W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Irena Beata Michałkiewicz

Imie: Irena Beata
Nazwisko: Michałkiewicz
Płeć: kobieta

Autorka projektu "Lubelski Salon Artystyczny ". (wcześniej Lamus Artystyczny)

O projekcie:

Lubelski Salon Artystyczny jest realizowany w ramach działalności programowej Centrum Kultury w Lublinie.
Do Salonu zapraszane są spektakle realizowane na podstawie polskiej i zagranicznej literatury, aktorskie wypowiedzi słowne lub słowno muzyczne stworzone i wykonywane przez uznanych artystów. Prezentowane w małych formach scenicznych, w warunkach kameralnych wieczorów są ofertą kulturalną, jaka wykracza poza formułę programową innych imprez realizowanych w Centrum Kultury.

Współczesna sztuka coraz częściej pomija werbalną wypowiedź artystyczną jako podstawę kontaktu z widzem, zastępując ją wizualizacją pomysłów twórczych. Tymczasem ogromną moc sprawczą wobec wyobraźni widza posiada słowo, gdyż sięga najgłębszych warstw percepcyjnych człowieka. Połączenie słowa i dojrzałego aktorstwa, a czasem także muzyki dostarcza widzowi najbogatszych wrażeń, refleksji oraz głębokich przeżyć. Ekspresja artystyczna budowana na ambitnym tekście, operująca żywym słowem, jako podstawowym elementem sztuki scenicznej, pokazująca jego piękno to główny przedmiot zainteresowania tego projektu. Idea nawiązuje do twierdzenia prof. Barbary Lasockiej – Pszoniak: „Granice teatru to granice słowa. Tam, gdzie kończy się słowo, tam nie ma już teatru.”

W „Salonie” jest też miejsce dla realizacji wykonywanych w językach, wywodzących się z innych kręgów kulturowych. Słowo jako podstawowy element każdej kultury jest ważnym sposobem jej poznawania. Przekaz artystyczny odsłania piękno mowy zarówno polskiej, ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej jak każdej innej. Jest okazją do śledzenia podobieństw i różnic językowych oraz pogłębienia świadomości o wzajemnej bliskości kulturowej. Lubelszczyzna, ze względu na swoje położenie spełnia szczególną rolę w tym zakresie.

„L.S.A” zakłada, że przedstawiany program będzie każdorazowo znaczącym wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście, ze względu na wizytę wyjątkowych gości oraz prezentację wybitnych dzieł.

W roku 2008 w ramach projektu (wówczas pod nazwą „Lamus Artystyczny”) gościli: Barbara Krafftówna ze spektaklem „Błękitny diabeł”, Danuta Szaflarska, Zbigniew Zapasiewicz, Ignacy Gogolewski, reżyser Edward Wojtaszek ze spektaklem „Żar” z Teatru Narodowego, Leszek Długosz (legenda krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”) i Teresa Budzisz – Krzyżanowska z programem literacko – muzycznym „Po co ja to wszystko”, Olena Leonenko i Marek Walawender ze spektaklami muzycznymi „Noc z Wertyńskim” oraz „Ech raz jeszcze raz…czyli taniec z pamięcią” z Teatru Ateneum (utwory w językach rosyjskim, ukraińskim, żydowskim, polskim, gruzińskim).

W roku 2009 gośćmi Lubelskiego Salonu Artystycznego byli Małgorzata Rożniatowska z monodramem „Uwaga, Złe psy” ,Teatr Narodowy - „Narty Ojca Świętego” (Janusz Gajos, Jerzy Radziwiłowicz, Władysław Kowalski, Jarosław Gajewski, Beata Fudalej, Grzegorz Małecki, Krzysztof Stelmaszyk), Teatr Powszechny – „Słoneczni Chłopcy” (Zbigniew Zapasiewicz i Franciszek Pieczka), legenda krakowskiej Piwnicy pod Baranami – Leszek Długosz z wybitną skrzypaczką Kają Danczowską.

W 2010 roku gośćmi Lubelskiego Salonu Artystycznego byli: Olena Leonenko i Janusz Głowacki z autorskim spektaklem "Jesienin" z Teatru Ateneum w Warszawie, Ewa Błaszczyk z monodramem "Rok magicznego myślenia" z Teatru Studio w Warszawie, Joanna Szczepkowska z monokomedią "Goła baba", Magdalena Zawadzka i Leonard Pietraszak ze spektaklem "Małe zbrodnie małżeńskie" z Teatru Ateneum w Warszawie, Ewa Błaszczyk z recitalem "Nawet gdy wichura..." z Teatru Studio w Warszawie, Wiesław Komasa ze spektaklem słowa "Bóg pisze prosto na liniach krzywych".

W 2011 roku gośćmi Lubelskiego Salonu Artystycznego byli: Teatr Muzyczny Roma z Warszawy ze spektaklem „Zabawki Pana Boga", Dorota Stalińska z monodramem „ Żmija”, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego z Radomia ze spektaklem „2084”, Teatr Ateneum im. S. Jaracza z Warszawy ze spektaklem „Bóg mordu”, Teatr Narodowy z Warszawy ze spektaklem „Daily Soup” oraz Stanisławę Celińską z monodramem „Domofon, czyli śpiewniczek Stanisławy C.”

Kontakt:
Irena Michałkiewicz
tel.: 81 53 668 34
e-mail: irenabeata.m@ck.lublin.pl

www.ck.lublin.pl/index.php?mod=articles_category&acid=92

Wydarzenia (2)

Wydarzenia polecane