz, Julia Hartwig, Józef Łobodowski, Franciszka Arnsztajnowa – to tylko niektórzy sławni poeci wywodzący się z Lublina. Poeci, których twórczość będziecie mogli lepiej poznać w trakcie Festiwalu Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji”. Festiwal przez ponad 10 lat, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno - artystycznych popularyzujących poezję.
W trakcie festiwalu uczestnicy zapoznają się z wierszami znanych i tych mniej znanych poetów, czytają twórczość ulubionych autorów, a także uczestniczą w specjalnych spotkaniach poświęconych poezji. Niezwykła atmosfera festiwalu zachęca do rozmów o wierszach i ich roli w życiu, a tym samym popularyzacji poetyckiej twórczości.
Festiwal odbywa się w wielu miejscach: na uniwersytetach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury, domach pomocy społecznej, świetlicach terapeutycznych, świątyniach, kawiarniach, w otwartych przestrzeniach miasta, podwórkach, ale także w Internecie. Charakterystycznym rysem Festiwalu jest jego uspołecznienie – w programie znajdują się dziesiątki spotkań z poetami i poezją w mieszkaniach prywatnych (program „Mieszkania Poezji”) oraz inicjatywy w przestrzeni miasta podejmowane przez mieszkańców (działanie „Terytoria Poezji”).
Na tym festiwalu każdy znajdzie w Lublinie coś dla siebie.
Organizator: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach tylko na ścianach zabytkowych kamienic, gdzie muzycy grają podwieszeni na linach alpinistycznych? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem? Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem. Do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.
Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. A przede wszystkim to wydarzenie pełne kulturalnych atrakcji, których nie można przegapić !
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
W każdą wakacyjną środę miłośnicy dobrej muzyki i mistrzowskiej narracji mogą oddać się przyjemności obcowania z naprawdę wysoką sztuką. Letnia muzyczna uczta w lubelskim kościele na Czubach czeka na Was podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.
Robert Grudzień, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby zaprasza od wielu lat do Lublina gwiazdy polskich i zagranicznych scen muzycznych.
W festiwalu biorą udział również śpiewacy, instrumentaliści, zespoły kameralne, orkiestry oraz chóry. Dotychczas w festiwalu obok czołowych polskich i zagranicznych koncertujących organistów wystąpili m.in. Małgorzata Walewska, Bogusław Morka, Stanisław Soyka, Zbigniew Preisner Requiem, Jerzy Zelnik, Marek Torzewski, Jerzy Maksymiuk, Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Poznańskie Słowiki, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Krzysztof Penderecki, Stefan Stuligrosz, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska.
Organizator: Parafia Świętej Rodziny w Lublinie
Chcesz posłuchać pieśni prawosławnych albo poznać tajniki medytacji buddyjskiej, nauczyć się piosenki romskiej czy bułgarskiej? Wielokulturowy Lublin to wyjątkowa okazja, aby poznać nieznane kultury, dotknąć ich i posmakować. Poprzez wydarzenia artystyczne, a także te z pogranicza kultury i edukacji będziecie mogli zobaczyć, jak ciekawe i piękne są zwyczaje mniejszości. Wielokulturowy Lublin, festiwal mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych, już od kilkunastu lat wzbogaca kulturalny kalendarz naszego miasta.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
Historyczny most na trzy letnie miesiące zamienia się w Most Kultury. Miejsce warsztatów, koncertów, wystaw, pokazów filmowych i kultowych już potańcówek. Wakacyjny program wydarzeń na Moście Kultury przyczynia się do kulturalnej aktywizacji i ożywienia tej części miasta, stając się popularnym miejscem spotkań i integracji mieszkańców Lublina.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
To, co ich łączy to pasja i miłość do tańca. Przyjechali z różnych stron świata. Mowa o uczestnikach Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. W imprezie uczestniczą naprzemiennie. W jednym roku zespoły dorosłe, w następnym zaś dziecięce. Co roku w programie Spotkań znajdują się parady uliczne, występy w Lublinie, Nałęczowie, i Włodawie a także koncerty kapel na lubelskim Starym Mieście. Specjalne koncerty organizowane dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, zawsze z radością przyjmują występy zespołów, nierzadko bardzo egzotycznych. W ramach wydarzenia odbywają się również warsztaty taneczne i muzyczne, na których młodzi artyści uczą się polskiej muzyki oraz tańców ludowych i narodowych a nabyte umiejętności prezentują w finałowym koncercie galowym.
Organizowany od początku lat 80. festiwal, początkowo jeszcze jako Lubelskie Spotkania Folklorystyczne, niezmiennie cieszy się olbrzymią popularnością w mieście. Wszystko za sprawą barwnych występów zespołów prezentujących kulturę ludową z całego świata.
Organizator: Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”
Centralny Plac Zabaw miejsce warsztatów, koncertów, spotkań i spektakli, które przyciąga ludzi wyjątkową atmosferą! Wakacyjne centrum animacji i edukacji społeczno-kulturalnej poprzez zaangażowanie różnych środowisk miejskich, tworzy atrakcyjną przestrzeń dla rozmaitych edukacyjnych działań kulturalnych, artystycznych, oraz animacyjnych. Służą one integracji oraz propagowaniu i rozwijaniu kreatywnego, produktywnego, aktywnego spędzania czasu, połączonego z edukacją kulturalną i artystyczną. Plac przed Centrum Kultury w Lublinie, co roku staje się miejscem warsztatów, spektakli i koncertów. Z atrakcji będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie - od najmłodszych aż po seniorów. Centralny Plac Zabaw to nie tylko lekarstwo na nudę, to również szansa na rozwój i znalezienie nowych pasji!
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
LandArt to festiwal gdzie sztuka tworzy jedność z naturą i zmienia się wraz z porami roku. Prezentuje sztukę w niestandardowym otoczeniu, z dala od dużych miast, galerii czy muzeów. Festiwal od kilku lat wędruje po miejscach, które są szczególnie cenne na mapie Lubelszczyzny, ale nie stanowią centrów gospodarczych czy kulturalnych. Sztuka wychodzi poza galerie i muzea, a artyści tworzą w przestrzeniach otwartych i dzikich. Nie zabraknie imprez towarzyszących: wernisaży, koncertów, wykładów oraz atrakcji kulinarnych. Tu w przeciwieństwie do innych działań artystycznych materiałem z którego powstają dzieła jest natura, a często sama ziemia. W 2017 r. festiwal został laureatem konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego”.
Land Art Festiwal stał się rozpoznawalny na całym świecie i wyrósł na największą atrakcję naszego wyjątkowego regionu.
Organizator: Fundacja Latająca Ryba
Jarmark Jagielloński to czas, kiedy kultura tradycyjna prezentowana jest poprzez muzykę, śpiew i taniec. W programie wydarzenia jest miejsce na koncerty muzyki tradycyjnej, jak i te nią inspirowane. Podczas nocnych potańcówek królują oberki, mazurki i polki, wystawy ukazują zarówno artystów ludowych, jak i tych świadomie eksplorujących temat tradycji. To także wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu kilkuset artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy, przy współpracy z etnologami, zapraszają twórców praktykujących rzemiosło od pokoleń i artystów, którzy inspirują się sztuką ludową.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Lubelski festiwal sztuki w przestrzeni publicznej „Otwarte Miasto” to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski. Przez miesiąc, na przełomie czerwca i lipca, artyści wydają swoje prace pod oceny i refleksje mieszkańców miasta i turystów. Sztuka zostaje wystawiona zarówno na ulotne emocje przechodniów, jak i na zmienne warunki atmosferyczne. Wpisana w dziejowy kontekst i współczesne problemy przestrzeni miejskiej, staje się zarówno jej komentarzem, jak i kolejnym rozdziałem historii miasta. Dodatkową wartością festiwalu Open City jest pełna dokumentacja realizacji artystów w formie katalogu sztuki aktualnej oraz realizacje trwałe.
Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to festiwal umożliwiający obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Do tej pory na scenach „Innych Brzmień” wystąpili m.in. tacy artyści jak Einstürzende Neubauten, Goldfrapp, Tony Allen, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lilies. Niezmiennie inspirująca jest też, zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Gruzja czy Armenia. Festiwalowi towarzyszy cykl debat, a także warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz specjalny program „Małe Inne Brzmienia” przygotowany dla dzieci.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Europejskiego Festiwalu Smaku to najsmaczniejszy festiwal sztuki dobrego smaku, który co roku przyciąga wielu amatorów kuchennych performence'ów i gotowania w Lublinie. Pokazuje różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria. Przez kilka dni mieszkańcy Lublina mogą rozsmakować się w kuchni lubelskiej, polskiej i europejskiej, a także zaopatrzyć się w różnorodne wędliny, przyprawy i sery. Produkty lokalne promują gwiazdy światowej kuchni, nakłaniając odbiorców do zwrócenia się ku produktom regionalnym i sezonowym, ukazując ich obecność i twórcze wykorzystanie we wszystkich obszarach – kuchni wysokiej, wyrafinowanej, w restauracjach regionalnych, a także w kuchni domowej, codziennej.
Lubelski Festiwal Smaku to wspaniała okazja do smakowania kultury, od muzyki poprzez wystawy, teatr aż po stół i kulinaria.
Organizator: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku
Carnaval Sztukmistrzów to czas wielkich widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, którzy prezentują magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i widowiska. Prowadzą także cykl warsztatów dla profesjonalistów oraz dla początkujących. W ramach imprezy odbywa się Urban Highline, czyli festiwal chodzenia po taśmie. Nazwa wydarzenia nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina – bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera. Carnaval Sztukmistrzów jest największym i najważniejszym festiwalem sztuki nowego cyrku w tej części Europy.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Marketing Miasta Urząd Miasta Lublin
Festiwal prezentuje dokonania jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Andrzej Nikodemowicz to bez wątpienia jedna z największych osobistości w gronie współczesnych polskich kompozytorów. Jego twórczość na stałe zagościła na rodzimej oraz światowej scenie muzycznej. Jak co roku podczas festiwalu uczestnicy mają okazję usłyszeć wybrane dzieł mistrza.
Festiwal wpisuje dzieło Andrzeja Nikodemowicza, jednego z najwybitniejszych europejskich kompozytorów muzyki sakralnej, w bogaty kontekst muzyki wszech czasów. Proponuje obraz muzyki emanującej pięknem brzmienia i duchowością nawiązującej do najwartościowszych zjawisk w dziejach muzyki.
Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Od 1997 roku w ramach Festiwalu Tempus Paschale, w zabytkowych lubelskich wnętrzach odbywają się koncerty muzyki dawnej z udziałem solistów i zespołów z kraju i zagranicy. Jest to jedyne w regionie wydarzenie, skupiające się na promowaniu muzyki dawnej. Program Festiwalu „Tempus Paschale” podkreśla europejski wymiar dziedzictwa kulturalnego Lublina poprzez prezentację arcydzieł muzyki dawnej, a także muzyki żydowskiej oraz rosyjskiej. Szczególną uwagę zwraca się na duchowy wymiar kultury, organizując Festiwal w okresie paschalnym i prezentując wybitne dzieła muzyki religijnej. Dzięki Festiwalowi muzycy środowiska lubelskiego mają okazję współpracować ze ścisłą czołówką polskich instrumentalistów i śpiewaków, dając tym samym świadectwo wysokiego poziomu umiejętności własnych. W programie Festiwalu lokalność i polskość przenika się nieustannie z kontekstami europejskimi.
Organizator: Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena stwarza doskonałą okazję do zapoznania mieszkańców Lublina z bogatym repertuarem muzyki klasycznej wykonywanej przez najwybitniejsze zespoły z różnych zakątków świata. Jest również, w związku ze swą wysoką pozycją kulturotwórczą w Polsce i poza jej granicami umożliwia na uplasowanie się Lublina na czołowym miejscu względem innych miast.
Lubelska edycja festiwalu prezentuje światowej klasy zespoły, które prezentują przekrojowy program z repertuaru muzyki klasycznej.
Program każdej edycji Festiwalu w sposób ciekawy i różnorodny pokazuje zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał on inspiracje, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.
