W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - Pokaz dodatkowy III

12. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - Pokaz dodatkowy III
Data rozpoczęcia 2012-12-13
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Pokaz

Tonia i jej dzieci, Polska 2011, 55', reż. Marcel Łoziński
Trzy osoby przy stole nad starymi zdjęciami, listami, protokołami przesłuchań i strzępami filmowych archiwaliów. Rodzeństwo Wera i Marcel, dzieci tytułowej Toni, i drugi Marcel, ich przyjaciel z dzieciństwa, reżyser. Ryzykownie prosta filmowa forma (choć to prostota starannie wypracowana) jest w tym wypadku wyborem mistrzowskim. Historia Toni Lechtman i dzieciństwa jej syna i córki jest tu odkrywana i opowiadana przez nich samych tak naturalnie, jak może się to stać tylko w obliczu starego przyjaciela. I to przyjaciela szczególnego, takiego, którego własne dzieciństwo to bardzo podobna historia.
Tonia Lechtman była żarliwą komunistką, która po wojnie chciała budować w Polsce nowy, wspaniały świat. Aresztowana, więziona i torturowana, nie wyrzekła się oddania sprawie, gotowa raczej uwierzyć w przypisywane jej absurdalne winy. Nie chciała wręcz przyjąć decyzji o uwolnieniu, bo jej uzasadnienie wskazywało na pomyłkę komunistycznej władzy. W tym czasie Werka i Marcel poznawali kolejne domy dziecka. Zresztą zaczęli je poznawać już wcześniej, bo Tonia wszystkie swoje siły oddawała budowaniu lepszego ustroju. Wszyscy płacili wysoką cenę za jej niezłomną wiarę, ale Werka i Marcel mieli przynajmniej siebie. Tonia i jej dzieci to w równym stopniu opowieść o tragicznej wierze matki, co o trudnej, lecz ocalającej, wzajemnej miłości jej dzieci.

Bezpieczna przystań, Wlk. Brytania 2012, 20', reż. Andy Glynne
„Historie z życia małoletnich uchodźców” – jak mówi podtytuł filmu – to cykl kilkuminutowych animacji, zrealizowany na zlecenie BBC z okazji Tygodnia Uchodźcy, który w Wielkiej Brytanii obchodzony był w czerwcu tego roku.
Pięcioro bohaterów w wieku od 10 do 17 lat, z różnych stron świata – Afganistanu, Erytrei, Zimbabwe, Iranu i „jednego z państw Eurazji” – opowiada o powodach ucieczki z rodzinnego kraju i trudnościach adaptacyjnych w nowej ojczyźnie. Ich relacje, nagrane specjalnie na potrzeby tego projektu, zostały zilustrowane pięknymi animacjami w stylu dziecięcych rysunków. Za realizację odpowiada studio Mosaic Films, docenione m. in. przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) także za poprzedni cykl animacji, poświęcony zaburzeniom psychicznym na tle nerwowym.
Projekt o małoletnich uchodźcach powstał w celach edukacyjnych, z myślą o dzieciach i młodzieży z brytyjskich szkół. Odsłaniając kulisy przymusowej emigracji równolatków i ich traumatyczne przeżycia, przyspiesza wzajemną akceptację i adaptację w nowym środowisku.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej