W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Alternatywne opowieści o mieście. Dziedzictwo: Tu przeszłość spotyka się z przyszłością

Alternatywne opowieści o mieście. Dziedzictwo: Tu przeszłość spotyka się z przyszłością
Data rozpoczęcia 2018-11-22
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka ‐ Teatr NN ”, ul. Grodzka 21, Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Seminarium

Opowieści o mieście to także opowieści o naszym najbliższym otoczeniu, opuszczonych fabrykach, blokowiskach, ulubionych księgarniach i kawiarniach, miejscach znanych tylko nielicznym. To opowieści o nas samych i to tym, co nam mieszkańcom jest bliskie i dla nas ważne, co chcemy pokazać innym mieszkańcom i przyjezdnym. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zapraszają do udziału w spotkaniu poświęconym alternatywnym narracjom miejskim.

Jak twierdzi Gregory Ashworth „Dziedzictwo polega na tworzeniu czegoś, a nie na zachowaniu i ochronie elementów przeszłości”. Co więc wybierzemy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta pokażemy przyjezdnym? Seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 odbędzie się w Lublinie, w Ośrodku „Brama Grodzka ‐ Teatr NN ”. Tematem głównym będą alternatywne opowieści o mieście.

Dziedzictwo kulturowe to jeden z podstawowych elementów tworzenia opowieści o mieście. Ale tak jak dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, tańce i sztuka ludowa, tak opowieści o mieście to nie tylko narracje dotyczącego Starego Miasta, zabytków i chlubnych elementów zamierzchłej historii. Opowieści o mieście to także opowieści o naszym najbliższym otoczeniu, opuszczonych fabrykach, blokowiskach, ulubionych księgarniach i kawiarniach, miejscach znanych tylko nielicznym. To opowieści o nas samych i o tym, co nam mieszkańcom jest bliskie i dla nas ważne, co chcemy pokazać innym mieszkańcom i przyjezdnym. O tym jakie i jak tworzyć narracje o mieście porozmawiają zaproszeni goście.

Program:

11:00 – 16:30 Dobre przykłady tworzenia opowieści o mieście. Warsztaty

Dziedzictwo kulturowe to jeden z podstawowych elementów tworzenia opowieści o miastach. Jednak dziedzictwo to nie tylko zabytki. To także fotografie, dokumenty, relacje świadków historii często składające się na opowieści o mieście czyli na narracje o miejscach, ludziach i wydarzeniach. Są to historie o naszym najbliższym otoczeniu, miejscach szczególnie bliskich, a także tych znanych tylko nielicznym. Warsztaty zostaną poświęcone problemom tworzenia owych historii. W jaki sposób i jakimi metodami, wykorzystując istniejące materiały źródłowe tworzyć własne opowieści? Czy nowe technologie pomagają czy przeszkadzają w tworzeniu i przekazywaniu takich opowieści?

Warsztaty poprowadzą: Aleksandra Janus (Centrum Cyfrowe), Łukasz Kowalski (Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN), Joanna Z ętar (Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN). Udział bezpłatny. Obowiązuje rejestracja na adres: asia@tnn.lublin.pl. Zgłoszenia do 19 listopada.

17:00 – 19:30 SEMINARIUM
17:00 – 17:10 otwarcie seminarium
17:10 – 17:20   Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 – Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, koordynator ERDK 2018
17:20 – 17:40 O społeczno-ekonomicznym potencjale dziedzictwa kulturowego – dr Joanna Sanetra-Szeliga, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
17:40 – 18:00 Przyszłość przeszłości – prof. Jacek Purchla, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
18:00 – 19:30 Jak inaczej opowiadać o mieście? Dyskusja

Paneliści:

dr hab. Piotr Celiński, UMCS Instytut Kultury Cyfrowej, dr Katarzyna Mieczkowska, Muzeum Lubelskie, Izabela Pastuszko, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, prof. Jacek Purchla, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Moderator: Aleksandra Janus (Centrum Cyfrowe)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej