W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Akademia Muzyki i Plastyki: Wygrał Polskę na fortepianie

Akademia Muzyki i Plastyki: Wygrał Polskę na fortepianie
Data rozpoczęcia 2018-11-13
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 15 zł
Kategoria Koncert

Kamil Turczyn – fortepian
Justyna Zańko – skrzypce
Juliia Bezushkevych – wiolonczela
Andrzej Gładysz – słowo o muzyce
Elżbieta Błotnicka-Mazur – wykład z historii sztuki „Gdynia – narodziny miasta i niepodległości”

Program:
F.Chopin - Introdukcja i Polonez C-dur op.3 na wiolonczelę i fortepian
I.J. Paderewski - Menuet G-dur op.15 nr 1 na fortepian
I.J. Paderewski - Sonata a-moll op.13 na skrzypce i fortepian
F. Chopin - Trio g-moll op.8 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane dzieła dwóch wielkich Polaków F. Chopina i I. J. Paderewskiego. Usłyszymy jak ci dwaj artyści opisywali wolną i niepodległą Polskę dźwiękami swoich utworów. Obaj tworzyli muzykę, która stanowiła walor ponadczasowy i ponadnarodowy. Ignacy Jan Paderewski to postać wyjątkowa w historii Polski. Sławę zdobył jako wielki pianista i kompozytor. Reprezentował polskie interesy wobec powojennych potęg, a póżniej zasłużył się jako minister spraw zagranicznych oraz premier II Rzeczypospolitej. Ogromne sumy prywatnych pieniędzy łożył na formowanie Wojska polskiego, budowę pomników patriotycznych i liczne narodowe dzieła.

Wykład z historii sztuki: „Gdynia - narodziny miasta i niepodległości”

Budowa, niemalże od podstaw, nowoczesnej Gdyni, stała się synonimem odrodzenia państwa polskiego po długim okresie zaborów. Wolność i dostęp do morza zwrócone Polsce na mocy traktatu wersalskiego były siłą napędową budowniczych tego „miasta z morza i marzeń”, jak określił niegdyś Gdynię Sławomir Kitowski w swoim albumie poświęconym rodzinnemu miastu. Międzywojenna Gdynia to nie tylko charakterystyczna architektura modernizmu, o prostych opływowych kształtach, słusznie opatrzona tu nazwą stylu „okrętowego”, ale także nowoczesne wzornictwo, którego synonimem stało się wyposażenie i dekoracja wnętrz luksusowego statku pasażerskiego MS Piłsudski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej