W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Irena Jun

Imie: Irena
Nazwisko: Jun
Płeć: kobieta
Profesja: reżyserka teatralna

Absolwentka krakowskiej PWST. Debiutowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w 1957 roku. Bez wątpienia jest przede wszystkim aktorką teatralną, spełniającą się w monodramie, recytacji poezji, sporadycznie zaś w filmie. W wydanej w USA książce pt. "Women in Beckett" uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie.

Pierwsze laury zdobyła jeszcze w 1967 roku na II wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora, za wykonanie "Sonaty księżycowej" wg wierszy Ritsosa i Seferisa.

Jak sama mówi - teatr jednego aktora oparty na klasycznych tekstach to jedna strona jej kariery aktorskiej, druga zaś - to role w spektaklach Teatru Studio, z którym związana jest już od 22 lat. Współpracowała z tak wybitnymi reżyserami jak Jerzy Grzegorzewski ("Parawany", "Tak zwana ludzkość w obłędzie" "Pułapka") ; Józef Szajna (w sztukach "Replika", "Dante", "Cervantes"); obecnie zaś można ją oglądać w spektaklu "Bal Pod Orłem" Zbigniewa Brzozy i "Sanatorium pod klepsydrą" Oskarasa Korsunovasa.

Sztukę monodramu uprawia już od ponad 35 lat. Nie tylko jako aktorka, ale i reżyser. Skupia się głównie na reżyserii tekstów klasycznych - przede wszystkim Słowackiego i Mickiewicza; także zespołowych "Spektakl Ireny Jun sprawia, że widz ma wrażenie, jakby sam był uczestnikiem obrzędów" - pisał Piotr Szyliński po premierze "Dziadów części II" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie; ""Nienawidzić ród męski" i "nigdy nie być żoną" obiecywały sobie panie w sobotni wieczór. Robiły to z takim zapałem, że towarzyszący im mężczyźni oddychali z ulgą, że to jedynie przedstawienie teatralne, a nie zebranie radykalnej bojówki feministycznej." - zaś po spektaklu "Ślubów panieńskich" w Zabrzu.

Jest także wykładowcą w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, OFTJA oraz Ogólnopolskich Spotkań Amatorskich Teatrów Jednego Aktora

Od lat prowadzi także własny Jednoosobowy Teatr Ireny Jun; w repertuarze posiada "Portret kobiecy" wg. wierszy Wisławy Szymborskiej; "Pana Tadeusza" wg. Mickiewicza.