W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Akademia Muzyki i Plastyki: Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią

Akademia Muzyki i Plastyki: Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią
Data rozpoczęcia 2018-12-10
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 15 zł
Kategoria Koncert

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią
ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ „ALTA”
Elżbieta Błotnicka-Mazur – wykład z historii sztuki

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią jest uznawana za najcenniejszy zabytek polskiej średniowiecznej poezji świeckiej. To groteskowa satyra-dialog, której towarzyszy muzyka z przełomu XV i XVI wieku. Wyłania się z niej portret średniowiecznej Śmierci, która w swoim tańcu zabiera wszystkich (dance macabre) i pod którą uginają się najwięksi. Oprócz satyrycznych dialogów w muzyczno-literackim spektaklu pojawiają się także sceny obyczajowe z życia przedstawicieli różnych stanów: mnichów, plebanów, karczmarzy, tłustych kobiet, nieuczciwych lekarzy i przekupnych sędziów. Dzieło miało oswoić człowieka ze śmiercią, przygotować go na moment odejścia i podkreślić, że wszystko co ziemskie, przemija. Co ciekawe, 1 lipca 2018 roku profesor Wiesław Wydra odnalazł nieznane drukowane wydanie utworu pochodzące z 1542 roku, które zachowało się w całości. Jego autorem jest prawdopodobnie Mikołaj Rej.


Zespół Muzyki Dawnej ,,ALTA” to jeden z czołowych zespołów historycznych w Polsce, który zajmuje się promowaniem muzyki dawnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiego i europejskiego renesansu. Skupia profesjonalnych muzyków specjalizujących się od wielu lat w wykonywaniu muzyki świeckiej i religijnej XV-XVII wieku. Zespół powstał z inicjatywy flecistki i szałamaistki Agnieszki Szwajgier. Od początku istnienia związany z Zamkiem Lubelskim stopniowo rozszerzał swoją działalność, a dziś z powodzeniem koncertuje w całej Polsce i za granicą. Brał udział w polskich i światowych festiwalach (m.in. Knights Festival w Izraelu, Salezjańskie lato w Przemyślu czy Festiwal im. Piotra z Grudziądza), a jego członkowie koncertowali m.in. we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Meksyku i Ekwadorze. W repertuarze zespołu znajdują się utwory takich polskich kompozytorów jak Mikołaj z Krakowa, Jan z Lublina, Wacław z Szamotuł czy Sebastian Klonowic oraz zagranicznych: Tylman Susato, Orlando di Lasso, John Dowland, Clement Jannequin, Antony Holborne, Pierre Attaingnant, Michael Praetorius i wielu innych, ze zbiorów takich jak: Codex Vaticano Rossi, Cantigas de Santa Maria czy Cancionero de Palacio.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej