W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Centralny Plac Zabaw - start

Data rozpoczęcia 2017-07-01
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

1 lipca przy Centrum Kultury w Lublinie po raz piąty startuje Centralny Plac Zabaw – wyjątkowa przestrzeń stworzona do nietuzinkowych działań artystycznych, sportowych i edukacyjnych.

CPZ – START!
W ramach inauguracji zapraszamy do wspólnej zabawy i udziału w bezpłatnych warsztatach
.

ST.ART oznacza, że startujemy znowu ze sztuką uliczną, uprawianą na wiele sposobów. W ramach inauguracji (1- 3 lipca) zapraszamy do wspólnej zabawy i udziału w bezpłatnych warsztatach z różnych dyscyplin ruchowych jak parkour, freerun, freestyle football czy deskorolka. Na miejscu będziecie mogli udekorować swoje deski w ramach akcji "Maluj Gripa". Zwieńczeniem pierwszego dnia projektu będzie wyjątkowy koncert w Wirydarzu CK.

1 lipca, godz. 21:00 – Hubert Tas& The Small Circle
Ten ośmioosobowy zespół za pośrednictwem instrumentów smyczkowych, dętych, perkusyjnych i gramofonów, w wyjątkowy sposób łączy muzykę klasyczną, jazz, hip hop z elektroniką i samplami, zabierając słuchacza w niezwykłą podróż. Liderem projektu jest Hubert Tas – producent, dj, nauczyciel muzyki, Wicemistrz i II Wicemistrz Świata DJ-ów IDA w kategorii Show (2011, 2016), 2-krotny Mistrz Polski w tej samej kategorii (2011, 2016). Koncert uświetnią specjalnie przygotowane na tę okazję wizualizacje.
Wirydarz Centrum Kultury, bilety: 10 zł, dostępne w kasie Centrum Kultury i w serwisie tiketto.pl

STREFA RUCHU
Jednym z głównych punktów CPZ jest specjalnie zaprojektowana Strefa Ruchu – miejsce spotkań i treningów miłośników miejskich sportów; platforma darmowych warsztatów, zlotów, pokazów i konkursów dyscyplin takich jak Parkour, Freerun, Street Workout, Skateboard, BMX, Freestyle Football, Slackline, Street Dance czy Footbag.
To przestrzeń dostępna codziennie, przez cały czas trwania Centralnego Placu Zabaw, gdzie każdy będzie mógł szlifować swoje umiejętności, a w wybrane dni wziąć udział w darmowych warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów tych dyscyplin.

WARSZTATY
Bezpłatne warsztaty cechuje różnorodność propozycji i nowatorski charakter. Zaplanowaliśmy ponad dwadzieścia modułów warsztatowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Ich cykliczność pozwala na systematyczną pracę i utrwalanie nowej wiedzy i umiejętności. Efektem niektórych zajęć będą obiekty, które zostaną umieszczone w przestrzeni Centrum Kultury.

PROGRAM :

 • Makrama: 10,17, 24, 31 lipca godz. 16:00–19:00*
 • Rolki: 17, 24, 31 lipca, godz. 18:00-19:00
 • Skateboard: 4, 11 lipca, godz. 15:00-17:00 – połączone z warsztatami Karuzeli Sztuki od godz. 17:00 * | 6, 13, 18,20, 25, 27 lipca, godz. 15:00-17:00
 • Parkour / Freerun: 4, 6, 11,13, 18, 20, 25, 27 lipca godz. 17:00 – 19:00
 • Freestyle Football: 5, 12, 19, 26 lipca godz. 15:00 – 16:00
 • Dobrze się składa: 5, 12, 19 lipca, godz. 17:30-19:30 22 lipca godz. 15:00 – 18:00*
 • Komiks: 6, 13, 20 lipca godz. 16:00 – 17:00 *
 • BMX: 7, 14, 21, 28 lipca godz. 18:00 – 19:00
 • Podwórkowe Zabawy: 14, 21, 28 lipca, godz. 17:30 – 18:30
 • Warsztaty Sztukmistrzów: 1 lipca od 14:00-18:00; | 8, 15, 22, 29 lipca godz. 16:00-17:00
 • Slackline / Trickline: 2, 9, 16, 23, 30 lipca, godz. 15:00-18:00
 • Warsztaty z Karuzelą Sztuki: 4, 11, 18, 25 lipca, godz. 17.00 – 18:30*

*zapisy pod adresem e-mail: 

Makrama
Makrama to sztuka artystycznego wiązania, skręcania i nawijania sznurków, nici lub wąskich pasków skóry. W czasie trwania warsztatów nauczymy się podstawowych węzłów, łączenia ściegów i estetycznego wykańczania prac. Po opanowaniu tych umiejętności przejdziemy do projektowania i wykonania drobnych przedmiotów – kwietników lub bransoletek. Wspólnie stworzymy elementy dekoracyjne do przestrzeni Wirydarza.
prowadzenie: Aleksandra Maj
Liczba miejsc ograniczona, warsztaty stanowią cykl zajęć - uczestników prosimy o regularny udział w celu jak najlepszego osiągnięcia zaplanowanych celów.

Rolki
Zapraszamy na warsztaty z jednej z najchętniej wybieranej ostatnio formy aktywnego spędzania czasu – jazdy na rolkach.
Warsztaty rolkowe skierowane są do każdego kto chce ulepszyć swoje umiejętności. Podczas zajęć czeka nas nauka slalomu, jazdy do tyłu, czy indywidualne porady dla początkujących i średnio-zaawansowanych.
prowadzenie: Agata Salamucha
Wymagania: własne rolki, kask i ochraniacze. W przypadku uczestników niepełnoletnich – pisemna zgoda lub obecność rodzica/opiekuna.

Skateboard
Warsztaty dla uczestników o różnym stopniu zaawansowania i wieku. Uczestnicy zapoznają się z historią deskorolki, dowiedzą się jak dobrać odpowiedni sprzęt i jak o niego dbać. Zaprezentowane zostaną podstawowe triki pod okiem doświadczonego instruktora. Podczas nauki szczególny nacisk zostanie położony na zachowanie bezpieczeństwa podczas treningów – zarówno własnego, jak i osób znajdujących się w otoczeniu.
prowadzenie: Jacek „Jaco” Harasimiuk / Rdzawy Jaco Warsztaty Deskorolki
wymagania: własna deskorolka, kask i ochraniacze na ramiona i łokcie; w przypadku uczestników niepełnoletnich – wymagana jest pisemna zgoda lub obecność rodzica/opiekuna. Dla osób, które zaczynają przygodę z deskorolką i nie posiadają własnego sprzętu dostępne będą 3 pełne komplety deskorolek i ochraniaczy.

Parkour / Freerun
Parkour i Freerun nazywane sztuką przemieszczania się, polegają na analogicznie efektywnym i efektownym pokonywaniu przeszkód z wykorzystaniem elementów architektury miejskiej. Te nie wymagające specjalistycznego sprzętu dyscypliny w ostatnich latach rozwijają się najszybciej ze wszystkich miejskich sportów. To również filozofia, która ma wiele analogii do życia codziennego, jak np. pokonywanie własnych słabości, bycie coraz lepszym a nie najlepszym, ciągła chęć nauki, szacunek dla otoczenia, z którym nawiązuje się dialog.

Freestyle Football
Freestyle football to sztuka wykonywania ewolucji żonglersko-cyrkowych piłką nożną. Wywodzi się ze sztuki żonglowania, powstała na skutek tworzenia i udoskonalenia kolejnych trików i sztuczek. Łącząc w sobie taniec, akrobatykę, a czasami nawet teatr, ciągle zyskuje na popularności. Podczas zajęć poznamy historię dyscypliny, podstawy, jak również nowych ewolucji.

Dobrze się składa
Zapraszamy na warsztaty nowoczesnego origami prowadzone przez Magdalenę Rukasz, twórczynię projektu Dobrze Się Składa. Podczas warsztatów nauczycie się tworzyć własne formy; wspólnie stworzymy wielką instalację, która wypełni przestrzenie Centrum Kultury w Lublinie. Umiejętności zdobyte podczas wspólnej pracy pozwolą Wam na stworzenie papierowych dekoracji do waszych wnętrz.
Liczba miejsc ograniczona; warsztaty stanowią cykl zajęć - uczestników prosimy o regularny udział w celu jak najlepszego osiągnięcia zaplanowanych celów; warsztaty dla dorosłych

Komiks
Pod okiem profesjonalnego twórcy obrazkowych opowieści poznamy filozofię i metody efektywnej improwizacji komiksowej i stworzymy własne komiksy. Praktyczne zabawy będą świetną okazją do pobudzenia umiejętności wizualnych, a kreatywne ćwiczenia pomaga poznać język komiksu i proces jego powstawania powstawanie komiksu „od kuchni”.
Warsztaty dla młodzieży od 13 lat i dorosłych, liczba uczestników jest ograniczona.
prowadzenie: Maciej Pałka

BMX
Grupa Ratzbmx zaprezentuje jeden z popularniejszych sportów miejskich w Polsce – Street BMX. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z tą niezwykle popularną dyscypliną sportu z bliska, wymiany doświadczeń oraz trenowania nowych ewolucji pod bacznym okiem doświadczonych rider’ów w odpowiednich warunkach.
Wymagania: własny rower; w przypadku uczestników niepełnoletnich – pisemna zgoda od rodziców lub obecność rodzica/ opiekuna.

Podwórkowe Zabawy
Podczas warsztatów udowodnimy, że do dobrej zabawy nie potrzeba drogiego i modnego sprzętu – wystarczą dobre chęci. Starszym pokoleniom przypomnimy, a młodsze nauczymy zasad tradycyjnych gier i zabaw oraz aktywnych form spędzania czasu wolnego. Celem zajęć jest integracja pokoleń, i zachęcenie do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu w towarzystwie przyjaciół. Zapraszamy uczestników w każdym wieku.

Warsztaty Sztukmistrzów
Warsztaty i animacje prowadzone przez doświadczonych instruktorów - cyrkowców z Fundacji Sztukmistrze. W programie przewidzieliśmy trening różnorodnych aktywności: hula-hop, diabolo, żonglerka, ekwilibrystyka i wiele innych. Każdy będzie mógł poznać kilka niesamowitych trików i nabyć nowe umiejętności.

Slackline / Trickline
Slacklinerzy/Tricklinerzy chodzą, skaczą i wykonują wszelkie ewolucje na taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami 50 cm nad ziemią. Zajęcia są okazją do można poznania podstaw tych dyscyplin w bezpiecznych warunkach i pod okiem doświadczonych instruktorów i animatorów. To doskonała forma spędzania czasu wolnego, chętnie wybierana przez ludzi w różnym wieku, rozwijająca umiejętności motoryczne i koncentrację. W związku z tym do warsztatów zapraszane są również osoby z niepełnosprawnościami.

Warsztaty z Karuzelą Sztuki
„Kolorowe deskorolki” - 4 i 11 lipca (po warsztatach deskorolki z Jackiem Harasimiukiem)
Zajęcia umożliwią stworzenie wymarzonego papieru ściernego, który jest kolorowym sposobem na ozdobienie deski oraz wyrażenie siebie przez każdego deskorolakrza,
Uczestnicy zajęć proszeni są o przyniesienie własnych desek. 
prowadzenie: Jacek „Jaco” Harasimiuk, Izabela Bartkowiak

„Ożywiona gra” - 18 lipca, godz. 17:00
Podczas kolejnego spotkania z Karuzelą Sztuki na Centralnym Placu Zabaw przeniesiemy się do świata magii i czarodziejstwa, tworząc ogromną planszę do gry, w której uczestnicy staną się bajecznymi figurami wziętymi wprost ze świata Harry’ego Pottera.

Szaleństwo kolorów, 25 lipca, godz. 17:00
Tematem przewodnim zajęć będzie kolor i wariacje na jego temat. We wspólnej podróży po świecie barw zanurzymy się w niezwykłe realizacje Leona Tarasewicza i Markusa Linnenbrinka; usiądziemy na dachach magicznych budynków z całego świata takich jak Happy Rizzi House czy Pixel. 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne