W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Marcin Wroński

Imie: Marcin
Nazwisko: Wroński
Płeć: mężczyzna
Profesja: pisarz

Urodził się w 1972 r. w Lublinie. W latach 90. związany z trzecim obiegiem literackim, publikował m.in. w artzinach „Lampa i Iskra Boża”, „Mała Ulicznica” i „Brytan OD NOWA’. Debiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992), później duszę Lublina starał się rozgryźć w powieści pijacko-przygodowej „Obsesyjny motyw babiego lata” (1994) i w rozproszonych „Opowieściach do trolejbusu” (1994-1996). Tworzył piosenki i skecze do swojego kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”, był dziennikarzem radiowym i nauczycielem, pisał książki dla dzieci. W 2007 roku opublikował pierwszy kryminał o komisarzu Maciejewskim, Morderstwo pod cenzurą, a rok później kolejny, Kino Venus. Wydał także thriller kościelny Officium Secretum. Pies Pański (W.A.B. 2010), nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazała się trzecia powieść o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela; w związku z jej premierą Wydawnictwo W.A.B. wznowiło dwie poprzednie. Autor pracuje nad piątą częścią cyklu retrokryminalnego. Kryminał retro „Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą” łączy dynamiczną akcję i barwne postaci z historycznie przedstawionym Lublinem lat 30. XX w. – jest próbą naznaczenia miasta atrakcyjnym znakiem popkulturowym.
Wątki lubelskie autor coraz silniej akcentuje w swoich tekstach fantastycznych. Po opowiadaniach i powieści fantasy („Tfu, pluje Chlu!” (2005) i „Wąż Marlo” (2006)) w antologii „A.D. XIII” ukazało się jego opowiadanie „Piękne jesteście, przyjaciółki moje” łączące fantastykę z historią i polsko-żydowski Lublin XVIII/XIX w. z makrokosmosem Dobra i Zła.

Marcin Wroński otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin za 2012 r.

Wydarzenia (134) zobacz wszystkie

Aktualności (2)

02.04.201806:35
Za powieść „Czas Herkulesów” lubelski pisarz został nominowany do nagrody literackiej „Kryminalna Piła 2018”.
Więcej
02.01.201811:32
Początek roku w Centrum Kultury to benefis jednego z najbardziej rozpoznawalnych autorów powieści kryminalnych - Marcina Wrońskiego.
Więcej