W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Informacje o programie

"Dzielnice Kultury" to zainicjowany w 2013 roku wieloletni, interdyscyplinarny program, którego celem jest zwiększenie potencjału kulturalnego dwudziestu siedmiu dzielnic Lublina. "Dzielnice Kultury" stanowią odpowiedź na silne skupienie instytucji i infrastruktury kulturalnej w centrum, które zagraża pogłębianiem dysproporcji w dostępie do kultury na terenie poszczególnych obszarów miasta. Cele strategiczne projektu to zwiększenie aktywnego uczestnictwa w kulturze mieszkańców Lublina oraz podniesienie kompetencji kulturowych lublinian. Dzielnice Kultury są jednym z programów operacyjnych Strategii Rozwoju Kultury Lublina 2013 - 2020.

Program koordynowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin. Jego realizacją zajmują się trzy miejskie instytucje kultury - operatorzy programu. Są to: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” i Warsztaty Kultury. Równolegle do działań operatorów realizowane są projekty dofinansowane przez Miasto Lublin w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań z zakresu Kultury i sztuki oraz w trybie art.19a ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli tzw. "małe granty".

Każdy z operatorów programu koordynuje pracę w dziewięciu dzielnicach miasta. W zależności od potrzeb i specyfiki danego obszaru tworzy od podstaw lub intensyfikuje prowadzone w nich działania kulturalne, dążąc do stworzenia kompletnej i spójnej oferty kulturalno-edukacyjnej.

Podczas czterech dotychczasowych edycji Programu "Dzielnice Kultury" zrealizowano ponad 650 projektów o łącznej wartości przekraczającej 5 milionów złotych.

W 2017 roku, z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, program Dzielnice Kultury przyjął nazwę "Święto Lubelskich Dzielnic". W ramach tej wyjątkowej edycji realizowanych jest łącznie 160 projektów o wartości blisko 1 500 000 złotych.

 

Do pobrania

Dzielnice Kultury - założenia programowe.pdf
Dzielnice Kultury - założenia programowe
Dzielnice Kultury - założenia programowe - prezentacja.pdf
Dzielnice Kultury - założenia programowe - prezentacja