W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

109. urodziny Józefa Czechowicza

109. urodziny Józefa Czechowicza
Data rozpoczęcia 2012-03-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wydarzenie

Już od dwunastu lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej świętujemy „Urodziny Józefa Czechowicza”. Urodzony tego dnia, w 1903 roku poeta, swoje życie związał z rodzinnym miastem. Lublinowi poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików „Poemat o Mieście Lublinie”.

Scenariusz „Urodzin” stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do czytania „Poematu” zapraszamy wyjątkowe osoby związane z naszym miastem. W tym roku zaproszenie przyjęli: Halina Danczowska, Marek Danielkiewicz, Ewa Grodecka, Rafał Sadownik, Jacek Studziński.

„Poemat” czytają też chóralnie wszyscy uczestnicy „Urodzin”.

Jak co roku we współpracy z Oficyną Wydawniczą WOK wydajemy ręcznie składany i drukowany „Poemat o Mieście Lublinie” w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 109 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

Z okazji 109. urodzin Ośrodek przygotował też niespodziankę. Będzie to prezentacja interaktywnego spaceru 3D po fragmencie Lublinie z avatarem Józefa Czechowicza.

Czytanie „Poematu” będzie kulminacyjnym momentem obchodów 109. rocznicy Urodzin Józefa Czechowicza, które będą trwały przez cały dzień:
11:00 – 12:30 - czytanie „Poematu” i wierszy Józefa Czechowicza w jednym z autobusów MPK
12:00 – 13:00 - czytanie poezji Józefa Czechowicza w przestrzeni miasta, puszczanie do nieba baloników z życzeniami dla Poety - ul. Kapucyńska, plac przed Galerią Centrum.

109. urodzinom Józefa Czechowicza będzie też towarzyszył program edukacyjny. W tym roku będą to lekcje o poecie, które odbędą się w lubelskich szkołach: Specjalnym Ośrodku Szkolno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży słabowidzącej przy ul. Hirszfelda, Szkole Podstawowej nr 52, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 19, Zespole Szkół nr 1, Zespole Szkół nr 5, VIII LO.

Kontakt: Witold Dąbrowski, Ala Bąk, tel. (081) 53 258 67