W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Towarzystwo Polsko-Izraelskie w Lublinie

Kategoria instytucji: inne
Adres: ul. Peowiaków 12, pok. 102
Telefon: +48 815 360 310
Email:

Towarzystwo powstało 24 czerwca 2003 wyniku reorganizacji oddziałów regionalnych Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Izraelskiej w Warszawie jako stowarzyszenie zwykłe wpisane do rejestru stowarzyszeń Urzędu Miasta Lublin. Stowarzyszenie w całości kontynuuje działalność i dorobek Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Izraelskiej w Lublinie, które powstało w 1989 roku z inicjatywy osób zainteresowanych historią i kulturą Żydów w Polsce, w szczególności na Lubelszczyźnie. Przez pierwsze lata działalności, głównym animatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa był nieżyjący Andrzej Nowodworski.


Działalność Towarzystwa skierowana jest do wszystkich zainteresowanych osób, zarówno mieszkańców Lublina, Regionu Lubelskiego, jak również środowisk szkolnych i akademickich. Głównie skupia się na działaniach edukacyjno - informacyjnych przybliżających historię i tradycję kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie oraz współpracy z innymi organizacjami w kraju i za granicą mającej na celu porozumienie pomiędzy narodami oraz przełamywanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów.


Dzięki szerokiej aktywności Towarzystwu udało się zgromadzić liczne grono członków, sympatyków i przyjaciół. Obecnie Towarzystwo liczy ponad 50 stałych członków, a wśród nich członków o specjalnym statusie "Członków - Przyjaciół", którymi są: Meir Nitzan - Mer Rishon Le Zion w Izraelu; Paweł Bryłowski - prezydent miasta Lublina w latach 1994 - 1998, poseł na Sejm RP oraz Florentyna Kubejko - wieloletnia prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Izraelskiej w Lublinie, członkini Zarządu Głównego TPPI w Polsce.

Towarzystwo ściśle współpracuje z Centrum Kultury w Lublinie, gdzie znajduje się jego siedziba i mają miejsce spotkania i prezentacje.


Działalność:

Spotkania, wykłady, prezentacje

Towarzystwo organizuje cyklicznie spotkania promujące literaturę o tematyce żydowskiej - polskich i izraelskich autorów, koncerty muzyki żydowskiej, spektakle teatralne oraz prezentuje filmy dokumentalne, dotyczące historii i kultury społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. Ponadto organizuje wykłady popularyzujące historyczną i kulturową tradycję kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie oraz dotyczące współczesnych zagadnień i procesów polityczno - społecznych wśród społeczności polskiej i żydowskiej. Spotkania prowadzą: zaproszeni goście z kraju i zagranicy, pracownicy naukowi lubelskich uczelni UMCS i KUL oraz członkowie Towarzystwa.


Wspólnie z Towarzystwem Społeczno - Kulturalnym Żydów w Lublinie wspórganizuje spotkania okolicznościowe z okazji świat żydowskich, m.in. Pesach, Chanuka, Purim
w siedzibie lubelskiego TSKŻ dawnej "Jeshivas Chahmej Lublin", przy
ul. Lubartowskiej (obecnie Izba Pamięci Żydów Lubelskich) oraz obchody tragicznych rocznic upamiętniających zagładę Żydów lubelskich.


Towarzystwo zorganizowało wyjazdy studyjne:
Maj 1999 - wyjazd do Łęcznej, połączony ze zwiedzanie dawnej synagogi oraz wystawy judaików
(obecnie Muzeum Regionalnego)
Czerwiec 2000 - "Śladami kultury żydowskiej na Chełmszczyźnie- Łęczna, Włodawa, Sobibór"
Wrzesień 2000 - "Śladami kultury żydowskiej na Zamojszczyźnie - Izbica, Zamość, Bełżec, Józefów,
Tarnogród"
październik 2003 – obchody 60 Rocznicy Powstania w byłym obozie zagłady
w Sobiborze oraz otwarcie „Alei Pamięci”- organizatorzy: Bildungswerke
Stanisław Hantz w Kassel i Towarzystwo Polsko – Izraelskie w Lublinie.
październik 2004 -Uroczystości związane z rocznicą deportacji Żydów z Izbicy,
Tarnogóry i Lublina - Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu, udział młodzieży
i dorosłych z Niemiec, Holandii, Izbicy i Lublina. Organizatorzy: Muzeum -
Miejsce Pamięci w Bełżcu, Bildungswerke Stanisław Hantz w Kassel
i Towarzystwo Polsko – Izraelskie w Lublinie.


Towarzystwo wydało 4 książki:

ŚCIEŻKI PAMIĘCI - ŻYDOWSKIE MIASTO W LUBLINIE - LOSY, MIEJSCA, HISTORIA, pod red. Jerzego Jacka Bojarskiego, TPPI, Stowarzyszenie "Dziedzictwo i Współczesność", Brama Grodzka - Teatr NN, Norbertinum, Lublin - Rishon LeZion, 2002
Igal Ben Arie - ŻYDOWSKI SEN; INNY - tomiki poetyckie
Łucja Glikszman - NA ARYJSKICH PAPIERACH - wspomnienia
Mieczysław Rolnicki - KRZAK GOREJĄCY - wspomnienia