Organizator: Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin
Edukacja kulturalna i artystyczna oraz propagowanie działań, zjawisk i przedsięwzięć związanych z bluesem to tylko z nielicznych założeń przyświecających temu projektowi. Lublin Blues Session to projekt muzyczny, który powstał, aby edukować kulturalnie i propagować działania i przedsięwzięcia związane z bluesem. W ramach wydarzenia odbywają się koncerty i warsztaty muzyczne. W latach ubiegłych, w ramach Lublin Blues Session, warsztaty i wykłady prowadzili: Karo Glazer, Artur Lesicki, Sonia Lachowolska, Bartek Łęczycki, Jacek Jaguś, Romek Puchowski. Organizowane były także liczne koncerty i jam sessions, m.in.: „Resophonic Guitar Live”; „Tribute to Tadeusz Nalepa”; „Ogródki Bluesowe”; koncert z okazji „Dnia Bluesa”; koncert świąteczny - „Rockowe Opłateczki”.
Organizator: Fundacja Obszar Działań Artystycznych (ODA)
Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” został powołany do życia w 1996 roku przez przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego związanego wcześniej z ideą „Konfrontacji Młodego Teatru” – Janusza Opryńskiego, Leszka Mądzika, Włodzimierza Staniewskiego i Tomasza Pietrasiewicza. Pierwotnie artyści tworzyli Radę Programową. Kolejne edycje Festiwalu były autorską propozycją Komisarzy Artystycznych. Obecnie program Festiwalu tworzony jest przez Janusza Opryńskiego, który od lat konfrontuje ze sobą różne formy i tradycje teatralne. W ramach Festiwalu prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowy sposób rozumienia teatru. „Konfrontacje Teatralne” to także szereg imprez towarzyszących m.in. cykl filmowy „Kino Konfrontacji”, koncerty organizowane pod szyldem „Muzycznych Konfrontacji Nocą”, wystawy w „Galeria Konfrontacji”, cykl spotkań i debat z twórcami.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
Już od kilkunastu lat Fundacja Obszar Działań Artystycznych organizuje w Lublinie święto miłośników bluesa - Chatka Blues Festival. To jeden z najciekawszych bluesowych festiwali we wschodniej Polsce i święto bluesa w Lublinie, na którym można usłyszeć na żywo wyjątkowych bluesowych artystów z Polski i zagranicy.
Festival prezentuje różne odcienie bluesa, zarówno akustycznego, jak i elektrycznego. Imprezę charakteryzuje wysoki poziom artystyczny i organizacyjny oraz wyjątkowa atmosfera, którą tworzą artyści wspólnie z widownią, w kultowym miejscu, jakim jest sala widowiskowa Chatki Żaka.
Organizator: Fundacja Obszar Działań Artystycznych (ODA)
Bracia Henryk i Józef Wieniawscy to wybitne postacie nie tylko polskiej, ale i światowej muzyki klasycznej. O wartości kunsztu kompozytorskiego i instrumentalnego Henryka Wieniawskiego nie trzeba przypominać. Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich jest więc swoistym hołdem, złożonym tym dwóm wybitnym muzykom, a także okazją do zapoznania się z twórczością zarówno Braci Wieniawskich, jak i innych wybitnych kompozytorów oraz wykonawców muzyki światowej klasy.
Organizator: Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie
Ponad kilkadziesiąt filmów, kilkanaście premier, koncerty, debaty i spotkania autorskie – to w dużym skrócie atrakcje Festiwalu Kina Kobiet odbywającego się pod szyldem „Demakijaż”. Tytułowy demakijaż zmywa z kobiet wszelkie stereotypy i ich wyidealizowany wizerunek ukazywany w mediach. Tam, kobieta jest idealna, zawsze seksowna i sztucznie uśmiechnięta. Filmy prezentowane na festiwalu są prawdziwym odzwierciedleniem tego, jaka jest sylwetka kobiety. Opowiadają o ich różnych doświadczeniach, problemach, wyznaniach i światopoglądzie.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie, Stowarzyszenie Homo Faber
Bakcynalia to jeden z legendarnych festiwali piosenki studenckiej, poetyckiej i turystycznej. Obecnie festiwal odbywa się regularnie w ACK UMCS „Chatka Żaka”. Obejmuje koncerty zaproszonych gwiazd festiwalu, koncert konkursowy – umożliwiający młodym wykonawcom z Lublina i kraju prezentację swoich osiągnięć przed szerszą publicznością. Imprezy towarzyszące to m.in. Małe Bakcynalia – koncert konkursowy na uczniów szkół, a także Festiwalowe Spotkania Podróżnicze, konkurs fotograficzny i wystawa pokonkursowa, festiwalowe śpiewanki.
Program festiwalu obejmuje koncert konkursowy – umożliwiający młodym wykonawcom z Lublina i kraju prezentację swoich osiągnięć przed szerszą publicznością – oraz koncerty zaproszonych gwiazd festiwalu, a także imprezy towarzyszące – Festiwalowe Spotkania Podróżnicze, Małe Bakcynalia, wystawy plastyczne, jam sessions. Od czasu reaktywacji festiwalu wystąpili na nim m.in. Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia, Piotr Bukartyk, Andrzej Ganczarek, Marek Andrzejewski, Tadeusz Woźniak.
Organizator: Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” UMCS, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej
Festiwal Teatrów Niewielkich to wydarzenie, które wbrew skromnej nazwie, warte jest odnotowania i propagowania, ponieważ pokazuje lubelskiej publiczności inny wymiar teatru. Celem festiwalu jest inicjowanie nowych działań z zakresu sztuki scenicznej (szczególnie w środowiskach, które na co dzień nie mają możliwości kontaktu z tego typu teatrem), podnoszenie kompetencji kulturalnej społeczeństwa w zakresie wiedzy o teatrze oraz tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej. Festiwal ten stwarza wszystkim zainteresowanym możliwość budowania teatru na własną rękę, teatru bez inscenizatorów, reżyserów, scenografów, administratorów, dramaturgów.
Ogólnopolski festiwal monodramów ma charakter konkursowy. Podczas festiwalu przyznawane są nagrody w kategorii aktorów profesjonalnych i nieprofesjonalistów. Prezentacjom konkursowym towarzyszą zawsze spektakle zawodowych monodramistów.
Forma teatru jednego aktora tylko z pozoru jest prosta i niewymagająca, w istocie to najtrudniejsze wyzwanie, wymagające autentycznej odwagi i charyzmy. Niewielu potrafi podołać tej próbie - i w znacznie dłuższym niż realny, scenicznym czasie zaproponować widowni pomysł na siebie, zaciekawić i przy tym zbytnio się nie narzucać, zbudować spójną historię i poprowadzić uwagę widzów do finału.
Tak może się dokonywać naturalny powrót do natury teatru, do jego istoty, do aktora i słowa, do wzorów pierwotnych, prawd podstawowych i prostych, do układu człowiek – człowiek. Zachęcamy do zainteresowania się Festiwalem recytatorów, dla których może być to nowy etap artystyczno-edukacyjny w uprawianiu dalszego teatru. Teatr, o którym mówimy, nie wymaga wielu zabiegów organizacyjno-techniczno-ekonomicznych.
Podczas festiwalu prezentowane są najciekawsze monogramy, które zaprezentują studenci szkół artystycznych oraz aktorzy-amatorzy. W ramach imprezy prowadzone są także warsztaty aktorskie, które poprowadzą uznani artyści polskich scen teatralnych.
Organizator: Wojewódzki Ośrodek Kultury
Falkon to jeden z największych konwentów fantastyki w Polsce, co roku gromadzący znacznie ponad tysiąc uczestników. Jest to impreza kulturalna o profilu związanym z tym wszystkim, co mieści się w pojęciu „fantastyka”. Podczas trzech dni konwentu trwają nieprzerwanie prelekcje, dyskusje, konkursy, turnieje, pokazy i inne atrakcje. Najważniejszą i wyróżniającą Falkon cechą jest to, że wszyscy jego uczestnicy uczą się, bawią, poszerzają swoje horyzonty, tworząc swojego rodzaju wspólnotę, pełną kolorytu, a jednocześnie złączoną wspólną ideą pogłębiania własnych zainteresowań.
Organizator: Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”
Festiwal Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca zainicjowany został w 1997 roku. Obecnie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a także jednym z najbardziej liczących się festiwali sztuki tańca w Polsce i Europie. Ideą Spotkań jest wzajemne poznanie i wymiana doświadczeń oraz inspiracja odmiennością kulturową pomiędzy Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Zachodniej i innymi częściami świata. Twórcy Spotkań podkreślają uniwersalny wymiar wydarzenia, przypominając, że taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia – sztuką w pełni demokratyczną, doskonale przekazującą emocje wzbogacone mocnym ładunkiem intelektualnym. Celem kolejnych edycji jest przedstawienie najciekawszych propozycji artystycznych prezentowanych przez profesjonalne teatry tańca z całego świata, oraz promocja polskich artystów poszukujących możliwości prezentacji i dyskusji. Spotkania służą także wymianie doświadczeń i wzajemnych inspiracji artystów z różnych dziedzin sztuki.
Organizator: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury
Lubelski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych w naszym kraju międzynarodowych festiwali autorskiego kina niezależnego, znany wcześniej jako 'Złote Mrówkojady'.
LFF to idealna przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią dobre kino autorskie.
LFF to wiele godzin niepowtarzalnych projekcji, kilkanaście konkursów i sekcji filmowych inspirowanych najnowszymi prądami w kinematografii,
LFF to lubelska otwartość i klimat czyniące każdą edycję wydarzeniem niepowtarzalnym.
Ideą festiwalu jest promowanie filmu autorskiego, krótko i pełnometrażowego, także spoza głównego nurtu, tworzenie możliwości rozwoju oraz nawiązywania kontaktów branżowych młodym filmowcom. LFF przywiązuje szczególna wagę do utrzymania wysokiego poziomu programu filmowego oraz otwartości na nowe zjawiska filmowe oraz twórcze osobowości.
Organizatorzy LFF sięgają po starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata oraz łączą tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesną wizją festiwalu i lubelską otwartością. Podczas festiwalu nie brakuje warsztatów, koncertów oraz rozmów z polskimi i zagranicznymi twórcami i gośćmi, którzy podkreślają niepowtarzalny klimat festiwalu.
Organizator: Kinoteatr Projekt, Centrum Kultury w Lublinie
Splat!FilmFest to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal najnowszego kina grozy, fantastyki i kina gatunkowego. Trzon programu stanowią premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego. Festiwal prezentuje znakomite horrory oraz thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, flimy s-f, fantasy i filmy zupełnie szalone, których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i które nie posiadają jeszcze dystrybucji kinowej w Polsce. A wszystko w niezwykłej oprawie. Znajdziesz tu i dobrą rozrywkę i wielkie kino.
W programie wydarzenia znajdują się także spotkania z gośćmi specjalnymi, oryginalne wykłady i konkursy - wszystko to w niezwykłej oprawie.
Organizator: Fundacja Nowa Aleksandria
Festiwal „Ukraina w Centrum Lublina” to już tradycyjne wydarzenie dla lublinian i turystów prezentujące współczesną kulturę ukraińską w przeróżnych odsłonach oraz aktywizujące lokalną społeczność w celu budowania wzajemnego dialogu i tworzenia wielokulturowej mozaiki miasta.
Organizator: Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza
Metamorfozy Sentymentalne wpisał się już na stałe do kalendarza imprez muzycznych Lublina, przyciągając widownię z różnych zakątków Polski.
„Metamorfozy Sentymentalne” to festiwal o zasięgu ogólnopolskim obejmujący, oprócz wydarzeń muzycznych, spotkania autorskie, dyskusje panelowe, wystawy, projekcje filmów oraz inne formy artystyczne. Jest przeglądem piosenki autorskiej, poświęconym pamięci i twórczości wielkiego barda – Jacka Kaczmarskiego.
Festiwal ma na celu popularyzację piosenki literackiej, a także promowanie indywidualnych twórców. Ponadto kolejne jego edycje podejmują aktualną problematykę społeczną. Jest to wyjątkowe miejsce spotkań wielu pokoleń twórców i odbiorców. „Metamorfozy...” to wydarzenie w całości przygotowywane przez uczniów i absolwentów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, skupionych w wolontariacie na rzecz kultury. Festiwal organizowany jest od 2012 roku przez Stowarzyszenie Absolwentów IX LO w Lublinie „Kopernik” przy współpracy z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej oraz Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Dotychczas na festiwalu zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów, m.in. Renata Przemyk, Maciej Maleńczuk, Paweł Domagała, Marek Piekarczyk, zespół Raz Dwa Trzy.
Organizator: Stowarzyszenie Absolwentów „Kopernik”
Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to najstarszy oraz jeden z najbardziej znaczących w Polsce festiwali prezentujących muzykę folkową i world music. Festiwal idzie z duchem czasu, prezentuje różne trendy w muzyce folkowej i poszukiwania artystów w łączeniu różnych stylów muzycznych z tradycją. To wydarzenie, które gromadzi najciekawszych artystów z całego świata. W swojej twórczości muzycy ożywiają folklor na nowo. Uczestnicy festiwalu prezentują muzykę tradycyjną w nowoczesnych interpretacjach brzmieniowych. Dziś festiwal to nie tylko koncerty, to także warsztaty gry na instrumentach, lekcje tańca, konferencje, wykłady oraz wystawy fotografii. Dzięki ciekawemu i różnorodnemu repertuarowi oraz towarzyszącej festiwalowi atmosferze folkowego święta, "Mikołajki Folkowe" zdobyły opinię jednego z najbardziej interesujących i prestiżowych przeglądów tego rodzaju muzyki w Polsce.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego
Jazz Bez to dialog poprzez muzykę i wymiana artystyczna między Polską i Ukrainą, to transgraniczny, jazzowy maraton. Jazz Bez to kilkadziesiąt różnorodnych koncertów i wydarzeń towarzyszących, z których część można zobaczyć i usłyszeć na żywo w Lublinie. W drugiej połowie grudnia w przestrzeniach Centrum Kultury w Lublinie goszczą muzycy z całego świata, choć przede wszystkim Festiwal ma na celu łączenie poprzez muzykę artystów z obu stron granicy strefy Shengen. Promując dobrą, odważną muzykę i współpracę pomiędzy państwami, festiwal znosi podziały i eliminuje wszelkie granice między artystami.
W ciągu 12 lat działalności organizatorzy proponują coraz ciekawszy program, sukcesywnie zwiększając liczbę wydarzeń i odbiorców, a idea festiwalu również rozprzestrzenia się, wciągając do współpracy kolejne miasta.
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie
Festiwal Bożego Narodzenia nawiązuje do tradycji świątecznej szopki. W okresie Festiwalu będzie ona żywym miejscem tętniącym muzyką wspólnego kolędowania. Jest to próba stworzenia niepowtarzalnego klimatu i przywołania magii Świąt w centrum Lublina. Szopka Bożonarodzeniowa każdego roku powstaje w nowej aranżacji, a miasto zostaje udekorowane kolorową, świąteczną iluminacją oraz choinkami. Przez kilka grudniowych dni można poczuć świąteczną atmosferę w nieziemskim klimacie lubelskiego Starego Miasta. Tradycyjnie uroczyste otwarcie Festiwalu następuje podczas organizowanej przez Ojców Dominikanów Wigilii Starego Miasta. Przed Bazyliką Ojców Dominikanów w szopce odbywają się zabawy i konkursy dla dzieci oraz świąteczne koncerty popularnych wykonawców.
Organizator: Marketing Miasta Lublin
Stałe miejsce w kalendarzu lubelskich imprez zajmuje Sylwester Miejski. Jak co roku mieszkańcy Lublina wspólnie witają Nowy Rok. Na wszystkich, którzy chcą spędzić sylwestrową noc na świeżym powietrzu czekają niezwykłe atrakcje. Koncerty muzycznych gwiazd, występy kabaretów, taneczna muzyka serwowana przez uznanych dj-ów. Co roku o północy przedstawiciele władz miasta składają wszystkim życzenia noworoczne, a sylwestrowe niebo rozświetla pokaz sztucznych ogni.