W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Stowarzyszenie Lubelska Fara

Organizacja pozarządowa: Stowarzyszenie
Nazwa własna: Stowarzyszenie Lubelska Fara
Kategoria instytucji: stowarzyszenie

Kierowani obywatelską troską o zachowanie dla przyszłych pokoleń historycznego dziedzictwa kulturowego miasta Lublina, tworzymy Stowarzyszenie Lubelska Fara. Jego działalność wpisuje się w inicjatywy związane z obchodami 700-lecia nadania prawa miejskiego Lublinowi. Podstawowym celem „Stowarzyszenia Lubelska Fara” jest odbudowa Lubelskiej Fary – jego cennego i szczególnego dla społeczeństwa obiektu, pełniącego przez blisko 600 lat ważną rolę w historii Lublina – stanowiącego główny ośrodek życia religijnego, kulturotwórczego i edukacyjnego w mieście. Celem działania Stowarzyszenia Lubelska Fara jest także doprowadzenie do rewitalizacji Lubelskiej Fary, aby – po odbudowaniu – służyła wielu dziedzinom w obszarze: życia społeczno-religijnego, kultury, edukacji, nauki, twórczości, turystyki i promocji Lublina oraz otwartości na innowacyjne wyzwania współczesności.
Celem działania Stowarzyszenia Lubelska Fara jest również rozbudzenie – w oparciu o odbudowaną farę – aktywności obywatelskiej mieszkańców Lublina na różnych płaszczyznach życia publicznego, sprzyjania nowym inicjatywom społecznym, rozwój wspólnoty lokalnej, środowisk zawodowych i wolontariatu. Nawiązując do rekomendacji Unii Europejskiej HerO (Heritage as Opportunity) traktujemy dziedzictwo Lubelskiej Fary jako strategiczną szansę dla Lublina i całego regionu, a także w wymiarze europejskim – uznając, że rozwijanie i inwestowanie w dziedzictwo kulturowe pozwoli „w pełni skorzystać z jego szerokiego potencjału jako atutu rozwojowego i atutu dla społeczności lokalnej”. 

Zarząd Stowarzyszenia Lubelska Fara od lewej stoją: Wojciech Górski-skarbnik. dr Józef Zięba-wiceprezes, Ryszard Montusiewicz-prezes, Andrzej Zdunek -wiceprezes, Marian Czajczyk-sekretarz, Kazimierz Stasz i Jerzy Jacek Bojarski-członkowie Zarządu.  

Aktualności (4) zobacz wszystkie

15.04.201608:27
Stowarzyszenie Lubelska Fara i Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapraszają do udziału w konkursie plastycznym "Stare Miasto i kościół (fara) św. Michała w Lublinie" Celem konkursu jest przypomnienie wyglądu i historii lubelskiej fary, zapoznanie z historią Lublina i lubelskiego Starego Miasta w przededniu 700-lecia nadania prawa miejskiego.
Więcej
16.02.201609:24
Prezes Stowarzyszenia Lubelska Fara - Ryszard Montusiewicz w Trybunale Koronnym przed debatą ODBUDOWA LUBELSKIEJ FARY św. Michała NADZIEJE - SZANSE – PERSPEKTYWY - ogłosił plebiscyt z okazji 700-lecia Lublina, który będzie organizowany wespół z lubelskimi mediami.
Więcej
26.01.201609:47
Zburzony kościół zostanie odbudowany? Powołano właśnie stowarzyszenie
Więcej
14.01.201607:57
Wczoraj, 11 stycznia 2016 roku, w Domu Kultury LSM zostało powołane do życia Stowarzyszenie Lubelska Fara. Inicjatorem i orędownikiem odbudowy Lubelskiej Fary jest dr Józef Zięba – pisarz i wieloletni dyrektor Muzeum im Józefa Czechowicza, aczkolwiek okazało się, że także inne osoby miały podobne idee, z którymi dzieliły się w swoich gronach.
Więcej