W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - Dzień I

12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - Dzień I
Data rozpoczęcia 2012-12-07
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce TVP o/Lublin, ul. Henryka Raabego 2
Kategoria Pokaz

17:00 To nie jest film, Iran 2011, 75', reż. Jafar Panahi, Mojtaba Mirtahmasb
Pochodzący z 2011 roku i zapewne na dłuższy czas ostatni film Panahiego stanowi najlepszy dowód na to, że kino potrafi obejść się bez fajerwerków, a czasem nawet bez kamery z prawdziwego zdarzenia. Panahi, oczekujący w areszcie domowym na efekt apelacji od wyroku skazującego go na 6 lat więzienia i dwudziestoletni zakaz kręcenia filmów, postanowił zarejestrować ostatnie chwile wolności przy pomocy sprzętu, jaki akurat miał pod ręką. Obserwujemy, jak chodzi po mieszkaniu, rozmawia z prawnikiem przez telefon, odczytuje fragmenty niezrealizowanego scenariusza, ogląda fragmenty własnych filmów. Ale projekt, który zaczął się jako swego rodzaju osobisty dziennik wideo, staje się ważnym głosem w obronie – nie tylko twórczej – wolności, a sam twórca, którego wolność z każdą godziną wydaje się oddalać – symbolem zniewolonej części irańskiego społeczeństwa. Wbrew tytułowi, obraz Panahiego daje świadectwo filmowego kunsztu jego twórcy, który bardzo świadomie stosuje filmowe środki wyrazu, starannie zestawia ujęcia i nie zapomina o kadrowaniu, choć przez większość czasu miał do dyspozycji jedynie telefon. Jego twórcza swoboda wydaje się kpić z narzucanych ograniczeń. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że na następny film Panahiego nie będziemy musieli czekać do końca drakońskiego wyroku.

18:30 Uroczyste otwarcie festiwalu

19:00 Wyznania pod przymusem, Wlk. Brytania 2012, 59', reż. Maziar Bahari
W 2009 roku Maziar Bahari został zatrzymany przez irański reżim i zmuszony torturami do publicznego wygłoszenia nieprawdziwego oświadczenie o swojej zdradzie i współpracy z obcym wywiadem. Miliony Irańczyków oglądają podobne telewizyjne przedstawienia od 30 lat – od czasu proklamowania Islamskiej Republiki. Niewielu chyba wierzy w wymuszone samokrytyki, jednak służby specjalne wciąż stosują ten sposób niszczenia opozycjonistów. Być może, tylko o niszczenie w istocie im chodzi. Maziar Bahari studiował w Kanadzie i tam zamieszkał, został dziennikarzem Newsweeka i filmowcem. Co więcej – pierwszym zapewne filmowcem z kraju muzułmańskiego, który w swojej twórczości podjął temat Holocaustu. Był więc łatwym celem dla władz Iranu. Po wyjściu z więzienia i powrocie do Kanady o tym, co go spotkało, napisał bestsellerową książkę. Następnie, wiedząc, że nie jest odosobnionym przypadkiem, postanowił odnaleźć i wysłuchać irańskich intelektualistów rozsianych po świecie, którzy przeżyli to co on. Widzimy więc na ekranie wpływowych dziennikarzy, pisarzy, filmowców, filozofów i prawników. „Wyznania pod przymusem” to poruszająca opowieść o ludziach kochających swój kraj, ale zmuszonych żyć na obczyźnie, borykających się z wielką traumą i narażonych na zemstę reżimu za to, że opowiedzieli światu swoją historię.

20:00 Debata panelowa: "Iran - szanse demokratyzacji” z udziałem Maziara Bahariego, prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej i dr Renaty Rusek-Kowalskiej. Moderowanie: red. Marek Kęskrawiec. Debata jest współorganizowana przez Parlament Europejski Biuro Informacyjne w Polsce.
(Organizatorzy zapewniają tłumaczenie. Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości)

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej