W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Beata Wilczek – Wszystko znika, a nawet więcej zostaje

Beata Wilczek – Wszystko znika, a nawet więcej zostaje
Data rozpoczęcia 2017-06-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Kwestie dotyczące produkcji, konsumpcji i globalnych zagrożeń, widziane z osobistej perspektywy, stają się tematem pracy Beaty Wilczek. Jako memento znikającego surowca, w jej instalacji, pojawia się kwiat bawełny. Poprzez kolażowe wykorzystanie tkaniny i found foot age stara się ujawnić mechanizm znikania, przekładając poczucie nadciągającego zagrożenia i aurę katastrofy na język prekaryjnej mody i sztuki. W epoce namnażającej się proaktywności, każdy gest i przedmiot można odnaleźć w bezkresnym archiwum, jakim jest internet. Paradoksalnie, gdy sieć puchnie od nieustannie rosnącej ilości postów, świat wkoło nas zaczyna się kurczyć. Śledząc doniesienia o skutkach zmian klimatu, braku wody, znikających gatunkach roślin i zwierząt, cyrkulujemy w poczuciu zagrożenia przed utratą tego, co wydaje się oczywiste. Artystkę interesuje nienasycony apetyt globalnej i stale rosnącej klasy średniej, której jednolite pragnienia napędzają system ekspansywnej produkcji. Dzięki sklepom internetowym, które obsługują prawie każdą szerokość geograficzną, możemy zamówić praktycznie wszystko, kiedy tylko mamy na to ochotę. W przypadku niezadowolenia mamy 28 dni na zwrot towaru. Czym jest poczucie zagrożenia w warunkach nadprodukcji? Czy kompulsywna praca i skutkujący nią pospieszny konsumeryzm stanowią odpowiedź na niepewną rzeczywistość?

Beata Wilczek jest artystką, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie, interesuje się relacjami między modą i sztuką. Wykłada teorię dizajnu i mody na ESMOD w Berlinie i School of Form w Poznaniu. Podczas wykładu opowie o narracjach i pragnieniach, które niosą w sobie produkty, a także o powstawaniu symbolicznych wartości. Zaprezentuje swoje prace i ostatnie badania na temat 'emotional sustainablity' (emocjonalnych aspektów zrównoważonego rozwoju).

Wydarzenie stanowi appendix do wystawy „Cały czas w pracy” (Galeria Labirynt | Plaza, 31.03-23.04.2017) omawiającej aspekty uelastycznionej produkcji i wydłużonej aktywności.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej