W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Czy poeta to zawód?

Bitwa o literaturę. Czy poeta to zawód?
Data rozpoczęcia 2020-02-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Goście: Małgorzata Lebda, Antoni Pawlak
Prowadzący: Jerzy Sosnowski

 

W języku polskim deklaracja „jestem poetą” brzmi tak, jakby mówiący stawiał się natychmiast obok Mickiewicza i Miłosza (gdy np. w zdaniu „jestem piłkarzem” nie ma sugestii, że tym samym jest się drugim Robertem Lewandowskim lub drugim Kazimierzem Deyną). Stało się tak zapewne z racji roli, jaką w historii Polski odegrali poeci.
A przecież poeta to po prostu ktoś, kto pisze (i publikuje) wiersze. Czy jest to zajęcie, które można technicznie opanować, jak inne zawody – czy w sprawę zamieszane bywa Natchnienie, które przychodzi, kiedy chce? Jak wielu odbiorców czyta dziś poezję i czy ich zainteresowanie przekłada się na finanse? Jak poważnie traktuje się swoją twórczość: jako misję, sposób na życie, a może hobby? Czy można pisać wiersze na marginesie innej pracy, która pozwala utrzymać się przy życiu?
Jerzy Sosnowski


Małgorzata Lebda – ur. 1985, dorastała w beskidzkiej wsi, Żeleźnikowej Wielkiej. Doktor nauk humanistycznych (specjalność teoria literatury i sztuk audiowizualnych), nauczycielka akademicka. Autorka pięciu tomów poetyckich, najnowszy z nich, „Sny uckermärkerów” (WBPiCAK, Poznań 2018) został nominowany w 2019 roku do Wrocławskiej Nagrody Silesius oraz otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia. Jej książki ukazały się w przekładach na język czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini) i serbski (tł. Biserka Rajčić). Ultramaratonka i taterniczka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.

Antoni Pawlak - poeta, publicysta, działacz samorządowy. W latach 1989-93 związany z Gazetą Wyborczą, gdzie od 1991 roku był redaktorem dodatku “Gazeta o książkach”. W latach 2007-2017 rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od 1985 członek Polskiego Pen Clubu, od 1989 członek-założyciel SPP. Za swoją działalność poetycko-literacką uhonorowany m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1983), Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej