Michał Zgiet ur.31.07.1960 w Białymstoku.
Pierwsze kroki sceniczne stawiał w amatorskim teatrze ,,Pro” pod okiem aktora i reżysera Jerzego Siecha. W 1985 skończył PWST w Warszawie Wydział Lalkarski w Białymstoku i podjął pracę w Teatrze im H.Ch.Andersena w Lublinie. W międzyczasie współpracuje z Teatrem Studyjnym w Lublinie gdzie powstają spektakle ,,Dekameron” oraz ,,Pieśń o sobie samym”.
Wraz z Witoldem Mazurkiewiczem i Jarosławem Tomicą w 1995 roku Michał Zgiet zakłada Kompanię ,,Teatr”. W tym czasie powstają spektakle ,,Czerwony Kapturek” oraz ,,Celestyna”. W roku 1996 Kompania ,,Teatr” zaczyna współpracę z teatrem Provisorium. W tym czasie powstają spektakle;,,Koniec wieku” 1997 , ,,Ferdydurke” 1998 , ,,Sceny z życia Mitteleuropy” 2001 , ,,Do piachu” 2003 , ,,Transatlantyk 2004 ,,Homopolonicus” 2008 , ,,Emigranci” 2009 ,,Idź w noc Margot” 2010.
W roku 2010 Michał Zgiet reżyseruje spektakl w remizie OSP. Łączki-Pawłówek pt.,,Spowiedź w drewnie”.
Od września 2011 roku współpracuje z teatrem Rampa gdzie bierze udział w spektaklu ,,Być jak Frank Sinatra”. Na stałe współpracuje z Teatrem im. H. Ch. Andersena, gdzie bierze udział w spektaklach ,,Piotruś Pan” oraz ,,Trzej Muszkieterowie”.
Michał Zgiet jest laureatem wielu nagród w dziedzinie teatru m.in.:
-Fringe First w Edinburghu (Szkocja)
-Grand Prix w Rijece (Chorwacja)
-Zbiorowa nagroda aktorska Brześć (Białoruś)
-Zbiorowa nagroda aktorska Sarajewo (Bośnia)
-Grand Prix Rożniawa (Słowacja)
-Nagroda na festiwalu KONTAKT w Toruniu
-Grand Prix KONTRAPUNKT w Szczecinie
-Grand Prix Klasyka Polska w Opolu
-Nagroda aktorska na festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu
-Nagroda na festiwalu Komedii w Tarnowie
-Nagroda X Ogólnopolskiego Festiwalu na wystawienie sztuki współczesnej
-Nagroda Artystyczna Prezydenta Lublina
-Nagroda Ministra Kultury dla Michała Zgieta za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.
Spektakle Kompanii ,,Teatr” i Provisorium były i są z powodzeniem prezentowane na całym świecie począwszy od Ameryki przez Afrykę, Europę, Syberię, aż do Korei i Japonii. Spektakl Ferydurke w wersji anglojęzycznej był prezentowany blisko sto razy prawie w całej Ameryce w wielu teatrach m.in. La MaMa N.Y. , Arts Bank Philadelphia , City Garage Santa Monica, Odysey Los Angeles, Chopin Theatre Chicago oraz na uniwersytetach Princeton, UCLA, Pomona, UTAH State, San Diego, Swartmore College, YALE, Clermonte, gdzie były przeprowadzane też warsztaty ze studentami.
Na początku roku 2012 Michał Zgiet stanął na czele Stowarzyszenia Artystycznego Centrum Teatru w Remizie w Łączkach-Pawłówku.