W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę: "Mistrz i Małgorzata" Woland, wizyta trzecia

Bitwa o literaturę: "Mistrz i Małgorzata" Woland, wizyta trzecia
Data rozpoczęcia 2017-01-31
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Kategoria Spotkania

prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Tadeusz Klimowicz, Grzegorz Przebinda

W książce „Powrót Wolanda” Witalija Ruczinskiego, będącej kontynuacją „Mistrza i Małgorzaty”, do współczesnej Moskwy kolejny raz wraca sam diabeł. Diabeł jest ten sam, co u Bułhakowa, tylko moskwianie jakby inni. Wszyscy piszą, wszystkim marzy się sława literacka, wszyscy chcą stworzyć dzieło porównywalne z legendarną powieścią zaczynającą się popołudniową porą na Patriarszych Prudach. Można ten chwyt fabularny uznać za parabolę powrotów samego Michaiła Bułhakowa i jego powieści w dyskusjach polskich literaturoznawców i czytelników oraz w spektaklach teatralnych.Pretekstem naszego spotkania jest ostatnio wydany nowy przekład kultowej książki Michaiła Bułhakowa autorstwa Leokadii Anny, Grzegorza i Igora Przebindów. Ciągle dowiadujemy się nowych rzeczy o tym niezwykłym dziele i jego autorze. Odkryte szczegóły rzucają nowe światło na historię powstania „Mistrza i Małgorzaty”. Kłócimy się o słowa, konteksty, adaptacje. Po co ponownie przekładać Bułhakowa, po Irenie Lewandowskiej? Jakie tajemnice skrywa tekst rosyjskiego pisarza? Czego jeszcze nie wiemy, czego już się nie dowiemy?
Łukasz Drewniak

Grzegorz Przebinda, ur. 1959, filolog, rusycysta i historyk idei, prof. zw. UJ. Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ (1999–2005 i 2008-2012), od 2005 kierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich UJ. Od 2012 roku rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Autor ponad 300 publikacji – w tym dziewięciu książek wydanych w 1992–2014 – w języku polskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, ukraińskim, białoruskim, czeskim, fińskim na temat kultury i historii Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy, także o ich związkach z Polską. W 1991 uhonorowany nagrodą Polcul za „współpracę polsko-rosyjską w walce o demokrację”. Książki: „Włodzimierz Sołowjow wobec historii” (1992); „Mikołaj Czernyszewski – późny wnuk Oświecenia” (1997), „Od Czaadajewa do Bierdiajewa. Spór o Boga i człowieka w myśli rosyjskiej 1832–1922” (1998, nominacja do Nagrody im. Jana Długosza w 1999); „Zaułki Mistrza Wolanda” (2000), wspólnie z Józefem Smagą „Kto jest kim w Rosji po 1917 roku” (2000); „Większa Europa. Papież wobec Rosji i Ukrainy” (2001, nominacja do Nagrody im. Jana Długosza w 2002); „Między Moskwą a Rzymem. Myśl religijna w Rosji XIX i XX w.” (2003), „Piekło z widokiem na niebo. Spotkania z Rosją 1999–2004” (2004); „Между Краковом, Римом и Москвой. Русская идея в новой Польше” (2013). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie języków i kultur wschodniosłowiańskich, za wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej” (2015). Od marca 1981 żonaty z Leokadią Аnną, ma dwoje dzieci: syna Igora i córkę Anetę.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej