W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kośminek

Kośminek - historia dzielnicy

Dzielnica powstała na terenach wyodrębnionych z gruntu wsi Bronowice. Nazwa dzielnicy wywodzi się od nazwiska lubelskiego przemysłowca – Michała Kośmińskiego. W 1857 roku wraz ze wspólnikami kupił on kopalnie kamienia budulcowego – wapienniki, których zasoby były jednak na wyczerpaniu. W związku z tym kopalnia została zlikwidowana, a w jej miejsce powstała skupiona wokół młyna parowego osada przemysłowa, zaprojektowana przez Feliksa Bieczyńskiego. Kompleks obejmować miał zarówno budynki przemysłowe, jak i domy dla urzędników i robotników oraz park miejski. Ostatecznie zrealizowano tylko część przemysłową. W roku 1861 wybudowany został młyn parowy oraz magazyn, dwa lata później powstała pierwsza w Lublinie piekarnia parowa, zamieniona w późniejszych latach na gorzelnię.

Pod koniec XIX wieku kompleks nabył Jojne Zylber. W 1901 roku zlikwidował on młyn, przerobił obiekty na magazyny oraz przebudował budynek gorzelni, która nazwana została „Rektyfikacją spirytusu Kośminek”. Funkcjonowała tu także garbarnia Luchta i Rubinsztajna, a także suszarnia cykorii Frajtaga.

W latach dwudziestych XX wieku zadłużona firma stała się własnością Banku Handlowego w Łodzi, następnie odsprzedana została Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu. Po II wojnie światowej kompleks stał się własnością Skarbu Państwa. W 1916 roku Kośminek włączony został w granice administracyjne Lublina. Teren dzielnicy zabudowywano sukcesywnie domami mieszkalnymi, budowano również zakłady produkcyjne. Największe znaczenie z nowo powstałych firm miała wybudowana w 1928 roku elektrownia (zlikwidowana w roku 1993).

Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Sochacka A., Rodowody lubelskich dzielnic [w:] Lublin w dziejach i kulturze Polski, red. T. Radzik, A. Witusik, Lublin 1997.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz