W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Blok filmów "Bliżej natury"

Blok filmów "Bliżej natury"
Data rozpoczęcia 2011-02-27
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Przegląd

W ramach bloku będzie można zobaczyć filmy:
Sabotage
Wielka Brytania 2004
reżyseria: Luke Westhead, Chloe Trattles
11 minut
Film przybliża najczęściej stosowaną akcję bezpośrednią w obronie zwierząt, jaką jest sabotaż myśliwski. Akcje te mają na celu ratowanie zwierząt, które zostały by zabite lub ranione podczas polowania. Aktywiści opowiadają, dlaczego podejmują się takich akcji oraz jak prawo zmienia się na ich niekorzyść. W filmie są nagrania z sabotaży z 2004 roku, mające miejsce w Wielkiej Brytanii. Aktywiści płoszą zwierzęta, które miałyby zostać zabite, pryskają teren wodą z cytryną, aby psy, wykorzystywane przez myśliwych, nie wyczuły innych zwierząt i stosują różne inne metody sabotażu. W filmie widać agresję ze strony myśliwych i policji. Aktywiści ciągle są popychani, przewracani, a kiedy mają na to dowód, w postaci kasety z nagraniem video – jest ona konfiskowana przez policję na 7 lat.

Lokalne rozwiązania dla globalnego nieporządku
Reżyseria: Coline Serreau
111 minut
„Solutions locales pour un désordre global”, nowy film Coline Serreau, to dokument z misją. Ma pokazać, że ekologia i etyka – w kontekście produkcyjnym, konsumpcyjnym, politycznym i ekonomicznym – nie są modą lecz koniecznością. „Filmy katastroficzne zostały już nakręcone. Były przydatne, ale teraz trzeba pokazać, że istnieją rozwiązania. Trzeba dać głos filozofom i ekonomistom, którzy – tłumacząc jednocześnie dlaczego nasz model społeczny zaowocował kryzysem ekologicznym, ekonomicznym i politycznym, który dobrze znamy – tworzą i testują alternatywy.”– tak Coline Serreau tłumaczy po co nakręciła swój nowy film. W filmie występują naukowcy oraz praktycy rolnictwa ekologicznego z tak różnych krajów jak Francja, Indie, Brazylia i Ukraina. Wszyscy głoszą konieczność przejścia na rolnictwo ekologiczne, wzrostu świadomości społecznej jeśli chodzi o to, skąd pochodzi żywność, która trafia do naszych talerzy, wreszcie wypracowania postawy solidarności pomiędzy ludnością miast (konsumentami) a wsi (producentami).

Ziemia z nieba
reż. Yann Arthus-Bertrand
Francja 2006
60 min.
W 1995 roku francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand postanowił zrealizować ambitny plan: udokumentować stan Ziemi na przełomie wieków za pomocą zdjęć lotniczych. Projekt, realizowany przez 14 lat, zaowocował pokazywaną na całym świecie wystawą zdjęć, bestsellerowym albumem oraz telewizyjną serią dokumentalną. Gdy przed kilkoma laty rzadkiej urody prace Arthusa-Bertranda zaprezentowane zostały w Polsce, podczas warszawskiej edycji wystawy „Ziemia z nieba”, swego błogosławieństwa udzielili im Jan Paweł II i XIV Dalajlama. Słowa tych wybitnych postaci stały się mottem wystawy zdjęć francuskiego fotografa. „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi” – apelował papież, a wtórował mu głos duchowego przywódcy buddystów: „Ponieważ wszyscy dzielimy tę małą planetę, każdy z nas musi nauczyć się żyć w harmonii i pokoju z innymi ludźmi i przyrodą. To nie tylko marzenie, lecz konieczność”.

Myślą przewodnią bezprecedensowego i ambitnego projektu, jakiego podjął się Arthus-Bertrand, jest wezwanie do zachowania naturalnego bogactwa i piękna Ziemi. Istnieje zbyt wiele zagrożeń: skażenie środowiska, przeludnienie, wojny, kataklizmy, aby ludzie ignorowali związane z nimi niebezpieczeństwa. Seria dokumentalna „Ziemia z nieba” jest wielkim hołdem złożonym planecie Ziemia. Francuski artysta wyprawia się w różne zakątki globu, by przyglądać się zarówno cudom natury, jak i fatalnym rezultatom ludzkiej ignorancji.

Film pokazywany w cyklu Alterkino

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej